Event URN:
308543
Start date:
Wed, 25th Jun 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
Cheques payable to:
On the Night Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 Jun 14 19:00 Go-Ride Racing Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, ...
25 Jun 14 19:00 U16/U14/U12/U10 Youth Only Track League Youth A, B, C, D
25 Jun 14 19:01 Freewheelers A, TT Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Go-Ride Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:00 Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16/U14/U12/U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:00 Youth Only Track League Youth A, B, C, D ---

Race: Freewheelers A, TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Handicap 2 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Handicap 2 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Scratch Race 8 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Scratch Race 8 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Block Handicap 4 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Keirin, Heat 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:14 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:15 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 01:00 Regional C --- 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 01:00 Regional C --- 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jun 14 19:22 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 James Morris Finished 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reuben James Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Handicap 2 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Handicap 2 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
3 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Reuben James Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0
6 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished C 0
1 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
1 James Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
1 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Ward Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reuben James Wolverhampton Whls Finished D 0
1 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0
1 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0
1 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Benjamin Price Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished C 0
4 James Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Ward Finished 0
2 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
3 Reuben James Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Scratch Race 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Tony Deleon Finished 0
3 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
4 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
5 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Scratch Race 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 0
6 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Block Handicap 4 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
3 Nick Walford MJS Racing Finished 3rd 0
4 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
5 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 0
6 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Morgan Petty Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished 3rd 0
5 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
2 Tony Deleon Finished 0
3 Michael Grimshaw Clitheroe Bike Club Finished 4th 0
4 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 0
5 Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Keirin, Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
2 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
3 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
4 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 Alice Law Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Rebecca Simmons Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 John Ireson Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
3 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 0
6 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished A 0
3 Josef Feiven Solihull CC Finished A 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Isabelle Cumming Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Morgan Petty Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
2 Tony Deleon Finished 0
3 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
4 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 John Ireson Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Isabelle Cumming Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Morgan Petty Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap 16 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Josef Feiven Solihull CC Finished A 0
6 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0