Event URN:
308541
Start date:
Wed, 11th Jun 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
Cheques payable to:
On the Night Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
11 Jun 14 19:00 Go-Ride Racing Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, ...
11 Jun 14 19:00 U16/U14/U12/U10 Youth Only Track League Youth A, B, C, D
11 Jun 14 19:01 Freewheelers A, Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Go-Ride Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:00 Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16/U14/U12/U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:00 Youth Only Track League Youth A, B, C, D ---

Race: Freewheelers A, Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Sprint, Heat, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:14 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Sprint, Heat 1, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Sprint, Heat 2, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Sprint, Heat 3, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:22 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Sprint, Heat 1, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Sprint, Heat 2, 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Scratch / Half Distance Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Scratch race, Half distance spr...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 19:23 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Sprint, Handicap Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: "Senior A,B & Selected Youth Ha...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 14 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Matthew Malone Wolverhampton Whls Finished C 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Alexander Ward Finished D 0
3 Reuben James Finished 0
4 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Reece Morris Finished 0
6 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Matthew Malone Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Alexander Ward Finished D 0
3 Reuben James Finished 0
4 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
3 James Morris Finished 0
4 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
5 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Matthew Malone Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Alexander Ward Finished D 0
3 Noah Thomas Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Reuben James Finished 0
5 Alfie Austin Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0
5 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Tony Deleon Finished 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
5 Luke Selibas MJS Racing Finished 3rd 0
6 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
2 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
4 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Sprint, Heat, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Sprint, Heat 1, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
3 Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
4 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished 3rd 0
6 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Sprint, Heat 2, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Deleon Finished 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Eleanor Jones VC St Raphael Finished 1st 0
5 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Sprint, Heat 3, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
2 Nicholas Selibas Birmingham Midland Cycling Clu... Finished 3rd 0
3 Emma Grayson Wolverhampton Whls Finished 4th 0
4 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Luke Selibas MJS Racing Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Sprint, Heat 1, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
2 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
3 John Ireson Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Thomas Knipe Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Sprint, Heat 2, 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
2 James Ireson Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Josef Feiven Solihull CC Finished A 0
6 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Scratch / Half Distance Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Deleon Finished 0
2 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
3 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
5 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
6 Mick Rapson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
2 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
3 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Tony Deleon Finished 0
5 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished 3rd 0
6 Eleanor Jones VC St Raphael Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Scratch race, Half distance sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ireson Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
3 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
2 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Sprint, Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Deleon Finished 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
5 Nicholas Selibas Birmingham Midland Cycling Clu... Finished 3rd 0
6 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
2 John Ireson Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
3 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
4 James Ireson Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: "Senior A,B & Selected Youth Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ireson Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Josef Feiven Solihull CC Finished A 0
6 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0