Event URN:
307302
Start date:
Sun, 25th May 2014
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Preston BMX Track
279 London Road, Preston, Lancashire, PR2 5AX
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 22nd Jun 2014
Event promoted by:
British Cycling
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/britishbmxseries
Event organiser:
Mr Richard Clarkson
National Cycling Centre
Stuart Street
Manchester
Lancashire
M11 4DQ
0161 274 2022
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Round 5 of the British National BMX series in Preston
Entries will be live from January 1st 2014
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 19:00 Junior Women (UCI Points) BMX National B BMX National B Championship Fe...
25 May 14 19:00 Elite Women (UCI Points) BMX National B BMX National B Championship Fe...
25 May 14 19:00 Junior Men (UCI Points) BMX National B BMX National B Junior Men
25 May 14 19:00 Elite Men (UCI Points) BMX National B BMX National B Elite Male

View All

Event Location:

279 London Road,
Preston,
Lancashire,
PR2 5AX

Race: Junior Women (UCI Points)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 19:00 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: Elite Women (UCI Points)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 19:00 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: Junior Men (UCI Points)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 19:00 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Elite Men (UCI Points)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 19:00 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Race: 9-12 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 17-29 Female Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: 30-39 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: Female 6 & Under

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Women (17+)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National A BMX National A Championship Female,... ---

Race: Male 6 & Under

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-29

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Master (30+)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran (40+)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Championship Men (17+)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 10:00 BMX National A BMX National A Junior Men, Male 17-... ---

Race: Elite Men (Sunday)

Online entry closed 11 months 11 days 15 hours 46 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 13:00 BMX National A BMX National A Elite Male ---

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Edwards Wrekin Riders Finished 13-14 100
2 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 13-14 90
3 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished 13-14 80
4 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 75
5 Koby Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 13-14 70
6 Samuel Major Braunton BMX Club Finished 13-14 65

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 100
2 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 90
3 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 80
4 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 75
5 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished 15-16 70
6 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 15-16 65

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 17-29 100
2 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 90
3 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 80
4 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 17-29 75
5 Christopher Boyle Blackpool BMX Club Finished 17-29 70
6 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished 17-29 65
7 Skye Beagley Roch Valley Raiders Finished 17-29 60
8 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 56
9 Harry Young LP 65 Finished 17-29 52
10 Ben Fermor Club Cyclopark Finished 17-29 48
11 Lewis Rostron Roch Valley Raiders Finished 17-29 45

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 100
2 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 90
3 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 80
4 Sarah Jones Fastlanebmx/Supercross Team Finished 17-29 75

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 30-34 100
2 Kim Bent Hull CSC Finished 30-34 90
3 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 40-44 80
4 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 75
5 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 40-44 70
6 Susan Faraone Haro 365 BMX Racing Finished 45+ 65
7 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 60
8 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 30-34 56
9 Tabitha Rendall Club Cyclopark Finished 40-44 52
10 Lisa Hilton Blackpool BMX Club Finished 35-39 48
11 Julie Barrett Roch Valley Raiders Finished 45+ 45
12 Sharon Watts Bath BMX Finished 40-44 42
13 Claire Pollard Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished 30-34 39
14 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 40-44 36
15 Alli Morgan Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 40-44 33

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Damian Mead Risk Racing UK Finished 35-39 100
2 Dave Ives Blackpool BMX Club Finished 35-39 90
3 Adie Mather Roch Valley Raiders Finished 35-39 80
4 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 75
5 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 70
6 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 65
7 Nigel Smith Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 60
8 Paul Crook Western Titans BMX Club Finished 35-39 56
9 James Tresman Manchester BMX Club Finished 35-39 52

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elsa Rendall Todd Club Cyclopark Finished 6 & Under 100
2 Esme Brook Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 80
4 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 75

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lily Brindle Preston Pirates BMX Club Finished Female 8 100
2 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 8 90
3 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 8 80
4 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished Female 8 75
5 Sienna Harvey GHP European Factory Race Team Finished Female 8 70
6 Lucy Hutt Pure Bicycles Finished Female 7 65
7 Shauna Byrne Finished 0
8 Amber Shepherd Decoy BMX Club Finished Female 8 56
9 Lauren Ward Derby BMX Club Finished Female 7 52
10 Clemence Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 8 48
11 Justine Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 8 45
12 Chloe Byrne Finished 0
13 Erin Jackson Mid Lancs BMX Finished Female 8 39

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 100
2 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 10 90
3 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 10 80
4 Isabel Hallam Derby BMX Club Finished Female 10 75
5 Isla Harvey GHP European Factory Race Team Finished Female 10 70
6 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 10 65
7 Lucy Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 9 60
8 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 10 56
9 Emily Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 10 52
10 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 9 48
11 Megan Higgins Western Titans BMX Club Finished Female 10 45
12 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 9 42
13 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 39
14 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished Female 9 36

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 12 100
2 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 90
3 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 12 80
4 Lauren Anyon GHP European Factory Race Team Finished Female 11 75
5 Izzy Pope Haro 365 BMX Racing Finished Female 12 70
6 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 11 65
7 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 11 60
8 Ellie Featherstone Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Female 12 56
9 Molly Cranshaw GHP European Factory Race Team Finished Female 11 52
10 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 11 48
11 Markella Houli Nuneaton BMX Club Finished Female 11 45
12 Abby Steacy Finished 0
13 Isabelle Rooke Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 39
14 Emily Clinch GHP European Factory Race Team Finished Female 11 36
15 Katy Cosgrove Manchester BMX Club Finished Female 11 33
16 Mia Wallace Nuneaton BMX Club Finished Female 11 30
17 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 12 28

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Female 14 100
2 Libby Smith GHP European Factory Race Team Finished Female 13 90
3 Mary Johnson UCCBMX-Autonomy Finished Female 14 80
4 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 13 75
5 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 13 70
6 Emilia Shakles Finished Female 14 65
7 Olivia Howard G.E.T Racing Finished Female 14 60
8 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 12 56
9 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 13 52
10 Megan Duhig Greenwich BMX Finished Female 14 48
11 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 45
12 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 13 42
13 Aya Moraity Dorrell Severn Valley Velo Finished Female 14 39
14 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 13 36
15 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 13 33

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 15 100
2 Florence Hefft Haro 365 BMX Racing Finished Female 15 90
3 Leah Clinch GHP European Factory Race Team Finished Female 15 80
4 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 75
5 Katie O'neill Finished 0
6 Natalie Edwards Haro 365 BMX Racing Finished Female 16 65
7 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 16 60
8 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 15 56
9 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 16 52
10 Zoe Politis GHP European Factory Race Team Finished Female 15 48
11 Chloe Foster Nuneaton BMX Club Finished Female 15 45
12 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 15 42
13 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 16 39
14 Molly Pattison Decoy BMX Club Finished Female 16 36
15 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 16 33

Confirmed Results

Race name: Championship Women (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 150
2 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 135
3 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 120
4 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 112
5 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 105
6 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 15 97
7 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 15 90
8 Chloe Taylor Sheffield Dirt Society Finished Female 16 84
9 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Championship Female 78
10 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 72
11 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 67
12 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 63
13 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 58
14 Molly Dobson North East BMX Club Finished Championship Female 54
15 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 49
16 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 45
17 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Championship Female 42
18 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished Championship Female 39

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Flynn Drelincourt Manchester BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Ike Borowski Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Troy Weaver G.E.T Racing Finished 6 & Under 80
4 Rocco Brant True Racing Finished 6 & Under 75
5 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 65
7 Harvey Putland Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 60
8 Edward Mack Club Cyclopark Finished 6 & Under 56
9 Edward Dillon BMX Isle of Man Finished 6 & Under 52

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Brown Bournemouth BMX Club Finished Male 7 100
2 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished Male 7 90
3 Alix Desilles Finished 0
4 Arthur Herrington True Racing Finished Male 7 75
5 Harrison Bell Western Titans BMX Club Finished Male 7 70
6 Lucas Ellis Greenwich BMX Finished Male 7 65
7 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 60
8 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished Male 7 56
9 Ralph Grimmett Birmingham BMX Club Finished Male 7 52
10 Zak Greene Derby BMX Club Finished Male 7 48
11 Harrison Collis Risk Racing UK Finished Male 7 45
12 Ashton Somerville Bristol BMX Club Finished Male 7 42
13 George Walker Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 39
14 Harry Tanner Manchester BMX Club Finished Male 7 36
15 Dylan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 7 33
16 Joseph Makepeace Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Male 7 30
17 Isaac Peace Finelines Racing Finished Male 7 28
18 Scott Ryle Finished 0
19 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished Male 7 24
20 Sam Tucker Manchester BMX Club Finished Male 7 22

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished Male 8 100
2 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 90
3 Jayden Seward Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 80
4 Mark Fletcher Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 75
5 Casey Markley Gosport BMX Club Finished Male 8 70
6 Joshua Chiziwa Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 65
7 Corey Waller Finished 0
8 Joseph Carey Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 56
9 Jack Bowditch Birmingham BMX Club Finished Male 8 52
10 Milan Machacek Club Cyclopark Finished Male 8 48
11 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 8 45
12 Milar Gonzales Bristol BMX Club Finished Male 8 42
13 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished Male 8 39
14 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished Male 8 36
15 Owen Putland Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 33
16 Riley Hampson Derby BMX Club Finished Male 8 30
17 George Nequest Team Bunneys Finished Male 8 28
18 Oliver Stansfield Roch Valley Raiders Finished Male 8 26
19 Rossi O'Brien Club Cyclopark Finished Male 8 24
20 Curtis Sveikutis Manchester BMX Club Finished Male 8 22
21 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 20
22 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 8 19
23 Elijah Shearer Western Titans BMX Club Finished Male 8 18
24 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 17
25 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 8 16
26 James Jackson Manchester BMX Club Finished Male 8 15
27 William Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 14
28 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 13
29 Otto Young Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 12
30 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 11
31 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 8 10

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 100
2 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 90
3 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 9 80
4 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 9 75
5 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 70
6 Luca Thurlow Club Cyclopark Finished Male 9 65
7 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 60
8 Renato Da Silva Birmingham BMX Club Finished Male 9 56
9 Rupert Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 52
10 Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 48
11 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 45
12 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 42
13 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 9 39
14 Arthur Ellis Derby BMX Club Finished Male 9 36
15 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 33
16 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 9 30
17 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 9 28
18 Max Avery Decoy BMX Club Finished Male 9 26
19 Arlo Phelan Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 24
20 Kyle Fox-Johnson Club Cyclopark Finished Male 9 22
21 Francisco Stefano Peckham Challengers BMX Club Finished Male 9 20
22 Jacob Archer Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 9 19
23 Tom Greenwood Club Cyclopark Finished Male 9 18
24 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 9 17
25 Louis Walker Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 16
26 Jake Watson Wrekin Riders Finished Male 9 15
27 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 9 14
28 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 9 13
29 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 9 12
30 Jack Gretton Derby BMX Club Finished Male 9 11
31 Finntan Doyle Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 10
32 Reece Butler North East BMX Club Finished Male 9 9

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 10 100
2 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 10 90
3 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 10 80
4 Sebastian Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 75
5 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 10 70
6 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 10 65
7 Bill Cox BMX Revolution Finished Male 10 60
8 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 56
9 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 10 52
10 Harvey Short Burnham BMX Club Finished Male 10 48
11 Daniel McCrory Western Titans BMX Club Finished Male 10 45
12 Ben Avery Decoy BMX Club Finished Male 10 42
13 Jack Baillie Western Titans BMX Club Finished Male 10 39
14 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 10 36
15 Alexander Doree Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 33
16 Joe Matthias Roch Valley Raiders Finished Male 10 30
17 Nathan Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 28
18 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 26
19 Taylor Matson North East BMX Club Finished Male 10 24
20 Bradliegh Brook Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 22
21 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 20
22 Jed Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 19
23 Boyd Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 18
24 Lucas Faraone-Horton Haro 365 BMX Racing Finished Male 10 17
25 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 16
26 Ethan Jackson Mid Lancs BMX Finished Male 10 15
27 Aaron Weir Finished 0
28 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 10 13
29 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 10 12
30 George Hunt Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 10 11
31 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 10
32 Ryan Quinn Finished 0
33 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 8
34 Rhys Davies Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 7
35 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 6
36 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 10 5
37 Calvin Dunne Finished 0
38 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 10 3
39 Zach Rendall Todd Club Cyclopark Finished Male 10 2

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 100
2 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 90
3 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 80
4 Chad Hartwell G.E.T Racing Finished Male 11 75
5 Oliver Cope Mid Lancs BMX Finished Male 11 70
6 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Male 11 65
7 Luke Shriever Club Cyclopark Finished Male 11 60
8 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 11 56
9 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 11 52
10 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 11 48
11 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 11 45
12 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 11 42
13 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 11 39
14 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 11 36
15 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 11 33
16 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 11 30
17 Oscar Ricketts Haro 365 BMX Racing Finished Male 11 28
18 Saul Jeffrey Manchester BMX Club Finished Male 11 26
19 Alec Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 11 24
20 Matthew Bardsley Roch Valley Raiders Finished Male 11 22
21 Samuel Bennett Manchester BMX Club Finished Male 11 20
22 Morgan Kearney Finished 0
23 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 11 18
24 Jos Marnham Finished Male 11 17
25 Devlin Russell Western Titans BMX Club Finished Male 11 16
26 Murray Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 15
27 Zac Massay Peckham Challengers BMX Club Finished Male 11 14
28 Joshua Merchant Derby BMX Club Finished Male 11 13
29 Harrison Drelincourt Manchester BMX Club Finished Male 11 12
30 William Blevins Manchester BMX Club Finished Male 11 11
31 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished Male 11 10
32 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 11 9
33 Oliver Whitworth Wrekin Riders Finished Male 11 8
34 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 11 7
35 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 6
36 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 5
37 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 11 4
38 Morgan Chidley Manchester BMX Club Finished Male 11 3
39 Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 11 2

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 100
2 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 11 90
3 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 12 80
4 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 12 75
5 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 12 70
6 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 12 65
7 Luke Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 60
8 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 12 56
9 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 52
10 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 48
11 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 45
12 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 42
13 Ashton Cross Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 12 39
14 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 36
15 Alex Reade Derby BMX Club Finished Male 12 33
16 Joshuah Werner Haro 365 BMX Racing Finished Male 12 30
17 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 28
18 Ben Hodgson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 12 26
19 Harrison Pascoe-White Bideford BMX Finished Male 12 24
20 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 22
21 Samuel Avison Leeds BMX Club Finished Male 12 20
22 Morgan Turner Sheffield Stars CSC Finished Male 12 19
23 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 18
24 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 17
25 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 16
26 Daniel Robertson Roch Valley Raiders Finished Male 12 15
27 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 12 14
28 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 13
29 Sam Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 12
30 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 12 11
31 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 10
32 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 9
33 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 8
34 Lewis Holmes GHP European Factory Race Team Finished Male 12 7

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 13 100
2 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 90
3 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 13 80
4 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 75
5 Rhys Deans Gosport BMX Club Finished Male 13 70
6 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 13 65
7 Finlay Mead Risk Racing UK Finished Male 13 60
8 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 13 56
9 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 13 52
10 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 13 48
11 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 45
12 Christian White Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 42
13 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 13 39
14 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 36
15 Ben Squire Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 33
16 Callum Knight J&R BICYCLES Finished Male 13 30
17 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 13 28
18 Ethan Wallace Nuneaton BMX Club Finished Male 13 26
19 Koby Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 24
20 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 22
21 Charlie Hector McLarnon-Riches Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 20
22 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 13 19
23 Ben Cotton Manchester BMX Club Finished Male 13 18
24 Kieran Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 13 17

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Hipkins Derby BMX Club Finished Male 14 100
2 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 90
3 Brandon Fermor Club Cyclopark Finished Male 14 80
4 Finn Hall Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 75
5 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 70
6 Theo Glinos Finished Male 14 65
7 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 60
8 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 56
9 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 52
10 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 14 48
11 Mason Chidley Manchester BMX Club Finished Male 13 45
12 Shay Casey Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 42
13 Callum Gregory Gosport BMX Club Finished Male 14 39
14 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 36
15 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 14 33
16 Guy Sharp Ride Direct Finished Male 14 30
17 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 14 28
18 Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 26
19 Adam Rostron Roch Valley Raiders Finished Male 14 24
20 Haydn Hiscox Bristol BMX Club Finished Male 14 22
21 Jamie Norris-Still Mid Lancs BMX Finished Male 14 20
22 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 14 19
23 Max Peace Finelines Racing Finished Male 14 18
24 Lee Byrne Finished 0
25 Archie Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 16
26 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 15

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 100
2 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 90
3 Haydon Green Risk Racing UK Finished Male 15 80
4 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 15 75
5 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 70
6 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 15 65
7 TJ Yates G.E.T Racing Finished Male 15 60
8 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 15 56
9 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 15 52
10 Eddie Moore Haro Bikes UK Finished Male 15 48
11 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 15 45
12 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 42
13 Nathan Bernice Gosport BMX Club Finished Male 15 39
14 Elliott Boylan-Thomson GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 15 36
15 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 15 33
16 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 15 30
17 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 15 28
18 Sam Murphy Finished 0
19 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 24
20 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 0
21 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 15 20
22 Eoin Corrigan Finished 0
23 Adam Fynes Finished 0
24 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 15 17
25 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 15 16
26 Joseph Cotton Manchester BMX Club Finished Male 15 15
27 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 15 14
28 Mylo Eustace Finished Male 15 13
29 Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 15 12

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished N/A 100
2 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 90
3 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 17-24 80
4 Adam Brazil Burnham BMX Club Finished Male 17-24 75
5 Joshua Haynes Race Day Video Finished Male 17-24 70
6 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 65
7 Andrew Clucas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 60
8 Bailey Ridge-Davis LP 65 Finished Male 17-24 56
9 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 52
10 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 48
11 Shane Francis Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 45
12 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Connor Swain Leeds BMX Club Finished Male 17-24 39
14 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 36
15 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 25-29 33
16 Joshua Matthews Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 30
17 Willis White North East BMX Club Finished Male 17-24 28
18 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 26
19 Caine Newsome Fastlanebmx/Supercross Team Finished Male 17-24 24
20 Jordan Fermor Club Cyclopark Finished Male 17-24 22
21 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 20
22 Ryan Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 19
23 George Hawker Manchester BMX Club Finished N/A 18
24 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 17
25 James Day Finished Male 17-24 16
26 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 15
27 Jamie Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 0
28 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 13
29 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 12
30 Will Smith Runnymede Rockets Finished Male 17-24 11
31 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 17-24 10
32 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 9
33 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 8
34 Christopher Boyle Blackpool BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Kieran Marsh Manchester BMX Club Finished Male 17-24 6
36 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 5
37 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 4

Confirmed Results

Race name: Master (30+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 100
2 Gabor Deli Peckham Challengers BMX Club Finished Master 90
3 Michael Brown Preston Pirates BMX Club Finished Master 80
4 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 75
5 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Master 70
6 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished Master 65
7 Gary O'Brien Club Cyclopark Finished Master 60
8 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 56
9 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 52
10 Paul Crook Western Titans BMX Club Finished Master 48
11 Kieran Edwards Wrekin Riders Finished Master 45
12 James Tresman Manchester BMX Club Finished Master 42
13 Matthew Allen Project 61 Finished Master 39

Confirmed Results

Race name: Veteran (40+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 100
2 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Veteran 90
3 Andrew Shaw Birmingham BMX Club Finished Veteran 80
4 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 75
5 Dylan Jackson Cheshire Ghostriders BMX Finished Veteran 70
6 Ian Gunner Braintree BMX Racing Club Finished Veteran 65
7 Karl Sanderson Manchester BMX Club Finished Veteran 60
8 Neil Stewart Pure Bicycles Finished Veteran 56
9 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Veteran 52
10 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 48
11 Brett Knight Finished Veteran 45
12 Michael Ellis Derby BMX Club Finished Veteran 42
13 Philip Critchlow Manchester BMX Club Finished Veteran 39
14 Andy Lee Merton Saints BMX Club Finished Veteran 36
15 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 33
16 Nigel Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Veteran 30
17 Adrian Warden True Racing Finished Veteran 28
18 Ian Wallace Nuneaton BMX Club Finished Veteran 26
19 Phil Beer Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Veteran 24
20 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 22

Confirmed Results

Race name: Championship Men (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dominic Skidmore G.E.T Racing Finished Male 17-24 150
2 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 135
3 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 120
4 Luke McNab Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 112
5 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 105
6 Joshua Hanlon Finished Male 17-24 97
7 Liam Brown Factory Doublecross UK Finished Male 17-24 90
8 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 84
9 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 17-24 78
10 Lee Green Finished Male 17-24 72
11 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 17-24 67
12 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 63
13 William Iwe LP 65 Finished Male 17-24 58
14 Declan Ashcroft-Pemberton Andover BMX Club Finished Junior Men 54
15 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 49

Confirmed Results

Race name: Elite Men (Sunday)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 150
2 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 135
3 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 120
4 Jacob Roberts Manchester BMX Club Finished Male 17-24 112
5 Quillan Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 105
6 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Master 97
7 Scott Waterhouse GHP European Factory Race Team Finished Elite Male 90
8 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Elite Male 84
9 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 78
10 Jordan Perry Derby BMX Club Finished Elite Male 72
11 Billy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Elite Male 67
12 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 63
13 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 17-24 58