Event URN:
307299
Start date:
Sat, 15th Mar 2014
Finish date:
Sun, 16th Mar 2014
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
National Cycling Centre - Indoor BMX Track
Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 12th Mar 2014
Event promoted by:
British Cycling
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/britishbmxseries
Event organiser:
Mr Richard Clarkson
National Cycling Centre
Stuart Street
Manchester
Lancashire
M11 4DQ
0161 274 2022
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Round 1 of the National BMX series here at the indoor in Manchester. Entries are now live so enter on line. Just remember, 1 point is required from the 2013 season to allow you to race in the 2014 series.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 9-12 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 9-12
15 Mar 14 09:00 13-14 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 13-14
15 Mar 14 09:00 15-16 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 15-16
15 Mar 14 09:00 17-29 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 17-29

View All

March the 15th and 16th sees the opening round of the 2014 British BMX Series, in Manchester. Events at the indoor attract riders from all over Europe and running on the Saturday evening is the UCI SX which will be fast and furious. 

You will find a full comprehensive schedule here.

 

If you have any queries, dont hesitate to contact bmx@britishcycling.org.uk

Event Location:

Stuart Street,
Manchester,
M11 4DQ

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: 30-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 09:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 22 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Women (17+)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National A BMX National A Championship Female,... ---

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Master (30+)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran (40+)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Championship Men (17+)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 10:00 BMX National A BMX National A Junior Men, Male 17-... ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 13:00 BMX National A BMX National A Elite Male ---

Race: Junior Men (UCI Points)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 17:50 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Junior Women (UCI Points)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 17:50 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: Elite Women (UCI Points)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 17:50 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: Elite Men (UCI Points)

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 12 days 4 hours 55 minutes 23 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 17:50 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Posted 17/03/2014 - British Cycling

Phillips and Evans dominant at British BMX Series opener in Manchester.. [more]

Posted 12/03/2014 - British Cycling

British BMX Series begins in Manchester with an international flavour.. [more]


Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 13-14 100
2 Callum Edwards Wrekin Riders Finished 13-14 90
3 Mary Johnson UCCBMX-Autonomy Finished 13-14 80
4 Jake Greene Derby BMX Club Finished 13-14 75
5 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 70
6 Koby Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 13-14 65
7 Samuel Major Braunton BMX Club Finished 13-14 60

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 100
2 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished 15-16 90
3 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 80
4 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished 15-16 75
5 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished 15-16 70
6 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 65
7 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished 15-16 60
8 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 15-16 56

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 100
2 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 17-29 90
3 Will Smith Runnymede Rockets Finished 17-29 80
4 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 75
5 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished 17-29 70
6 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished 17-29 65
7 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 17-29 60
8 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 56
9 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 52
10 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 17-29 48
11 Christopher Boyle Blackpool BMX Club Finished 17-29 45
12 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished 17-29 42
13 Ben Fermor Finished 17-29 39
14 Lewis Rostron Roch Valley Raiders Finished 17-29 36
15 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 17-29 33
16 Kieran Marsh Manchester BMX Club Finished 17-29 0

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished 17-29 100
2 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 90
3 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 80
4 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 75
5 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished 17-29 70
6 Sarah Jones Fastlanebmx/Supercross Team Finished 17-29 65

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 30-34 100
2 Kim Bent Hull CSC Finished 30-34 90
3 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 40-44 80
4 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 75
5 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 40-44 70
6 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 30-34 65
7 Julie Barrett Roch Valley Raiders Finished 45+ 60
8 Sharon Watts Bath BMX Finished 40-44 56
9 Claire Pollard Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished 30-34 52
10 Jen Cannons Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 48
11 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 40-44 45
12 Carol Taylor East Kent BMX Club Finished 45+ 42

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Ives Preston Pirates BMX Club Finished 35-39 100
2 Damian Mead Risk Racing UK Finished 35-39 90
3 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 80
4 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 75
5 Adie Mather Roch Valley Raiders Finished 35-39 70
6 Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 35-39 65
7 William Hart Derby BMX Club Finished 30-34 60
8 Jamie Harman Merton Saints BMX Club Finished 30-34 0
9 Adam Hill Manchester BMX Club Finished 35-39 52
10 Lennie Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 48
11 James Tresman Manchester BMX Club Finished 35-39 45

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Reidy Blackpool BMX Club Finished 40-44 100
2 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 40-44 90
3 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished 40-44 80
4 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 40-44 75
5 Peter Butler UCCBMX-Autonomy Finished 40-44 70
6 Shane Trotter Bournemouth BMX Club Finished 40-44 65
7 Tony Phillips-Pitman Finished 40-44 60
8 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 56
9 Sean Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 40-44 52
10 Alistair Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished N/A 48
11 Craig Glinos Finished 40-44 45
12 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 42
13 Mark Cottrell Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 39
14 Andy Lee Merton Saints BMX Club Finished 40-44 36
15 Dion Collinge Roch Valley Raiders Finished 40-44 33
16 Howard Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 30
17 Paul Bradshaw Runnymede Rockets Finished 40-44 28
18 Ryan Davis Race Incorporated Finished 40-44 26

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 45+ 100
2 Keith Granger Tamworth BMX Club Finished 45+ 90
3 Nic Preece Merton Saints BMX Club Finished 45+ 80
4 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 45+ 75
5 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished 45+ 70
6 David Morton Western Titans BMX Club Finished 45+ 65
7 Craig Stansfield Roch Valley Raiders Finished 45+ 60
8 Kevin Brown Gosport BMX Club Finished N/A 56
9 Craig Robertson Ride On Finished 45+ 52
10 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 45+ 48
11 Roger Wilbraham Manchester BMX Club Finished 45+ 45
12 Chris Maddren The Hub Club Finished 45+ 42
13 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 45+ 39
14 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 45+ 36
15 Kevin Carlin Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 33
16 Adrian Warden True Racing Finished 45+ 30
17 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished 45+ 28
18 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 26
19 Paul Sturrock Fastlanebmx/Supercross Team Finished 45+ 24
20 Stephen Noble North East BMX Club Finished 45+ 22
21 Gary Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 20
22 Christopher Carter Runnymede Rockets Finished 45+ 19
23 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 18
24 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 17
25 Santos Navarro Finished 0
26 Sean Boyle Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished 45+ 15
27 Neal Blakes Runnymede Rockets Finished 45+ 14

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 100
2 Emme-Rose Clarkson Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished 6 & Under 90
3 Esme Brook Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 80

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 8 100
2 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 8 90
3 Lily Brindle GHP European Factory Race Team Finished Female 8 80
4 Sienna Harvey GHP European Factory Race Team Finished Female 8 75
5 Paula Kibare Finished 0
6 Lucy Hutt Pure Bicycles Finished Female 7 65
7 Justine Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 8 60
8 Erin Jackson GHP European Factory Race Team Finished Female 8 56
9 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished Female 8 52
10 Amber Shepherd Decoy BMX Club Finished Female 8 48
11 Clemence Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 7 45
12 Stephanie Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Female 8 42
13 Isabella Noon Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 7 39
14 Lauren Ward Derby BMX Club Finished Female 7 36

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 100
2 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 10 90
3 Isabel Hallam Derby BMX Club Finished Female 10 80
4 Charlotte Meek Fresh BMX Finished Female 10 75
5 Isla Harvey GHP European Factory Race Team Finished Female 10 70
6 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 10 65
7 Chloe Yates G.E.T Racing Finished Female 9 60
8 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 10 56
9 Lucy Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 9 52
10 Puck Oss Finished 0
11 Evie Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 45
12 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 9 42
13 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 9 39
14 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished Female 9 36
15 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 33

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 12 100
2 Ellie Featherstone Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Female 12 90
3 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 12 80
4 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 12 75
5 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 11 70
6 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 65
7 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 11 60
8 Lauren Anyon GHP European Factory Race Team Finished Female 11 56
9 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 11 52
10 Markella Houli UCCBMX-Autonomy Finished Female 11 48
11 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 12 45
12 Isabelle Rooke Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 42
13 Emily Clinch GHP European Factory Race Team Finished Female 11 39
14 Mia Wallace Nuneaton BMX Club Finished Female 11 36
15 Katy Cosgrove Manchester BMX Club Finished Female 11 33
16 Kai Lambley Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 11 30
17 Molly Cranshaw GHP European Factory Race Team Finished Female 11 28

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Oss Finished 0
2 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 13 90
3 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Female 14 80
4 Emilia Shakles Redditch Premiers BMX Club Finished Female 14 75
5 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 13 70
6 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 13 65
7 Megan Duhig Greenwich BMX Finished Female 14 60
8 Libby Smith GHP European Factory Race Team Finished Female 13 56
9 Maddie Owen-Matthews Fresh BMX Finished Female 13 52
10 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 48
11 Hannah Baker Manchester BMX Club Finished Female 13 45
12 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 12 42
13 Vanessa Kager Finished 0
14 Olivia Howard G.E.T Racing Finished Female 14 36
15 Mary Johnson UCCBMX-Autonomy Finished Female 14 33
16 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 13 30
17 Molly Shearer Western Titans BMX Club Finished Female 13 28
18 Angelica Karlsen Finished 0
19 Griselda Artigas Finished 0
20 Aya Moraity Dorrell Redditch Premiers BMX Club Finished Female 14 22
21 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 13 20
22 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 13 19

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Karo Vertessen Finished 0
2 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 16 90
3 Leah Clinch GHP European Factory Race Team Finished Female 15 80
4 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 75
5 Florence Hefft Haro 365 BMX Racing Finished Female 15 70
6 Viktorija Galakvosciute Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 16 65
7 Zoe Politis Manchester BMX Club Finished Female 15 60
8 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 15 56
9 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 16 52
10 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 15 48
11 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 16 45
12 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 16 42
13 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 16 39
14 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 36
15 Chloe Foster Nuneaton BMX Club Finished Female 15 33
16 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 15 30
17 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 28
18 Kerri-Anne Turner True Racing Finished Female 15 26
19 Jodie Hill Western Titans BMX Club Finished Female 15 24

Confirmed Results

Race name: Championship Women (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 150
2 Manon Valentino Finished 0
3 Simone Christensen Finished 0
4 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 112
5 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 15 105
6 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 97
7 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 16 90
8 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 84
9 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 78
10 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 72
11 Christelle Boivin Finished 0
12 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 63
13 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 15 58
14 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Championship Female 54
15 Chloe Taylor Sheffield Dirt Society Finished Female 16 49
16 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 45
17 Jennifer Noble Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Championship Female 42
18 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 39
19 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 36
20 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Championship Female 33
21 Lucy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Championship Female 30
22 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 28
23 Amy Morris Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 27
24 Lieke Klaus Finished 0
25 Nadja Pries Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Flynn Drelincourt Manchester BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Rocco Brant Rotherham BMX Finished 6 & Under 75
5 Alexander Skjelten Manchester BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Harrison Davis Race Incorporated Finished 6 & Under 65
7 Harvey Putland Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 60
8 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 56
9 Edward Mack Club Cyclopark Finished 6 & Under 52

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ralph Grimmett G.E.T Racing Finished Male 7 Ma:00:00:000 100
2 Billy Brown Bournemouth BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 90
3 Arthur Herrington True Racing Finished Male 7 Ma:00:00:000 80
4 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 75
5 Zak Greene Derby BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 70
6 Harry Tanner Manchester BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 65
7 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 60
8 Alix Desilles Finished Ma:00:00:000 0
9 Martin Tremblay Finished Ma:00:00:000 0
10 George Walker Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 48
11 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 Ma:00:00:000 45
12 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 42
13 Isaac Peace Derby BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 39
14 Dylan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 36
15 Ashton Somerville Bristol BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 33
16 Harrison Collis Risk Racing UK Finished Male 7 Ma:00:00:000 30
17 Joseph Makepeace Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Male 7 Ma:00:00:000 28
18 Lucas Ellis Greenwich BMX Finished Male 7 Ma:00:00:000 26
19 Arne Esslemont Andover BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 24
20 Upton Wheatley-Richardson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 Ma:00:00:000 22
21 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 20
22 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 19
23 Harrison Bell Western Titans BMX Club Finished Male 7 Ma:00:00:000 18
24 Aaron Davy Manchester BMX Club Finished Male 8 Ma:00:00:000 0

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 100
2 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished Male 8 90
3 Jack Bowditch Birmingham BMX Club Finished Male 8 80
4 Casey Markley Gosport BMX Club Finished Male 8 75
5 Riley Hampson Derby BMX Club Finished Male 8 70
6 Jayden Seward Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 65
7 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 8 60
8 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 56
9 Corey Waller Finished 0
10 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 8 48
11 Eddie Cannons Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 45
12 Owen Putland Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 42
13 Milan Machacek Club Cyclopark Finished Male 8 39
14 Zian Lemee Finished 0
15 Joshua Chiziwa Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 33
16 Joseph Carey Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 30
17 Mark Fletcher Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 28
18 Elijah Shearer Western Titans BMX Club Finished Male 8 26
19 Rossi O'Brien Club Cyclopark Finished Male 8 24
20 Milar Gonzales Bristol BMX Club Finished Male 8 22
21 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 20
22 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 8 19
23 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished Male 8 18
24 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 17
25 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 16
26 Curtis Sveikutis Manchester BMX Club Finished Male 8 15
27 Aaron Corfield BMX Isle of Man Finished Male 8 14
28 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished Male 8 13
29 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 8 12
30 Joshua Hart Derby BMX Club Finished Male 8 11
31 Otto Young Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 10
32 Niall Moss Gosport BMX Club Finished Male 8 9
33 Charlie Powell Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 8
34 George Nequest Team Bunneys Finished Male 8 7
35 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 6
36 James Jackson GHP European Factory Race Team Finished Male 8 5
37 Alfie Norris Gosport BMX Club Finished Male 8 4

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rupert Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 100
2 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 9 90
3 Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 80
4 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 9 75
5 Jan Seidl Finished 0
6 Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 65
7 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 60
8 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 56
9 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 9 52
10 Max Avery Decoy BMX Club Finished Male 9 48
11 Ethan Budai Finished 0
12 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 9 42
13 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 39
14 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 9 36
15 Kolby Ellis Bideford BMX Finished Male 9 33
16 Cain Hargreaves True Racing Finished Male 9 30
17 Jack Gretton Derby BMX Club Finished Male 9 28
18 Jacob Archer Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 9 26
19 Daniel Horan Runnymede Rockets Finished Male 9 24
20 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 22
21 Finntan Doyle Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 20
22 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 9 19
23 Francisco Stefano Peckham Challengers BMX Club Finished Male 9 18
24 Tom Greenwood Club Cyclopark Finished Male 9 17
25 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 16
26 Louis Walker Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 15
27 Kyle Fox-Johnson Club Cyclopark Finished Male 9 14
28 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 9 13
29 Luca Thurlow Club Cyclopark Finished Male 9 12
30 Arlo Phelan Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 11
31 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 9 10
32 Jake Watson Wrekin Riders Finished Male 9 9
33 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 9 8
34 Reece Butler North East BMX Club Finished Male 9 7

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 10 100
2 Wannes Magdelijns Finished 0
3 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 10 80
4 Bill Cox BMX Revolution Finished Male 10 75
5 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 70
6 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 10 65
7 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 10 60
8 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 10 56
9 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 10 52
10 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 10 48
11 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 45
12 Ben Avery Decoy BMX Club Finished Male 10 42
13 Sebastian Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 39
14 Nathan Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 36
15 Harvey Short Burnham BMX Club Finished Male 10 33
16 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 30
17 Jack Baillie Bathgate BMX Club Finished Male 10 28
18 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 26
19 George Hunt Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 10 24
20 Joe Matthias Roch Valley Raiders Finished Male 10 22
21 Ross Tennant-Jones Nuneaton BMX Club Finished Male 10 20
22 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 10 19
23 Ryan Quinn Finished 0
24 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 17
25 Robbie Hoare Runnymede Rockets Finished Male 10 16
26 Ethan Jackson GHP European Factory Race Team Finished Male 10 15
27 Bradliegh Brook Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 14
28 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 10 13
29 Jed Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 12
30 Max Clarkson Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 10 11
31 Morgan Czernuszka Hackney BMX Club Finished Male 10 10
32 Daniel McCrory Western Titans BMX Club Finished Male 10 9
33 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 10 8
34 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 7
35 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 6

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 100
2 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 11 90
3 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 80
4 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 75
5 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Male 11 70
6 Oliver Cope Mid Lancs BMX Finished Male 11 65
7 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 11 60
8 Chad Hartwell G.E.T Racing Finished Male 11 56
9 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 11 52
10 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 11 48
11 Luke Shriever Club Cyclopark Finished Male 11 45
12 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 11 42
13 Saul Jeffrey Manchester BMX Club Finished Male 11 39
14 Tyler Carter Club Cyclopark Finished Male 11 36
15 Harrison Gee Fresh BMX Finished Male 11 33
16 William Blevins Manchester BMX Club Finished Male 11 30
17 Stef Oss Finished 0
18 Tommy Healy Race Incorporated Finished Male 11 26
19 Zach Shue Gosport BMX Club Finished Male 11 24
20 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 22
21 Tom Spencer North East BMX Club Finished Male 11 20
22 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished Male 11 19
23 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 11 18
24 Joshua Merchant Derby BMX Club Finished Male 11 17
25 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 11 16
26 Alec Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 11 15
27 Oscar Ricketts Runnymede Rockets Finished Male 11 14
28 Louis Horan Runnymede Rockets Finished Male 11 13
29 Samuel Bennett Manchester BMX Club Finished Male 11 12
30 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 11 11
31 Murray Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 10
32 Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 11 9
33 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 8
34 Ciaran Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 11 7
35 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 11 6
36 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 11 5
37 Oliver Whitworth Wrekin Riders Finished Male 11 4
38 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 11 3
39 Luca Mansi Bournemouth BMX Club Finished Male 11 2
40 Max Wildbore Derby BMX Club Finished Male 11 1

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 12 100
2 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 11 90
3 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 80
4 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 12 75
5 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 12 70
6 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 12 65
7 Joel Clarke Finelines Racing Finished Male 12 60
8 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 12 56
9 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 52
10 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 48
11 Samuel Avison Leeds BMX Club Finished Male 12 45
12 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 42
13 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 39
14 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 12 36
15 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 33
16 Alex Reade Derby BMX Club Finished Male 12 30
17 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 28
18 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 26
19 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 24
20 Ashton Cross Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 12 22
21 Joshuah Werner East Kent BMX Club Finished Male 12 20
22 Ben Hodgson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 12 19
23 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 18
24 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Male 12 17
25 Sam Rhodes Finelines Racing Finished Male 12 16
26 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 12 15
27 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 14
28 Lewis White Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 13
29 Harrison Pascoe-White Finished Male 12 12
30 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 11
31 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 12 10
32 Daniel Robertson Roch Valley Raiders Finished Male 12 9
33 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 8
34 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 7
35 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 6
36 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 5
37 Lewis Holmes GHP European Factory Race Team Finished Male 12 4
38 Brodie Burton Runnymede Rockets Finished Male 12 3
39 Luke Grace Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 2

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 13 100
2 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 13 90
3 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 80
4 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 13 75
5 Finlay Mead Risk Racing UK Finished Male 13 70
6 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 13 65
7 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 60
8 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 13 56
9 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 52
10 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 48
11 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 13 45
12 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 13 42
13 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 39
14 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 13 36
15 Charlie Roast Decoy BMX Club Finished Male 13 33
16 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 13 30
17 Alfie Sexton Gosport BMX Club Finished Male 13 28
18 Ben Squire Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 26
19 Samuel Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 24
20 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 22
21 Joseph Carter Club Cyclopark Finished Male 13 20
22 Ethan Wallace Nuneaton BMX Club Finished Male 13 19
23 Kieran Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 13 18
24 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 17
25 Koby Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 16
26 Niklas Halvorsen Finished 0
27 Charlie Hector McLarnon-Riches Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 14
0 Niklas Halvorsen Finished 0
0 Finlay Mead Risk Racing UK Finished Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 100
2 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 90
3 Finn Hall Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 80
4 Lewis Hipkins Derby BMX Club Finished Male 14 75
5 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 70
6 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 65
7 Shay Casey Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 60
8 Callum Gregory Gosport BMX Club Finished Male 14 56
9 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 14 52
10 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 14 48
11 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 45
12 CJ Darby Mid Lancs BMX Finished Male 14 42
13 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 39
14 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 36
15 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 14 33
16 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 14 30
17 Theo Glinos Finished Male 14 28
18 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 26
19 Brandon Fermor Club Cyclopark Finished Male 14 24
20 Guy Sharp Ride Direct Finished Male 14 22
21 Jamie Norris-Still Mid Lancs BMX Finished Male 14 20
22 Adam Rostron Roch Valley Raiders Finished Male 14 19
23 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 14 18
24 Archie Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 17
25 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 16
26 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 14 15
27 Noah Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 14
28 Haydn Hiscox Bristol BMX Club Finished Male 14 13
29 Aaron Ayling Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 12
30 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 14 11
31 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 10
32 Yanis Monier Finished 0
33 Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 8

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Axel Webster Finished 0
2 Kay Stindl Finished 0
3 Nick Roelofs Finished 0
4 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 75
5 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 70
6 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 15 65
7 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 14 60
8 Jamie Fennell Fresh BMX Finished Male 15 56
9 Haydon Green Risk Racing UK Finished Male 15 52
10 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 48
11 Eddie Moore Haro Bikes UK Finished Male 15 45
12 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 15 42
13 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 15 39
14 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 15 36
15 Rio Gohil Hayes Hawks BMX Club Finished Male 15 33
16 Saul Conde Finished 0
17 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished Male 15 28
18 TJ Yates G.E.T Racing Finished Male 15 26
19 Farrell Rivers Fresh BMX Finished Male 15 24
20 Ryan Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 15 22
21 Oliver Haynes Decoy BMX Club Finished Male 15 20
22 Ben Featherstone Dirtsport.co.uk/MX1.co.uk Finished Male 15 19
23 Thomas Garner Finished Male 15 18
24 Charlie Nelson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 17
25 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 15 16
26 Sam Murphy Finished 0
27 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 15 14
28 Nathan Bernice Gosport BMX Club Finished Male 15 13
29 Eoin Corrigan Finished 0
30 James McLaughlin Life BMX Finished Male 15 11
31 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 15 10
32 Reece Lucas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 15 9
33 Adam Fynes Finished 0
34 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 15 7
35 Luke Samways Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 6
36 Joseph Cotton Manchester BMX Club Finished Male 15 5
37 Matthew Fazackerley Manchester BMX Club Finished Male 15 4
38 Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 15 3

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 100
2 Tobias Meyer Finished 0
3 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 16 80
4 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 75
5 Kristian Olsen Finished 0
6 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 15 65
7 Joshua Butson Pure Bicycles Finished Male 16 60
8 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 56
9 Jack Critchlow Manchester BMX Club Finished Male 16 52
10 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 16 48
11 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished Male 16 45
12 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 42
13 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 16 39
14 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished Male 16 36
15 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 16 33
16 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 30
17 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 28
18 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Male 16 26
19 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 16 24
20 Joseph Owen-Matthews Fresh BMX Finished Male 16 22
21 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 20
22 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 16 19
23 Owen Duhig Greenwich BMX Finished Male 16 18
24 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 16 17
25 Lee Thompson Roch Valley Raiders Finished Male 16 16
26 Ben Stradling Life BMX Finished Male 16 15
27 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 16 14
28 Ben Timmons Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 13
29 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 12
30 Thomas Harrison Club Cyclopark Finished Male 16 11
31 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 10
32 Snorre Hangaard Finished 0
33 Barnie Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 16 8

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Clucas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 100
2 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 90
3 Simon Homans Peckham Challengers BMX Club Finished Master 80
4 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 17-24 75
5 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 70
6 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 65
7 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 60
8 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 56
9 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 17-24 52
10 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished N/A 48
11 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 17-24 45
12 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 42
13 Joshua Haynes Race Day Video Finished Male 17-24 39
14 Willis White North East BMX Club Finished Male 17-24 36
15 Shaun Issitt Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 25-29 33
16 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 25-29 30
17 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 28
18 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 26
19 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 24
20 Connor Swain Leeds BMX Club Finished Male 17-24 22
21 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 20
22 George Hawker Manchester BMX Club Finished N/A 19
23 George Warner Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 18
24 Joshua Matthews Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 17
25 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 0
26 Will Smith Runnymede Rockets Finished Male 17-24 15
27 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 14
28 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 13
29 Benjamin Waters Bristol BMX Club Finished Male 17-24 12
30 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 17-24 11
31 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 10
32 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 17-24 9
33 Ryan Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 8
34 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Jonathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 6
36 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 5
37 Caine Newsome Fastlanebmx/Supercross Team Finished Male 17-24 4
38 Jordan Fermor Club Cyclopark Finished Male 17-24 3
39 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 2
40 Aaron Jones Bristol BMX Club Finished Male 17-24 1
41 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 0
42 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 0
43 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
44 Martin Brown Wrekin Riders Finished Male 25-29 0
45 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 0
46 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 17-24 0
47 Nathan Turner True Racing Finished Male 17-24 0
48 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished Male 17-24 0
49 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
50 Christopher Boyle Blackpool BMX Club Finished Male 17-24 0
51 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 0
52 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 0
53 Kieran Marsh Manchester BMX Club Finished Male 17-24 0
54 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 17-24 0
55 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
56 Ashley Hatton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
57 Chance Walters Fresh BMX Finished Male 17-24 0
58 Jack Hall Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Master (30+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 100
2 Gabor Deli Peckham Challengers BMX Club Finished Master 90
3 Matthew Allen Project 61 Finished Master 80
4 Gary O'Brien Club Cyclopark Finished Master 75
5 Fabio Carvalho Race Incorporated Finished Master 0
6 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 65
7 Michael Brown Preston Pirates BMX Club Finished Master 60
8 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Master 56
9 William Hart Derby BMX Club Finished Master 52
10 James Tresman Manchester BMX Club Finished Master 48
11 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 45
12 Jamie Harman Merton Saints BMX Club Finished Master 0
13 Kim-erik Larsen Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran (40+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 100
2 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Veteran 90
3 Darren Reidy Blackpool BMX Club Finished Veteran 80
4 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 75
5 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 70
6 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Veteran 65
7 Neil Stewart Pure Bicycles Finished Veteran 60
8 Chris Maddren The Hub Club Finished Veteran 56
9 Ian Gunner Braintree BMX Racing Club Finished Veteran 52
10 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 48
11 Philip Critchlow Manchester BMX Club Finished Veteran 45
12 Adrian Warden True Racing Finished Veteran 42
13 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 39
14 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 36
15 Nic Preece Merton Saints BMX Club Finished Veteran 33
16 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 30

Confirmed Results

Race name: Championship Men (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dominic Skidmore G.E.T Racing Finished Male 17-24 150
2 Scott Beaumont Yeti Racing UK Finished Elite Male 135
3 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 120
4 Liam Brown Factory Doublecross UK Finished Male 17-24 112
5 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 105
6 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 97
7 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 17-24 90
8 Joshua Hanlon Finished Male 17-24 84
9 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 78
10 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 25-29 72
11 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 67
12 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 17-24 63
13 Sebastian Aslaksrud Finished 0
14 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 54
15 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 49
16 Michael Thomson Finished 0
17 Harry Heath Finished Male 17-24 42
18 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 39
19 Matijs Verhoeven Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 150
2 Kyle Evans Pure Bicycles Finished Elite Male 135
3 Tory Nyhaug Finished 0
4 Dave Burg Finished 0
5 Lapraz Yvan Finished 0
6 Jordy Heijden Finished 0
7 Luis Brethauer Finished 0
8 Mark Link Finished 0
9 Klaus Andresen Finished 0
10 Paddy Sharrock Mid Lancs BMX Finished Male 16 72
11 Roberto Cristofoli Finished 0
12 Demont Jonathan Finished 0
13 David Graf Finished 0
14 Tore Navrestad Finished 0
15 Maik Baier Finished 0
16 Nick Geerling Finished 0
17 Yoshtaku Naasako Finished 0
18 Alejandro Ramos Finished 0
19 Bram Hudding Finished 0
20 Jordan Perry Derby BMX Club Finished Elite Male 33
21 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Male 17-24 30
22 Blanc Renaud Finished 0
23 Denis Teullet Finished 0
24 Niklas Laustsen Finished 0
25 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 23
26 Simon Marchal Finished 0
27 Niels Bensink Finished 0
28 Helleviik Martin Finished 0
29 Julian Schmidt Finished 0
30 Jakob Bernhart Finished 0
31 Jacob Roberts Manchester BMX Club Finished Junior Men 15
32 Gustavo Ramos Finished 0
33 Scott Waterhouse GHP European Factory Race Team Finished Elite Male 12
34 Emile Rocher Finished 0
35 Tatsumi Matsushita Finished 0
36 Chris Christensen Finished 0
37 Kane Herbert Manchester BMX Club Finished Elite Male 6
38 Mitchel Schotman Finished 0
39 Fredrik Olsen Finished 0
40 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Elite Male 3
41 Kehei Yoshi Finished 0
42 Felix Jakob Finished 0
43 Philip Schaub Finished 0
44 Marc Patricolo Finished 0
45 Ghinio Weyer Finished 0
46 Rasmus Pedersen Finished 0
47 Kristian Holmgaard Finished 0
48 Billy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Elite Male 0
49 Jay Schippers Finished 0
50 Ryosuke Furuhata Finished N/A 0
51 Simon Marquart Finished 0
52 Jimmi Therkelsen Finished 0
53 Louis Blümlein Finished 0
54 Oscar Camero Finished 0
55 Marco Cassanelli Finished 0
56 Mattia Furlan Finished 0
57 Adrian Garcia Finished 0
58 Patrick Kager Finished 0
59 Per Nilsen Finished 0
60 Jordi Schippers Finished 0
61 Daniel Schlang Finished 0
62 Kevin Spanning Finished 0
63 Nikolaj Varming Finished 0
64 Andreas Wöhlk Finished 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men (UCI Points)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 tore navrestad Finished 0
2 Simon Marquart Switzerland Finished 0
3 Niels Bensink Finished 0
4 chris tetsche christensen Finished 0
5 Jakob Bernhart German Cycling Federation Finished 0
6 Jay Schippers Finished 0
7 Bram van den Hudding Finished 0
8 Mitchel Schotman Finished 0
9 Wouter Segers NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
10 Joffrey Wouters NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
11 Felix Jakob Finished 0
12 Michael Thomson Finished 0
13 Nick Geerling Finished 0
14 Liam Brown Factory Doublecross UK Finished Male 17-24 36
15 Schaub Philip Finished 0
16 Liam Webster Finished 0
17 Tobias Franek Finished 0
18 Kevin Spanning Finished 0
19 matijs verhoeven Finished 0
20 SEBASTIAN ASLAKSRUD Finished 0
21 Nikolaj Varming Finished 0

Confirmed Results

Race name: Junior Women (UCI Points)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 100
2 Christelle Boivin Finished 0
3 Sarah Sailer Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women (UCI Points)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elke Vanhoof NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
2 Simone Tetsche Christensen Finished 0
3 Valentino Manon Finished 0
4 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 75
5 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 70
6 Nadja Pries German National Team Finished 0
7 Lieke Klaus Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men (UCI Points)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 100
2 Kyle Evans Pure Bicycles Finished Elite Male 90
3 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 80
4 Yoshtaku Naasako Finished 0
5 Lapraz Yvan Switzerland Finished 0
6 Tory Nyhaug Finished 0
7 Helleviik Martin Finished 0
8 Per Erik Nilsen Finished 0
9 Dave Burg Finished 0
10 Roberto Cristofoli Finished 0
11 Mark Link Finished 0
12 Luis Brethauer German National Team Finished 0
13 David Graf Switzerland Finished 0
14 Denis Teullet Finished 0
15 Blanc Renaud Switzerland Finished 0
16 Quentin Caleyron Finished 0
17 Demont Jonathan Switzerland Finished 0
18 Lauren Stevens NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
19 Julian Schmidt German National Team Finished 0
20 tatsumi matsushita Finished 0
21 Maik Baier German National Team Finished 0
22 Rasmus Pedersen Finished 0
23 Kohei Yoshii Finished Male 17-24 0
24 Kane Herbert Manchester BMX Club Finished Elite Male 17
25 Ghinio Weyer Finished 0
26 Kristian Holmgaard Finished 0
27 Marc Patricolo Finished 0
28 Niklas Laustsen Finished 0
29 Jordy Heijden Finished 0
30 Jacob Roberts Manchester BMX Club Finished Junior Men 11
31 Klaus Andresen Finished 0
32 Mattia Furlan Finished 0
33 Billy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Elite Male 8
34 Emile ROCHER Finished 0
35 Jordi Schippers Finished 0
36 Ryosuke Furuhata Finished Male 17-24 0
37 Scott Waterhouse GHP European Factory Race Team Finished Elite Male 4
38 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Elite Male 3
39 Fredrik Olsen Finished 0
40 Alejandro Ramos Finished 0
41 Simon Marchal Finished 0
42 Adrian Garcia Finished 0
43 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Male 17-24 0
44 Gustavo Ramos Finished 0
45 Oscar Camero Finished 0
46 MARCO EDOARDO CASSANELLI Finished 0
47 Jimmi Therkelsen Finished 0
48 Jordan Perry Derby BMX Club Finished Elite Male 0
49 Andreas Wöhlk Finished 0
50 Patrick Kager Finished 0