Event URN:
303981
Start date:
Sun, 13th Jul 2014
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Lazonby Junior School
Lazonby, Penrith, Cumbria, CA10 1BL
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 7th Jul 2014
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr Iain Walker
iain.w@gmx.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Pre-race entries will only be accepted from riders registered with the League. All entries must be online, no postal entries. Unregistered riders may enter on the day, subject to space.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Jul 14 10:00 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 120km / 75m
13 Jul 14 10:05 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 90km / 56m

View All

Event Location:

Lazonby,
Penrith,
Cumbria,
CA10 1BL

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 9 months 21 days 21 hours 11 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jul 14 10:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 120km / 75m

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 9 months 21 days 21 hours 11 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jul 14 10:05 Regional B Band 4 3rd, 4th 90km / 56m

Ashurst and Trotter win in latest CDNW League Road Race

Posted 13/07/2014 - Iain Walker

Report: Snowdon Sports Michael Ashurst (Champion System) and Ben Trotter (Macclesfield Wheelers) were victorious in round nine of the CDNW Road Race League, staged at Lazonby near Penrith in Cumbria on Sunday... [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Ashurst Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 60
2 Brad Morgan Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 2nd 52
3 Lee Baldwin Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 45
4 Jack Barrett The Racers Finished 1st 40
5 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 35
6 Richard Hepworth Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 31
7 Richard Bickley Border City Wheelers CC Finished 2nd 27
8 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 23
9 Alex Luhrs PH-MAS Cycling Finished 2nd 20
10 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 17
11 Andrew Whitehall Glasgow Whls Finished Elite 15
12 Samuel Jackson Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 13
13 Alex O'Sullivan Achieve Northside Skinnergate Finished 2nd 11
14 Karl Owen Team Chronomaster Finished 2nd 9
15 Patrick Pennefather Rock to Roll Cycles Ltd Finished 2nd 7
16 Robert Shields GS Metro Finished 2nd 6
17 Ben Harrison Lune RCC Finished 2nd 5
18 Anthony Moye KTM road-and-trail.com Finished 1st 3
19 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished 2nd 2
20 Stephen Feeney Finished 2nd 1
21 Aaron Handley Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 2nd 0
22 Simon Bridge Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
23 Oliver Payton PH-MAS Cycling Finished 2nd 0
24 John Agnew Finished 3rd 0
Jonathan Davey Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Sam Dobson Green Jersey RT Did not start 2nd 0
Andrew Feather Bikeshed - Exeter Uni Did not start Elite 0
Thomas Figgins Lancashire RC Did not start 2nd 0
Thomas Gibson Kent Valley RC Did not start 2nd 0
Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Did not finish 2nd 0
Alastair McNicol www.Dooleys-Cycles.co.uk Did not start 2nd 0
Mark Tickle Leigh Premier RC Did not start 3rd 0
Jonathan Wears Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not start 2nd 0
Paul Woodrow Audlem Cycling Club Did not start 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished 3rd 15
2 Mathew Lythgoe Ribble Valley CRC Finished 3rd 12
3 Matthew Atkinson Durham University Cycling Club Finished 3rd 10
4 Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 3rd 8
5 Bryan Pool Annan 2010 Racing Finished 3rd 6
6 Chris Gambles Horwich CC Finished 3rd 5
7 Christian Smith Manchester Wheelers Club Finished 3rd 4
8 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 3rd 3
9 Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 3rd 2
10 Paolo Brucciani Lune RCC Finished 3rd 1
11 Craig Horseman Border City Wheelers CC Finished 4th 0
12 James Darnell Garstang Cycling Club Finished 4th 0
13 Austin Aldred Bella In Sella Finished 3rd 0
14 Michael Sproul Rock to Roll Cycles Ltd Finished 4th 0
15 Laurie Lambeth Beacon Wheelers Finished 4th 0
16 Niall Paterson Honister '92 Finished 4th 0
17 Garry Jackson Lune RCC Finished 4th 0
18 Craig Berry GS Metro Finished 3rd 0
19 Sean Hoban VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished 4th 0
20 Christopher Bodenham Horwich CC Finished 4th 0
21 Christopher Anderson Lakes RC Finished 3rd 0
22 Daniel Hopps Gosforth RC Finished 3rd 0
23 Emil Petrov Border City Wheelers CC Finished 4th 0
24 Brian Pearson Lakes RC Finished 3rd 0
25 Aidan MacDermott GS Metro Finished 3rd 0
26 Graham Atkinson Lancaster CC Finished 3rd 0
27 Sam Ashcroft Finished 3rd 0
28 Hugo Walters New Forest CC Finished 3rd 0
29 John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
30 Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
31 Ashley Ryan Finished N/A 0
32 Simon Jones Beacon Wheelers Finished 4th 0
33 Darran Acton Team Chronomaster Finished 3rd 0
34 Simon Vazquez Chorlton Velo Finished 3rd 0
35 John Bamford Team Chronomaster Finished 3rd 0
36 Joshua Varty Finished 3rd 0
37 Christopher Waters Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
38 Damon Atkinson VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished 4th 0
39 Paul Beech Lancashire RC Finished 4th 0
40 Nigel Stephenson Beacon Wheelers Finished 4th 0
41 Mark Nulty Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Adam Baines THR Racing Did not finish 3rd 0
Gregory Carr Team De Ver Did not start 3rd 0
Graham Carrick Lakes RC Did not start 4th 0
James Chamberlain Audlem Cycling Club Did not start 3rd 0
John Edmondson Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Jennifer Edwards Team 22 Did not finish 2nd 0
Sean Greenwood Jedi Cycle Sport Did not start 3rd 0
Matthew Higgins Manchester Wheelers Club Did not start 4th 0
Dan Holford Team Wheelguru Did not start N/A 0
David Huck Lakes RC Did not start 4th 0
Damien Kelly PH-MAS Cycling Did not finish 3rd 0
Howard Lindow Lakes RC Did not finish 4th 0
Jason Livesey PH-MAS Cycling Did not start N/A 0
Allistair Moffat Did not finish N/A 0
Ian Roberts Champion System VCUK Racing Te... Did not start 4th 0
Chris Ross Dumfries CC Did not finish 4th 0
Karl Smith Did not finish 3rd 0
Chris Southworth Leigh Premier RC Did not finish 3rd 0
Thomas Walsh Team Chronomaster Did not start 3rd 0
Campbell West Kent Valley RC Did not start 4th 0
Phil Whitehead Bella In Sella Did not finish N/A 0