Event URN:
303058
Start date:
Sun, 18th May 2014
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Knowsley Leisure & Culture Park
Longview Drive, Liverpool, Lancashire, L36 6EG
( View map )
Series:
National Youth Track Omnium (Northern Area)
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 10th May 2014
Event promoted by:
Knowsley Track League
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mrs Elizabeth Cockram
155 Shevington Lane
Shevington
Wigan
Lancashire
WN6 8AD
stokerliz@aol.com
Cheques payable to:
On Line Entry Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A
18 May 14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A
18 May 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B
18 May 14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Longview Drive,
Liverpool,
Lancashire,
L36 6EG

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10/U8

Online entry closed 1 year 17 days 10 hours 21 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 10:00 Youth Only Youth D, E ---

Race: U16/U14/U12

Online entry closed 1 year 17 days 10 hours 21 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 10:00 Youth Only Youth A, B, C ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Velocity Globalbike Finished A 6
2 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 4
3 Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 2
4 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
5 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0
6 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
7 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
8 Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 0
9 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
10 James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
11 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
12 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
13 Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
14 Max Williamson Bike Box Alan/Envelopemaster Finished A 0
15 Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
16 Michael Moss Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
17 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
18 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0
19 Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
20 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
21 Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished A 0
22 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
23 Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 0
24 Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
25 Nathan Hinks Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
26 Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
27 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished A 0
28 Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
29 Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
30 Ryan Bainbridge Eastlands Velo Finished N/A 0
31 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Jake Beach Velocity Globalbike Did not start A 0
Tom Byers Eastlands Velo Did not start A 0
Ben Gleeson Sportcity Velo Did not start A 0
Tim James Bourne Whls CC Did not start A 0
Bailey Wilmot Derby Mercury RC Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 6
2 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 4
3 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 2
4 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
5 Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
6 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
7 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 0
8 Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
9 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
10 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
11 Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 0
12 Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
13 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 0
14 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
15 Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
16 Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
17 Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
18 Matthew Ellis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 0
19 Joe Burns Eastlands Velo Finished B 0
20 Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
21 Umead Khaled Eastlands Velo Finished B 0
22 Jack Smith Sportcity Velo Finished B 0
23 Robert Waite Eastlands Velo Finished B 0
24 Brandon Fraser-Thomson Eastlands Velo Finished B 0
25 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
26 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 0
27 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished B 0
Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Did not start B 0
Ethan Wilmot Derby Mercury RC Did not start B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Docherty Clifton CC Finished B 6
2 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 4
3 Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
4 Emily Barker Sportcity Velo Finished B 0
5 Leanne Hall Sportcity Velo Finished B 0
6 Katie Helsby Sportcity Velo Finished B 0
7 Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished B 0
8 Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
9 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
10 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0