Brooks Cycles Track League 2014

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 21 Aug 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

303053

Start Date:

Thu, 21st Aug 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Brooklen Houlton Finished 0

3. Brooklen Houlton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Joe Boulton Finished 0

1. Joe Boulton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Edwards Finished 0

3. Zak Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hannah Davies Finished 0

2. Hannah Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Scott Finished 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Graham Finished 0

2. George Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Amy Graham Finished 0

3. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Lucy Scott Finished N/A 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amelie Perry Finished 0

2. Amelie Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Graham Finished 0

2. George Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 5 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ruby Jennings Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Amelie Perry Finished 0

3. Amelie Perry -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 6 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Jennings Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Emma O'Neil Finished 0

2. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Owen Shepherd Finished 0

3. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Owen Shepherd Finished 0

3. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished

Neil Potter 500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Neil Potter 500m Handicap League - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rhian Baddeley Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance 12 laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 12 laps Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Zwetchnikow Finished 0

2. Liam Zwetchnikow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Barney Swinnerton Finished 0

3. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 12 lap Scratch - Results
1.  Joseph Early Finished 0

1. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andy Jackson Finished 0

2. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Hollins Finished 0

3. James Hollins -

Points: 0 | Status: Finished

A Class team sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class team sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Liam Zwetchnikow Finished 0

1. Liam Zwetchnikow -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Coates Finished 0

2. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Andy Jackson Finished 0

1. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geraint Parry Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Reuban Blakeman Finished 0

1. Reuban Blakeman -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Double Harness Pursuit - Results
1.  George Edwards Finished 0

1. George Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 8 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Points - Results
1.  Joshua Spendlow Finished 0

1. Joshua Spendlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joseph Early Finished 0

2. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andy Jackson Finished 0

3. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch Race - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Joseph Early Finished 0

1. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Mark Love Finished 0

2. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Spendlow Finished 0

3. Joshua Spendlow -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

Youth Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/08/14 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Neil Potter 500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class Endurance 12 laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
B Class 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class team sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
B Class 8 lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C,
Youth Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

303053

Start Date:

Thu, 21st Aug 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Brooklen Houlton Finished 0

3. Brooklen Houlton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Joe Boulton Finished 0

1. Joe Boulton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Edwards Finished 0

3. Zak Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Robson Cooper Finished 0

1. Robson Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hannah Davies Finished 0

2. Hannah Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Scott Finished 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Graham Finished 0

2. George Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Amy Graham Finished 0

3. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Lucy Scott Finished N/A 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amelie Perry Finished 0

2. Amelie Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Graham Finished 0

2. George Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 5 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ruby Jennings Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Amelie Perry Finished 0

3. Amelie Perry -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 6 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Jennings Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Emma O'Neil Finished 0

2. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Owen Shepherd Finished 0

3. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Owen Shepherd Finished 0

3. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished

Neil Potter 500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Neil Potter 500m Handicap League - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rhian Baddeley Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance 12 laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 12 laps Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Zwetchnikow Finished 0

2. Liam Zwetchnikow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Barney Swinnerton Finished 0

3. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 12 lap Scratch - Results
1.  Joseph Early Finished 0

1. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andy Jackson Finished 0

2. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Hollins Finished 0

3. James Hollins -

Points: 0 | Status: Finished

A Class team sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class team sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Liam Zwetchnikow Finished 0

1. Liam Zwetchnikow -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Coates Finished 0

2. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Andy Jackson Finished 0

1. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geraint Parry Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Reuban Blakeman Finished 0

1. Reuban Blakeman -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Double Harness Pursuit - Results
1.  George Edwards Finished 0

1. George Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 8 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Points - Results
1.  Joshua Spendlow Finished 0

1. Joshua Spendlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joseph Early Finished 0

2. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andy Jackson Finished 0

3. Andy Jackson -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch Race - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Dave Smith Finished 0

3. Dave Smith -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Joseph Early Finished 0

1. Joseph Early -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Mark Love Finished 0

2. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Spendlow Finished 0

3. Joshua Spendlow -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

Youth Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/08/14 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 01:00
Regional C, None
Neil Potter 500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class Endurance 12 laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
B Class 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class team sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
A Class Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
B Class 8 lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C,
Youth Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Youth Only, None
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/08/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/08/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 21/08/14 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk