Brooks Cycles Track League 2014

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 03 Jul 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

303046

Start Date:

Thu, 3rd Jul 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joe Boulton Finished 0

1. Joe Boulton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Zachary Edwards Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amélie Perry Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Scott Finished 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Amy Graham Finished 0

2. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Amy Graham Finished 0

1. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Talisha Morley Finished 0

2. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucy Scott Finished 0

3. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neill Finished 0

3. Emma O'Neill -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Owen Shepherd Finished 0

1. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 2 Up Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 2 Up Time Trial - Results
1.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  George Hancock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Jackson Finished 0

3. Thomas Jackson -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Aidan Morley Finished B 0

1. Aidan Morley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 12 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 12 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Archie Scott Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matt Duncalf Finished 0

3. Matt Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Keirin League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Keirin League - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 Lap Scratch Race - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 Mile Scratch A Class

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch A Class - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

10 Mile Scratch B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch B Class - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 2 Up Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class 12 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 03/07/14 – 18:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Regional C, None
Sprinters League Keirin League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth 6 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
10 Mile Scratch A Class Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
10 Mile Scratch B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 03/07/14 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

303046

Start Date:

Thu, 3rd Jul 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joe Boulton Finished 0

1. Joe Boulton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Zachary Edwards Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amélie Perry Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Scott Finished 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Amy Graham Finished 0

2. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Amy Graham Finished 0

1. Amy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Talisha Morley Finished 0

2. Talisha Morley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucy Scott Finished 0

3. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Lucy Scott Finished 0

1. Lucy Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Chloe Shepherd Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neil Finished 0

3. Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma O'Neill Finished 0

3. Emma O'Neill -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Olly Davis Finished 0

1. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Owen Shepherd Finished 0

2. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Owen Shepherd Finished 0

1. Owen Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 2 Up Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 2 Up Time Trial - Results
1.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  George Hancock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Jackson Finished 0

3. Thomas Jackson -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Bradley Heath Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Aidan Morley Finished B 0

1. Aidan Morley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Megan Williams Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 12 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 12 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Archie Scott Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matt Duncalf Finished 0

3. Matt Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Keirin League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Keirin League - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 Lap Scratch Race - Results
1.  Alastair Kennington Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 Mile Scratch A Class

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch A Class - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

10 Mile Scratch B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
10 Mile Scratch B Class - Results
1.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 2 Up Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
A Class 12 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 03/07/14 – 18:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Regional C, None
Sprinters League Keirin League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth 6 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Youth Only, None
10 Mile Scratch A Class Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
10 Mile Scratch B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None
Youth Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 03/07/14 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 03/07/14 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/07/14 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 03/07/14 – 02:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk