Event URN:
302547
Start date:
Sun, 28th Sep 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Venue Cymru
The Promenade, Llandudno, Conwy, LL30 1BB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 21st Sep 2014
Event promoted by:
Rhos On Sea Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://greatormeroadrace.co.uk
Event organiser:
Mr Matthew Ryan
19 St Davids Road
Llandudno
Gwynedd
LL30 2UL
01492873081
matt_ryan74@hotmail.com
Cheques payable to:
Rhos on Sea CC
Download Entry Form
Info for Riders:
Please note the U12 race is cancelled.

Current race schedule now includes a Vets (over 50's) race, Women and a Regional A along with U16 and U14 races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 11:00 2/3/4 - Evens Race Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 80km / 50m
28 Sep 14 01:00 2/3/4 - Odds Race Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th, ...
28 Sep 14 10:00 Masters (50+) Regional Masters C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 64km / 40m
28 Sep 14 10:00 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 32km / 20m

View All

The third running of  the best fully closed road race in the UK!

A closed road event, comprising of 7 laps of the iconic and stunning Great Orme Marine Drive.  Steeped in cycling lore and legend, the Great Orme and the town of Llandudno will once more play host to the third year of this one of a kind race.

Event Location:

The Promenade,
Llandudno,
Conwy,
LL30 1BB

Race: 2/3/4 - Evens Race

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 11:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 80km / 50m

Race: 2/3/4 - Odds Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th, Junio... ---

Race: Masters (50+)

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 10:00 Regional Masters C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 64km / 40m

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 10:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 32km / 20m

Race: U16 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 09:00 Youth Only Youth A 29km / 18m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 09:00 Youth Only Youth B 21km / 13m

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 14 09:00 Youth Only Youth C ---

Confirmed Results

Race name: 2/3/4 - Evens Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Evans Team Elite Finished 2nd 15
2 Oliver Payton PH-MAS Cycling Finished 2nd 12
3 Jimmy Smith Chester RC Finished 2nd 10
4 Thomas Brazier Chester RC Finished 2nd 8
5 Gerallt Roberts Finished 0
6 Karl Owen Team Chronomaster Finished 2nd 5
7 Jean-Claude Pretorius Pretorius Bikes Finished 4th 4
8 Peter Brook Chester RC Finished 2nd 3
9 Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 2
10 Robin Warman Pretorius Bikes Finished 3rd 1
11 Jamie Fletcher Chester RC Finished 3rd 0
12 Ross Hallard Pretorius Bikes Finished 3rd 0
13 Phillip Faulder Chester RC Finished 3rd 0
14 Ian Critchley Lichfield City CC Finished 3rd 0
15 Adam Birdsall Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
16 Richard Middleton Batley Cycling Club Finished 4th 0
17 Andrew Vaughan Matlock CC Finished 3rd 0
18 Scott Arthur Army Cycling Union Finished 2nd 0
19 Gareth Bowyer Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
20 Andrew Turner NFTO Race Club Finished 2nd 0
21 Owen Elson Velosport Racing Team Finished 3rd 0
22 Nicholas Whitley Chester RC Finished 3rd 0
23 Robert Rogers Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 0
24 Stewart Williamson Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
25 Ben Butler Bangor University Finished 4th 0
26 Mark Berry NFTO Race Club Finished 4th 0
27 Aled Roberts Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 0
28 Ryan Ellis NFTO Race Club Finished 3rd 0
29 Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
30 Oliver Cooper M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 4th 0
31 Matt Ryan Finished 0
32 Ross Hosking Finished 0
33 Robert Jones Army Cycling Union Finished 3rd 0
34 Gareth Rayner Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
35 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 3rd 0
36 Matt Bithell Chester RC Finished 3rd 0
37 Gareth Vickers Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 0
38 Caron Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 3rd 0
39 Oldrich Novak Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
40 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 3rd 0
41 Gary Maoudis Chester RC Finished 3rd 0
42 Andrew Lilley Chester RC Finished 4th 0
43 Darren Wareing Velo Club Melyd Finished 3rd 0
44 Michael Hargreaves Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 0
45 Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 2nd 0
46 Stephen Talbot Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
47 John Wylie M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished N/A 0
48 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 0
49 Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 0
Mick Ballantyne NFTO Race Club Did not start 2nd 0
Daniel Blackwell Team Elite Did not start 2nd 0
Timothy Chesworth Did not finish 0
Waldemar Cielecki Did not finish 0
Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Did not start A 0
Will Corden Lyme RC Did not start 2nd 0
Bryn Davies Hafren CC Did not start 4th 0
Daniel Finnegan Lichfield City CC Did not start 2nd 0
Mark Hadley Did not start 0
Michael Harrison Audlem Cycling Club Did not start 2nd 0
Andrew Hunt Sowerby Brothers CRT Did not start 3rd 0
Edmund Hurst Did not start 0
Ian Land Did not finish N/A 0
Michael Masters Royal Air Force CC Did not start N/A 0
William Morgan Wrexham Roads Club Did not finish 3rd 0
Mark Nulty Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Alex Orrell-Turner Wheelbase Altura MGD Did not start 2nd 0
Gordon Park NFTO Race Club Did not start 2nd 0
George Richardson NFTO Race Club Did not start 2nd 0
Carl Shockledge Pretorius Bikes Did not start 4th 0
Stuart Smith Rhos on Sea CC Did not finish N/A 0
Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Did not start 2nd 0
Michael Thomas Did not start N/A 0
Alex Tuck Cardiff Ajax CC Did not start 3rd 0
David Watt Team Elite Did not finish 3rd 0
Richard Wilkinson Audlem Cycling Club Did not start 2nd 0
Arwyn Williams Did not finish N/A 0
Brian Wills Did not start 0
John Wood NFTO Race Club Did not start 2nd 0
Tim Worthington Horwich CC Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 2/3/4 - Odds Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Cartlidge Stone Whls CC Finished 2nd 15
2 Robert Scott PH-MAS Cycling Finished A 12
3 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 10
4 Max Spedding PH-MAS Cycling Finished 2nd 8
5 Julian Varley PH-MAS Cycling Finished 2nd 6
6 David Griffiths Paramount CRT Finished 2nd 5
7 John Findley Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 4
8 Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 3
9 Matthew Burton Velo Club Rutland Finished 3rd 2
10 Alex O'Sullivan Achieve Northside Skinnergate Finished 2nd 1
11 James Eldridge NFTO Race Club Finished 2nd 0
12 Stuart Percival G M C Fire Services Finished 2nd 0
13 Graham Kemp Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
14 Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni Finished 2nd 0
15 Richard Poynter London Phoenix CC Finished 2nd 0
16 Edward Roberts Velo Club Melyd Finished 2nd 0
17 Tom Stringer Outdoor Traders Cycling Club Finished 2nd 0
18 Christopher Williams Holywell Avengers Finished 2nd 0
19 Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
20 Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
21 Kenny Cliffe Hinckley Cycle Racing Club Finished 2nd 0
22 David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
23 Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
24 Alex Copp Lyme RC Finished 3rd 0
25 David Parry Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
26 Andrew Prince Finished 3rd 0
27 Chris Barratt Holywell Avengers Finished 2nd 0
28 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 0
29 Mike Morris Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 0
30 Andrew Webster GKV RT Finished 2nd 0
31 Ian Tosh Army Cycling Union Finished 2nd 0
32 Robert Mansell Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
33 Sam Wood Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
34 Jonathan Huck Chester RC Finished 3rd 0
35 William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
36 Gavin Wright Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
37 Dominic Davies M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 4th 0
38 Chad Markland Hinckley Cycle Racing Club Finished N/A 0
39 Anthony Crabbe Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
40 Oliver Cooper M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 4th 0
41 Simon Hinchliffe Finished 0
42 Robert Palmer Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
43 Keith Minor Lyme RC Finished 3rd 0
44 Richard Morris Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
45 Martyn Vickers Finished 0
46 Alan Bradley Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
47 Russell Godwin The Black Cat Cycling Club Finished 4th 0
48 Gavin Mart Finished 0
49 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
50 Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 0
51 Brian Lloyd Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 0
52 Kieran Wynne-Cattanach Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
53 Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
54 Michael Hargreaves Finished 0
55 Waldemar Cielecki Finished 0
56 Adam Birdsall Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
57 Aled Roberts Team Elite Finished 3rd 0
Lewis Ball Birkenhead North End CC Did not start 3rd 0
Simon Bridge Manchester Wheelers Club Did not start 2nd 0
Angelo Derosa Did not finish 0
Garry Ellis Did not start 0
George Evans Mid Shropshire Wheelers Did not start 3rd 0
Chris Gambles Horwich CC Did not start 3rd 0
Luke Grivell-Mellor JLT Condor Did not start 2nd 0
Adam Hartley Velocity Globalbike Did not start A 0
Robert Hurst Did not start 0
Adrian Lawrence Team Elite Did not start 2nd 0
Andrew Martin Champion System VCUK Racing Te... Did not start 2nd 0
William Morgan Wrexham Roads Club Did not finish 3rd 0
Elliott Pike Lichfield City CC Did not finish 2nd 0
Simon Roberts Did not finish N/A 0
Sam Rowlands Seamons CC Did not start 0
Alastair Scott Pontypool RCC Did not start 4th 0
Andrew Turner NFTO Race Club Did not finish 2nd 0
Simon Vazquez Chorlton Velo Did not start 3rd 0
John Williams Did not finish 0
Neil Wilson Paramount CRT Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Masters (50+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keith Jones Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
2 Steven Cottington Cadence RT Finished 2nd 12
3 Steven Cartwright Graham Weigh Racing Finished 3rd 10
4 Joseph Williams Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 8
5 Trevor Sharpe Chester RC Finished 3rd 6
6 Ifor Phillips Holyhead Cycling Club Finished 4th 0
7 David Dudley Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 4
8 Steven Hall Finished 0
9 Paul Morewood Finished 0
10 Pat Holborn Manchester Wheelers Club Finished 4th 1
11 Jamie Holding Clwb Beicio Egni Finished N/A 0
12 Martin Rogers Birkenhead North End CC Finished 4th 0
13 David Zelaskowski Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
14 Flossy Morris VC Melyd Finished 0
15 Nick Dixon Finished 0
16 Chris Wilby Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
17 Michael Burns Finished 0
18 Bob Hind Finished 0
19 Paul Fisher Wrexham Roads Club Finished 4th 0
20 Bob Blackwell Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
21 Adrian Dowling Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
22 Andrew Murgatroyd Entire Cycling Finished N/A 0
23 John Clayton Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
24 Kevin Roberts The Black Cat Cycling Club Finished 0
25 Graham Morris Finished 0
26 Adrian Bowen Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
27 Frank Taylor Finished 0
28 Alan Wheeler Finished 0
29 David Hughes Clwb Rasio Mona Finished N/A 0
30 Mike Mccarthy Finished 0
31 Graham Edwards Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
32 Christopher Edwards Clwb Rasio Mona Finished 4th 0
33 Derek Roberts Finished N/A 0
John Dromey Rhos On Sea Cycling Club Did not finish 0
Ian Evans Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Did not finish 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molly Weaver IKON - Mazda Finished Elite 15
2 Kara Chesworth Dysynni Cycling Club Finished N/A 0
3 Eve Dixon Team 22 Finished 1st 10
4 Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 8
5 Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 2nd 6
6 Jennifer Hudson VC St Raphael Finished 2nd 5
7 Chanel Mason Army Cycling Union Finished 3rd 4
8 Vivienne Martin CC London Finished 3rd 3
9 Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 2
10 Sarah Burke Finished 0
11 Kimberley Preston Army Cycling Union Finished 4th 0
12 Laura Ellis Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 0
13 Donna Short Army Cycling Union Finished 3rd 0
14 Michelle Forster London Phoenix CC Finished 2nd 0
15 Elizabeth Dunne WyndyMilla Finished 2nd 0
16 Stephanie Peters Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
17 Lorna Fisher GKV RT Finished 3rd 0
18 Eirwen Ann Williams Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 0
19 Joanne Street Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
20 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
21 Karen Brooks Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
22 Sally Cunliffe Velo Club Melyd Finished 0
23 Sue Williams Finished 0
24 Hannah Mcewan Graham Weigh Racing Finished A 0
25 Charlotte Mckernon Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
26 Caroline Smethurst Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
27 Sophie-Jo Wylie-Morris M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished A 0
28 Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
29 Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
30 Kelly Colley Finished 0
31 Julie Martin Finished 0
32 Joan Edwards Finished N/A 0
33 Sandra Evans Finished 0
34 Christina Kelly Finished 0
35 Eleri Jones Finished N/A 0
Janet Burthem Velo Club Melyd Did not start 0
Frances Cattanach Rhos On Sea Cycling Club Did not start 0
Judith Davis Did not finish 0
Alexandra Fuller Did not start 4th 0
Joanne Irving Did not start 0
Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Did not finish A 0
Kelly Murray Did not start 0
Caitlin Shaw M and D Cycles / Fusion RT / W... Did not finish A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 3
2 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 2
3 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 1
4 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished A 0
5 Daniel Minor Lyme RC Finished A 0
6 Will King East Bradford CC Finished A 0
7 Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
8 George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
9 Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
10 Charlie Critchley High On Bikes Finished A 0
11 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
12 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
13 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
14 Liam Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
15 Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 0
16 Tyler Brennan West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
17 Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
18 Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished A 0
19 Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished A 0
20 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 0
21 Carwyn Morris Clwb Beicio Egni Finished A 0
22 Mark Allen Congleton CC Finished A 0
23 Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
24 Tomas Aldous Finished A 0
25 Huw Owen Clwb Beicio Egni Finished A 0
26 James Bell Finished A 0
27 Nick Grogan Sportcity Velo Finished A 0
28 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
29 Osian Craig Clwb Beicio Egni Finished A 0
30 Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
31 Gareth Owen Finished A 0
32 Danny Harrison Birkenhead North End CC Finished A 0
33 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
34 Samuel Holt Finished 0
35 Andrew Hammonds North Cheshire Clarion Finished A 0
Jonathan Holden Inspire Cycling Team Did not start A 0
Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Did not finish A 0
Archie Stewart Mossley CRT Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Russell Sportcity Velo Finished B 3
2 Sophie-Jo Wylie-Morris M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished A 2
3 Gwenno Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 1
4 Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 0
5 Caitlin Shaw M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished A 0
Elain Davies Marsh Tracks Race Team Did not start A 0
Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 3
2 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
3 Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished B 1
4 Cadi Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished B 0
5 Charlotte Collier Eastlands Velo Finished B 0
6 Elizabeth Mcdermott Birkenhead North End CC Finished B 0