Event URN:
302368
Start date:
Thu, 10th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CDNW
Event website:
http://www.cdnw.org/uclan_crits.html
Event organiser:
Mr Ivor Armstrong
ivor@cdnw.org
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the evening of the first races (10.04.14).
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:30 U8 Youth Only Youth E
10 Jul 14 18:30 U10 Youth Only Youth D 6km / 4m
10 Jul 14 18:35 U12 Youth Only Youth C
10 Jul 14 18:35 U14 Youth Only Youth B

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:35 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:35 Youth Only Youth A 18km / 11m

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 14 18:35 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
2 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 2
3 Emily Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
4 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished E 1
5 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 3
2 Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 2
3 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 1
4 James Noonan Preston Whls Finished B 0
5 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 10
2 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 8
3 Matthew Holmes Madison Genesis Finished 1st 7
4 Ryan Pike High On Bikes Finished 2nd 6
5 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 5
6 Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 4
7 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 3
8 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 2
9 Richard Haughton THR Racing Finished 1st 1
10 David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 1
11 Ryan Ashcroft St Helens CRC Finished 2nd 0
12 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0
13 Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 2nd 0
14 Peter Hollis THR Racing Finished 2nd 0
15 Michael Cox Finished 0
16 Robert Shirley Finished 2nd 0
17 Mark McGavock High On Bikes Finished 2nd 0
18 Billy Sewart Team Chronomaster Finished 2nd 0
19 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
20 Andrew Mounsey Finished 0
Thomas Figgins Lancashire RC Did not finish 2nd 0
Michael Gordon-smith Did not finish 0
Oliver Payton PH-MAS Cycling Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 10
2 Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Finished 3rd 8
3 Jack Speirs Horwich CC Finished 4th 7
4 Samuel Pickering Finished 4th 6
5 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 5
6 Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 4
7 Adam Baines THR Racing Finished 3rd 3
8 Adam Fletcher Finished 4th 0
9 Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd 1
10 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 1
11 Neil Hamilton Finished 3rd 0
12 John Myburgh Team Chronomaster Finished 3rd 0
13 Liam Cook Finished 0
14 Dean Webster Clitheroe Bike Club Finished 4th 0
15 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
16 Nathan Mitchell Clitheroe Bike Club Finished 4th 0
17 Harrison Simms Cycle Sport Pendle Finished 4th 0
Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Did not finish A 0
Simon Deplitch Team Chronomaster Did not finish 3rd 0
Richard Flynn Green Jersey RT Did not finish 3rd 0