UCLANsport Circuit Race Series - Event 11

Closed Circuit , Preston – Thursday, 19 Jun 2014

Event Details

Event URN:

302365

Start Date:

Thu, 19th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Info for Riders

All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the evening of the first races (10.04.14).


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/06/14 19:15 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps
19/06/14 19:16 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps
19/06/14 18:35 U16 - 18 km Youth Only Youth A 18km / 11 miles
19/06/14 18:35 U14 Youth Only Youth B ---
19/06/14 18:35 U12 Youth Only Youth C ---
19/06/14 18:30 U10 - 6 km Youth Only Youth D 6km / 4 miles
19/06/14 18:30 U8 Youth Only Youth E ---
19/06/14 18:35 U14 Girls Youth Only Youth B ---
19/06/14 18:35 U16 Girls Youth Only Youth A ---

View All

Enter a Race

Race E/1/2
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Race E/1/2
Thu 19/06/14 - 19:15
Duration: 01 hr / plus 5 laps
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 1st, 2nd, Elite
Entry: On Day: (£10.00)
Race 3/4
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/06/14 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Race 3/4
Thu 19/06/14 - 19:16
Duration: 01 hr / plus 5 laps
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Entry: On Day: (£10.00)
Race U16
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:35 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£3.00)
Race U16
Thu 19/06/14 - 18:35
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£3.00)
Race U14
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:35 Youth Only Youth B
Entry: On Day: (£3.00)
Race U14
Thu 19/06/14 - 18:35
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry: On Day: (£3.00)
Race U12
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:35 Youth Only Youth C
Entry: On Day: (£3.00)
Race U12
Thu 19/06/14 - 18:35
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry: On Day: (£3.00)
Race U10
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:30 Youth Only Youth D
Entry: On Day: (£3.00)
Race U10
Thu 19/06/14 - 18:30
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry: On Day: (£3.00)
Race U8
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:30 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£3.00)
Race U8
Thu 19/06/14 - 18:30
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£3.00)
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:35 Youth Only Youth B
Entry: On Day: (£3.00)
Race U14 Girls
Thu 19/06/14 - 18:35
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry: On Day: (£3.00)
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/06/14 18:35 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£3.00)
Race U16 Girls
Thu 19/06/14 - 18:35
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£3.00)

Confirmed Results

Race E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 10
2 Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 8
3 Samuel Jackson Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 7
4 Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 6
5 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 5
6 Oliver Payton PH-MAS Cycling Finished 2nd 4
7 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 3
8 Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 2
9 Matthew Pilkington SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 1
10 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 1
--- Peter Hollis THR Racing Did not finish 2nd 0
--- Sean McGovern Teamwallis Racing Team Did not finish 2nd 0
--- Kieran Senior Team Wheelguru Did not finish 2nd 0
Show More

Race 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matthew Pearce Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 10
2 Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 3rd 8
3 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 7
4 Matthew Hacker North Cheshire Clarion Finished 3rd 6
5 Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Finished 3rd 5
6 Samuel Pickering Finished 4th 4
7 Jack Speirs Horwich CC Finished 4th 3
8 Sam Ashcroft Finished 4th 2
9 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 1
10 Peter Murray The Endurance Store Finished 4th 1
11 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
12 Patrick Flanagan Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
13 Stephen Hilton The Endurance Store Finished 3rd 0
14 Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
15 Austin Aldred Bella In Sella Finished 3rd 0
16 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
17 Neil Hamilton Finished 3rd 0
--- Paul Beech Lancashire RC Did not finish 4th 0
--- Daniel Hulmes Sportcity Velo Did not finish 4th 0
Show More

Race U16

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 3
2 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 2
3 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 1
4 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished A 0
5 Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
6 Harry French Cycle Sport Pendle Finished A 0
7 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
8 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
9 Ben Dobson Lancashire RC Finished A 0
10 Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
11 Ben Huddart Lancashire RC Finished A 0
12 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 0
13 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
14 Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 3
15 Chad Rawsterne Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
16 Joseph Clough Ribble Valley Juniors Finished A 0
17 Zack Holland Finished N/A 0
18 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo Finished A 2
19 Olivia Green Finished B 0
20 Charlie Coy Finished A 0
21 Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Show More

Race U14

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Josh Whitehead Finished B 3
2 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 2
3 Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 1
4 Matthew Willis Finished B 0
5 William Waller Eastlands Velo Finished B 0
6 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished B 3
7 James Noonan Preston Whls Finished B 0
8 Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
9 Lauren Cooley Lakeland Sprinters Finished B 2
10 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0
11 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
12 Marcus Dey Eastlands Velo Finished B 0
13 Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
--- Charles Paige Green Jersey RT Did not finish B 0
--- Alexander Stewart Weaver Valley CC Did not finish B 0
Show More

Race U12

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Bates Mossley CRT Finished C 3
2 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
3 Junior Jackson Mossley CRT Finished C 1
4 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
5 Maisy Vasic Eastlands Velo Finished C 3
6 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished C 2
7 Andrew Lemm Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
8 Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
9 John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
10 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
11 Nicholas Jones Ribble Valley Juniors Finished C 0
12 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished C 1
13 Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished C 0
14 Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished C 0
15 Carys Field Ribble Valley Juniors Finished C 0
16 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
17 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle Finished C 0
18 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle Finished C 0
19 Jack Clayton Cycle Sport Pendle Finished C 0
20 Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished C 0
Show More

Race U10

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
3 Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 1
4 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
5 Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
6 Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished D 0
7 Erin Corrigan Mossley CRT Finished D 2
8 Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished D 0
9 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
10 Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished D 1
11 Evan Welsh Cycle Sport Pendle Finished D 0
12 Kitty Cunniffe Southport CC Finished D 0
13 Arwen Minton Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Show More

Race U8

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
2 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
3 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished E 1
4 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
5 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished E 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk