Event URN:
302361
Start date:
Thu, 22nd May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CDNW
Event website:
http://www.cdnw.org/uclan_crits.html
Event organiser:
Mr Ivor Armstrong
ivor@cdnw.org
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the evening of the first races (10.04.14).
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:30 U8 Youth Only Youth E
22 May 14 18:30 U10 Youth Only Youth D 6km / 4m
22 May 14 18:35 U12 Youth Only Youth C
22 May 14 18:35 U14 Youth Only Youth B

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:35 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:35 Youth Only Youth A 18km / 11m

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 14 18:35 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
2 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
3 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished E 1
4 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 3
2 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 2
3 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 1
4 P Doogan Finished 0
5 Alexander Stewart Weaver Valley CC Finished B 0
6 Reuben Ind Ribble Valley Juniors Finished B 0
7 Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished B 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 10
2 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 8
3 Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 7
4 Ben Hallworth Ilkley Cycling Club Finished 2nd 6
5 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished 2nd 5
6 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 4
7 Andrew Markham Lune RCC Finished 2nd 3
8 Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 2
9 Richard Haughton THR Racing Finished 2nd 1
10 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
11 Stephen Abbott THR Racing Finished Elite 0
12 Robert Shirley Finished 2nd 0
David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Did not finish 2nd 0
Anthony Windle Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 10
2 Peter Hollis THR Racing Finished 3rd 8
3 John Myburgh Team Chronomaster Finished 4th 7
4 Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 3rd 6
5 Paul Troughton Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 5
6 Thomas Figgins Lancashire RC Finished 3rd 4
7 Sean Greenwood Rossendale RC Finished 3rd 3
8 Sam Ashcroft Finished 4th 2
9 Stephen Wilson Barrow Central Wheelers Finished 3rd 1
10 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 0
11 Joe Bennett Warrington RC Finished 3rd 0
12 Neil Kenny Finished 4th 0
13 Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
14 Nicholas Cooper Rossendale RC Finished 3rd 0
15 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
16 Will Page Finished 4th 0
17 Bryan Bates Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
18 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Martin Bretherton THR Racing Did not finish 3rd 0