Event URN:
302355
Start date:
Thu, 10th Apr 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CDNW
Event website:
http://www.cdnw.org/uclan_crits.html
Event organiser:
Mr Ivor Armstrong
ivor@cdnw.org
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
All competitors (Youth, Junior & Senior) who wish to compete in the season-long League Competition must first register with the League. This registration is done on the evening of the first races (10.04.14).
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 19:15 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps
10 Apr 14 19:16 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps
10 Apr 14 18:30 U8 Youth Only Youth E
10 Apr 14 18:30 U10 Youth Only Youth D 6km / 4m

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 19:16 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:35 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:35 Youth Only Youth A 18km / 11m

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 14 18:35 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Brady I-Ride.co.uk Finished 3rd 10
2 David Allonby Overplay.net Racing Team Finished 3rd 8
3 Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Finished 3rd 7
4 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 6
5 Hamish Graham Green Jersey RT Finished 3rd 5
6 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 4
7 Daniel Boultby Langdale Lightweights Racing T... Finished 3rd 3
8 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 2
9 Kieran Senior Team Wheelguru Finished 3rd 1
10 Daniel Wood Team Wheelguru Finished 3rd 1
11 Martin Lefley Bella In Sella Finished 3rd 0
12 Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 4th 0
13 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished 3rd 0
14 Tim Worthington Horwich CC Finished 3rd 0
15 Peter Boult Finished 4th 0
16 Austin Aldred Bella In Sella Finished 3rd 0
17 Karl Smith Finished 3rd 0
18 Graham McMurray Cleveleys RC Finished 3rd 0
19 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
20 Patrick Flanagan Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
21 Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 3rd 0
22 Andrew Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished 0
23 David Rathbone Bella In Sella Finished 3rd 0
24 Richard Flynn Green Jersey RT Finished 3rd 0
25 Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
26 Mark Seddon Finished 4th 0
27 Iain Pryde Deeside Thistle CC Finished 4th 0
28 Paul Beech Lancashire RC Finished 4th 0
29 Samuel Pickering Finished 4th 0
30 Benjamin Greenhough Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
31 Josh Chapman Finished 4th 0
32 Neil Hamilton Finished 3rd 0
33 Madeleine Scott Southport CC Finished 4th 0
Harrison Simms Cycle Sport Pendle Did not start 4th 0
Aidan Smart Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
2 Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
3 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 1
4 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished E 0
5 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 3
2 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 2
3 Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished B 1
4 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
5 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished B 3
6 Katie Helsby Sportcity Velo Finished B 2
7 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
8 Alexander Stewart Weaver Valley CC Finished B 0
9 Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
10 Emily Barker Finished B 1