Glasgow Riderz Youth Omnium

Track , Glasgow – Sunday, 01 Jun 2014

Event Details

Event URN:

302337

Start Date:

Sun, 1st Jun 2014

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
View map

Series:

National Youth Track Omnium Scotland Area

Entry close date

Sun, 25th May 2014

Event Overview

Round of Nation Youth Track Omnium Scotland Area

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
1/06/14 10:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
1/06/14 10:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---
1/06/14 10:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
1/06/14 10:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
1/06/14 10:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
1/06/14 10:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
1/06/14 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
1/06/14 10:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---

View All

Enter a Race

Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth A
Race U16 Boys
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth A
Race U16 Girls
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth B
Race U14 Boys
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth B
Race U14 Girls
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth C
Race U12 Boys
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth C
Race U12 Girls
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 01:00 Youth Only Youth D
Race U10 Boys
Sun 01/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 01/06/14 10:00 Youth Only Youth D
Race U10 Girls
Sun 01/06/14 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D

Confirmed Results

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 6
2 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 4
3 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 2
4 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 0
5 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished A 0
6 Andrew Vettraino Glasgow Riderz Finished A 0
7 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
8 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished A 0
9 Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
10 Ryan Cuthell Glasgow Riderz Finished A 0
11 Lewis Goodlad Ythan CC Finished A 0
12 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
13 Ryan Glasgow Glasgow Riderz Finished A 0
14 Ewan Mathieson Glasgow Riderz Finished A 0
15 Euan Sutherland Paisley Velo Cycling Club Finished A 0
16 Greg Henderson Ayr Roads Cycling Club Finished A 0
--- Logan Dow Stirling Bike Club Did not start A 0
Show More

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 6
2 Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 4
3 Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 2
4 Kirsty Boak Speedflex Race Team Finished A 0
5 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 0
6 Amber King Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
7 Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
8 Lulu Bartlett The Racers Finished A 0
9 Gemma Penman Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Show More

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 6
2 Jack Cruden Glasgow Riderz Finished B 4
3 Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz Finished B 2
4 Sean Dupree East Kilbride Road Club Finished B 0
5 Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
6 Matthew Running Glasgow Riderz Finished B 0
7 Adam Hazle Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
8 Oran McConville East Kilbride Road Club Finished B 0
9 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished B 0
10 Sandy Holl Stirling Bike Club Finished B 0
11 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished B 0
12 Alasdair Hemesley West Lothian Clarion CC Finished B 0
13 Douglas Arthur Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
14 Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
15 Robert Brewer Glasgow Riderz Finished B 0
16 Hamish Mclean Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Show More

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ellie Park Glasgow Riderz Finished B 6
2 Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 4
3 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished B 2
4 Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 0
5 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
6 Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished B 0
Show More

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 6
2 Aaron King Discovery Junior Cycling Club Finished C 4
3 Mackenzie Stewart East Kilbride Road Club Finished C 2
4 Callum Reid Stirling Bike Club Finished C 0
5 Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished C 0
6 Fraser Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
7 Thomas Everett Glasgow Riderz Finished C 0
8 Tom Penny Ythan CC Finished 0
9 Cameron Hornell Glasgow Riderz Finished C 0
Show More

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Beth Wilson Glasgow Riderz Finished C 6
2 Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished C 4
3 Nuala Hoyle Glasgow Riderz Finished 4th 0

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alfie Atterton Edinburgh RC Finished D 6
2 Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished D 4
3 Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 2
4 James Ballantyne Glasgow Riderz Finished D 0
5 Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished D 0
6 Kristofer Bryce Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished D 0
7 Archie Ellen Edinburgh RC Finished D 0
Show More

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished D 6
2 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished D 4
3 Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished D 2
4 Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished D 0
5 Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished D 0
6 Ellie Fraser Glasgow Riderz Finished D 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5