Event URN:
301756
Start date:
Tue, 26th Aug 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Tameside Cycle Circuit
Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 24th Aug 2014
Event promoted by:
Tameside Cycling Development League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.tamesidecycledevelopment.com/
Event organiser:
Mr Joe Malik
joemalik@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
All riders prior to racing the Tuesday night Tameside series must register online with the Tameside Cycling Development Group, Seniors £10.00 and Youth/Juniors £5.00.

This can be done by going to the race series website (above) and following the link.

Race entry for Seniors/Juniors is available both online and on-the-day. Online, £9.00, on the night £13.00.

All youth signing on will remain on the night only.
£1.00 for U10 (D) & U8 (E)
£5.00 for U16 (A), U14 (B) & U12 (C).

NO REGISTRATIONS WILL BE TAKEN ON THE NIGHT, IT MUST BE COMPLETED ONLINE.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 19:15 2/3/4 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th
26 Aug 14 20:30 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th
26 Aug 14 01:00 Youth A Youth Only Youth A
26 Aug 14 01:00 Youth B Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Richmond Street,
Ashton-Under-Lyne,
Lancashire,
OL7 9HG

Race: 2/3/4

View Entrants

Online entry closed 9 months 4 days 11 hours 39 minutes 44 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 19:15 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th ---

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 9 months 4 days 11 hours 39 minutes 44 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 20:30 Regional C+ Band 5 4th ---

Race: Youth A

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: Youth B

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: Youth C

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth D Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth E Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: Youth E Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 18:30 Youth Only Youth D, E 10 mins

Race: U16/U14/U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Aug 14 18:45 Youth Only Youth A, B, C 20 mins

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 10
2 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 8
3 Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 7
4 Andrew Webster GKV RT Finished 2nd 6
5 Adrian Lawrence Team Elite Finished 2nd 5
6 Geoffrey Martin Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 4
7 Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 3
8 Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 2
9 Wayne Lacey Stone Whls CC Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Holdsworth Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 10
2 Michael Hargreaves Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 8
3 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished 4th 7
4 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 4th 6
5 Brendan Devlin 3RT Finished 4th 5
6 David Hunt Finished 4th 4
7 Jonathan Longworth Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 3
8 Ian Haywood Finished 4th 2
9 Wesley Inskip Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
10 David Shaw PH-MAS Cycling Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: Youth A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Wright Sportcity Velo Finished A 3
2 Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 2
3 George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 1
4 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
5 Luke Hind Bolsover & District Cyclin... Finished A 0
6 Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 3

Confirmed Results

Race name: Youth C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Bates Mossley CRT Finished C 3
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 2
3 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 1

Confirmed Results

Race name: Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 3
2 James Donaldson Mossley CRT Finished D 2

Confirmed Results

Race name: Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Erin Corrigan Mossley CRT Finished D 3

Confirmed Results

Race name: Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Jackson Lyme RC Finished E 3
2 Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2

Confirmed Results

Race name: Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mia Howarth Mossley CRT Finished E 3