Python RT Summer Road Race

Road , Maidenhead – Sunday, 03 Aug 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

301209

Start Date:

Sun, 3rd Aug 2014

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Holyport War Memorial Hall, Money Row Green, Holyport, Maidenhead, Berkshire, SL6 2ND
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alexander Royle Army Cycling Union Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Chapman Team Corley Cycles Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  William Goulbourne Team Corley Cycles Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Edward Watkiss Bonito Squadra Corse Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Lee Smith Felt Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Lee Comerford London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Jamie Caldwell Velosure Starley Primal Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Chris Snook Madison Genesis Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  William Harper Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Ben Carty Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Joshua Jones Finished 2nd 0

25. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Rob Yeatman BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Rob Sharland Kingston Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  Nick Gasson 34 Nomads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Joe Barry Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Harry Franklin Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Martin Ford Finished Elite 0

32. Martin Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Edward Palfreeman Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Ashley Dennis Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Richard Unwin VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Benjamin Luckwell Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Gavin Morton VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Ryan Perry Army Cycling Union Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Thomas Bowering VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Riko Sibbe London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Mark Perry AllterrainRC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
54.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Ken Buckley AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  David Larcombe Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  William Scott Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Jake Martin Pedal Heaven RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
61.  Stephen Nunn Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
66.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Wouter Sybrandy Sigma Sport.co.uk Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
68.  Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
69.  Simon Henley Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
71.  Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
72.  Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/08/14 09:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 10 laps / 136km / 85 miles
Entry: Postal: (£21.00), On Day: (£25.00)
Sun 03/08/14 – 09:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
10 laps / 136km / 85 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

301209

Start Date:

Sun, 3rd Aug 2014

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Holyport War Memorial Hall, Money Row Green, Holyport, Maidenhead, Berkshire, SL6 2ND
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alexander Royle Army Cycling Union Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Chapman Team Corley Cycles Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  William Goulbourne Team Corley Cycles Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Edward Watkiss Bonito Squadra Corse Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Lee Smith Felt Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Lee Comerford London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Wilson VC St Raphael Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Jamie Caldwell Velosure Starley Primal Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Chris Snook Madison Genesis Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  William Harper Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Ben Carty Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Joshua Jones Finished 2nd 0

25. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Rob Yeatman BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Rob Sharland Kingston Wheelers CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  Nick Gasson 34 Nomads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Joe Barry Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Harry Franklin Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Martin Ford Finished Elite 0

32. Martin Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Edward Palfreeman Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Ashley Dennis Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Richard Unwin VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Benjamin Luckwell Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Gavin Morton VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Ryan Perry Army Cycling Union Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Thomas Bowering VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Riko Sibbe London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Mark Perry AllterrainRC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
54.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Ken Buckley AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  David Larcombe Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  William Scott Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Jake Martin Pedal Heaven RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
61.  Stephen Nunn Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
66.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Wouter Sybrandy Sigma Sport.co.uk Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
68.  Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
69.  Simon Henley Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
71.  Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
72.  Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/08/14 09:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 10 laps / 136km / 85 miles
Entry: Postal: (£21.00), On Day: (£25.00)
Sun 03/08/14 – 09:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
10 laps / 136km / 85 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk