Tameside Cycling Development League Round 9

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 10 Jun 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

301017

Start Date:

Tue, 10th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 8th Jun 2014

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lewis Craven Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Thompson VS Cycles, Brighouse Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Bassett Manchester Wheelers Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Molyneux North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Glynn Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Robinson Wills Wheels Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Peter Armstrong Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Maher Horwich CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Stammers Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jack Samways University Of Manchester CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Cuckson Sheffrec CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ben Falla GKV RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Martyn Catlow Team V-Sprint Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mitchell Jones 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Beech Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Lacey Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Christopher Bodenham Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Chris Cullen Saddleworth Clarion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ashley Cress Seamons CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Brian Byland Did not finish 4th 0

20. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kris Howes Albarosa Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Waddington Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Karl Richter Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Smith Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  George Spencer Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Bates Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

All riders prior to racing the Tuesday night Tameside series must register online with the Tameside Cycling Development Group, Seniors £10.00 and Youth/Juniors £5.00. This can be done by going to the race series website (above) and following the link. Race entry for Seniors/Juniors is available both online and on-the-day. Online, £9.00, on the night £13.00. All youth signing on will remain on the night only. £1.00 for U10 (D) & U8 (E) £5.00 for U16 (A), U14 (B) & U12 (C). NO REGISTRATIONS WILL BE TAKEN ON THE NIGHT, IT MUST BE COMPLETED ONLINE.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 10/06/14 – 19:15
Regional C+, Band 5
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 20:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 10/06/14 – 20:30
Regional C+, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 10/06/14 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 10/06/14 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

301017

Start Date:

Tue, 10th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 8th Jun 2014

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lewis Craven Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Thompson VS Cycles, Brighouse Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Bassett Manchester Wheelers Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Molyneux North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Glynn Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Robinson Wills Wheels Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Peter Armstrong Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Maher Horwich CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Stammers Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jack Samways University Of Manchester CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Cuckson Sheffrec CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ben Falla GKV RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Martyn Catlow Team V-Sprint Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mitchell Jones 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Chris Iredale 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Beech Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Lacey Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Christopher Bodenham Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Chris Cullen Saddleworth Clarion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ashley Cress Seamons CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Brian Byland Did not finish 4th 0

20. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kris Howes Albarosa Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte Waddington Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Karl Richter Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Smith Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  George Spencer Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Bates Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

All riders prior to racing the Tuesday night Tameside series must register online with the Tameside Cycling Development Group, Seniors £10.00 and Youth/Juniors £5.00. This can be done by going to the race series website (above) and following the link. Race entry for Seniors/Juniors is available both online and on-the-day. Online, £9.00, on the night £13.00. All youth signing on will remain on the night only. £1.00 for U10 (D) & U8 (E) £5.00 for U16 (A), U14 (B) & U12 (C). NO REGISTRATIONS WILL BE TAKEN ON THE NIGHT, IT MUST BE COMPLETED ONLINE.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 10/06/14 – 19:15
Regional C+, Band 5
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 20:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 10/06/14 – 20:30
Regional C+, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 10/06/14 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 10/06/14 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 10/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk