Tameside Cycling Development League Round 5

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 13 May 2014

Event Details

Event URN:

301013

Start Date:

Tue, 13th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 11th May 2014

Info for Riders

All riders prior to racing the Tuesday night Tameside series must register online with the Tameside Cycling Development Group, Seniors £10.00 and Youth/Juniors £5.00. This can be done by going to the race series website (above) and following the link. Race entry for Seniors/Juniors is available both online and on-the-day. Online, £9.00, on the night £13.00. All youth signing on will remain on the night only. £1.00 for U10 (D) & U8 (E) £5.00 for U16 (A), U14 (B) & U12 (C). NO REGISTRATIONS WILL BE TAKEN ON THE NIGHT, IT MUST BE COMPLETED ONLINE.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
13/05/14 20:30 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th ---
13/05/14 19:15 2/3/4 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th ---
13/05/14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
13/05/14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---
13/05/14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
13/05/14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
13/05/14 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
13/05/14 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
13/05/14 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
13/05/14 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---
13/05/14 01:00 U8 Boys Youth Only Youth E ---
13/05/14 01:00 U8 Girls Youth Only Youth E ---
13/05/14 18:30 U10/U8 Youth Only Youth D, E 10 mins
13/05/14 18:45 U16/U14/U12 Youth Only Youth A, B, C 20 mins

View All

Enter a Race

Race 4th Cat only
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 20:30 Regional C+ Band 5 4th
Entry: On Day: (£13.00)
Race 4th Cat only
Tue 13/05/14 - 20:30
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 4th
Entry: On Day: (£13.00)
Race 2/3/4
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 19:15 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£13.00)
Race 2/3/4
Tue 13/05/14 - 19:15
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£13.00)
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Boys
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Girls
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Boys
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Girls
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Boys
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Girls
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Boys
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Girls
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Boys
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U8 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 13/05/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Girls
Tue 13/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U10/U8
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/05/14 18:30 Youth Only Youth D, E 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Race U10/U8
Tue 13/05/14 - 18:30
Duration: 10 mins
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D, E
Entry: On Day: (£1.00)
Race U16/U14/U12
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 13/05/14 18:45 Youth Only Youth A, B, C 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16/U14/U12
Tue 13/05/14 - 18:45
Duration: 20 mins
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A, B, C
Entry: On Day: (£5.00)

Confirmed Results

Race 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jason Scales Finished 4th 10
2 Samuel Holden Lancashire RC Finished 4th 8
3 Andrew Bradley Manchester Wheelers Club Finished 4th 7
4 Matt Barnes Sowerby Brothers CRT Finished 4th 6
5 Craig Howard Manchester Wheelers Club Finished 4th 5
6 Matthew Doheny Lancashire RC Finished 4th 4
7 Nicholas Wroe Holmfirth Cycling Club Finished 4th 3
8 Joseph Cadwallader Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 2
9 Kevin McNeill Chorlton Velo Finished 4th 1
10 William Lewis High Peak Cycles RT Finished 4th 1
11 Luke Allen Sheffrec CC Finished 4th 0
12 David Stammers Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
13 Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
14 Gareth Clarke University Of Manchester CC Finished 4th 0
15 David Uttley Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
16 Tony Williams Team Wheelguru Finished 4th 0
17 Dean Clark 3RT Finished 4th 0
18 Anthony Hibbert Finished 4th 0
19 Jack Samways University Of Manchester CC Finished 4th 0
20 Thomas Maher Horwich CC Finished 4th 0
21 Matthew Woodhouse Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
22 Chris Iredale 3RT Finished 4th 0
23 Brian Byland Finished 4th 0
24 Gary Morris Horwich CC Finished N/A 0
25 Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 0
26 Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
27 Harvey Salt Finished 4th 0
28 OJ Borg Finished N/A 0
30 James Marshall 3RT Finished 4th 0
31 Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
32 Mitchell Jones 3RT Finished 4th 0
33 Simon Winstone University Of Manchester CC Finished 4th 0
34 Wayne Clark 3RT Finished 4th 0
35 Matthew Riddiough Boylan Finished 4th 0
36 Andrew Lacey Rossendale RC Finished 4th 0
--- Michael Humphreys Bury Clarion Cycling Club Did not finish 4th 0
--- Wayne Renshaw AllterrainRC Did not finish 4th 0
Show More

Race 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 10
2 Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 8
3 Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
4 Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 6
5 Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 5
6 Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 4
7 Adrian Lawrence Team Elite Finished 3rd 3
8 Ryan McGillick Summit Cycling Finished 2nd 2
9 Phil Guest Finished 3rd 1
10 Tom House VC Londres Finished 3rd 1
11 Justin Howcutt Chorlton Velo Finished 3rd 0
12 James Mappin Sheffrec CC Finished 3rd 0
13 Jason Wiltshire Lancashire RC Finished 3rd 0
14 Craig Morgan VC St Raphael Finished 3rd 0
15 Billy Harding Novus OMX Pro Team Finished 3rd 0
16 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 0
17 David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
18 Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
19 Mark McPhillips Stockport Clarion CC Finished 3rd 0
20 Rob Wilkinson Finished 3rd 0
21 Steve Simpson Finished 3rd 0
22 Simon Vazquez Chorlton Velo Finished 3rd 0
23 Tarn Fynn University Of Manchester CC Finished 3rd 0
24 Martha Gill PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
25 Ryan Ellis NFTO Race Club Finished 3rd 0
26 Ian Earnshaw AllterrainRC Finished 3rd 0
27 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
28 Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
--- Richard Bassett Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
--- Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Did not finish 2nd 0
--- Adrian Bowers 3RT Did not finish 3rd 0
--- Andrew Gorton East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
--- Sean Greenwood Rossendale RC Did not finish 3rd 0
--- David Grundy Did not finish 0
Show More

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 3
2 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 2
3 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 1
4 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
5 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
6 Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
7 Harry Myers 3RT Finished A 0
Show More

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 3

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
2 Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 2
3 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 1
4 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
5 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
6 Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
7 Scott Slack Eastlands Velo Finished B 0
8 Joseph Brooks Eastlands Velo Finished B 0
9 Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
10 Nathan Rowbotham Eastlands Velo Finished B 0
Show More

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ellie Russell Sportcity Velo Finished B 3

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 3
2 Thomas Bates Mossley CRT Finished C 2
3 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 1
4 George Spencer Mossley CRT Finished C 0
5 Kyle Braun Mossley CRT Finished C 0
6 Cameron Bates Mossley CRT Finished C 0
7 Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Show More

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 3
2 Johanna Smith Mossley CRT Finished C 2

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Donaldson Mossley CRT Finished D 3
2 Alberto Wych Mossley CRT Finished D 2

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished D 3

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished E 3
2 Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 2
3 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 1

Race U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Mia Howarth Mossley CRT Finished E 3
2 Kaydi Kilgannon Mossley CRT Finished E 2
3 Gabriela Wych Mossley CRT Finished E 1

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5