Phil Corley Cycles Tour of Milton Keynes 3-day

Road , Bedfordshire – Friday, 02 May 2014

Event Details

Event URN:

300564

Start Date:

Fri, 2nd May 2014

Finish date:

Sun, 4th May 2014

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Cranfield University Sports Hall, Folley Lane, Cranfield, Bedfordshire, MK43 0AL
View map

Entry close date

Tue, 1st Apr 2014

Info for Riders

Preference will be given to teams fo 5 riders, individual riders will be placed in composite teams. Stage 1: Crit at Milton Keynes Bowl (7pm Friday) Stage 2: Road race (10am Saturday) Stage 3: TTT (2pm Saturday) Stage 4: Road Race (10am Sunday)


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
2/05/14 17:00 Overall - 300 km National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 300km / 186 miles
2/05/14 19:00 Stage 1 - Crit National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr
3/05/14 10:00 Stage 2 - Road Race - 115 km National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 115km / 71 miles
3/05/14 14:00 Stage 3 - TTT - 8 km National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 8km / 5 miles
4/05/14 10:00 Stage 4 - Road Race - 125 km National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 125km / 78 miles

View All

Enter a Race

Race Overall
Date Start Classification Band Rider Cat
Fri 02/05/14 17:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£80.00)
Race Overall
Fri 02/05/14 - 17:00
Classification: National B
Band: Band 2
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£80.00)
Race Stage 1 - Crit
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/05/14 19:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr
Entry:
Race Stage 1 - Crit
Fri 02/05/14 - 19:00
Duration: 01 hr
Classification: National B
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 2 - Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 03/05/14 10:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 2 - Road Race
Sat 03/05/14 - 10:00
Classification: National B
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 3 - TTT
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 03/05/14 14:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 3 - TTT
Sat 03/05/14 - 14:00
Classification: National B
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 4 - Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 04/05/14 10:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:
Race Stage 4 - Road Race
Sun 04/05/14 - 10:00
Classification: National B
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry:

Atkins holds on to take overall victory in Milton Keynes Three-Day

Posted 04/05/2014 - Paul Freeman

Report: Gordon Wiseman/Snowdon Sports


After 85 hot and hard miles of racing, run off at an average of over 26mph, Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT) did exactly what he needed to do to retain his overall lead on the final stage of the Phil Corley Cycles Tour of Milton Keynes three-day.

The overall placings didn’t change at all after eight laps of the rolling Astwood circuit with fifth place on the day enough to see 26-year-old Atkins, from West Drayton in Middlesex, safely home as leading rival Will Goulbourne (Team Corley Cycles) was denied the top three time bonus he needed by the winner’s own team-mate Jamie Pine as Jacob Tipper (KTM Road & Trial) celebrated his second individual stage win of the weekend.

“My legs seemed to just go with 50 metres to the finish, a couple of guys came past and although Will also came past me, he didn’t get any time bonuses so I won!” said the relieved Atkins.

After a few opening attacks had come to nothing, a group of some ten riders formed at the front containing two from each of the Team Corley Cycles and Pedal Heaven Colbornes RT teams.

But, with their lead around ten seconds climbing into North Crawley for the second time, a pair of horses got onto the circuit and with a rider falling, the chief commissaire took the decision to stop the race briefly to allow those who had lost time to get back to the peloton.

After the restart the leaders, who were now up to around 15 riders, pushed hard to extend the gap to over a minute and it stayed the same until three laps to go when the peloton started reeling them in.

With just over 12 miles to go the whole field regrouped, and some hard and fast racing followed as Pedal Heaven tried to protect Atkins’s overall lead and Team Corley tried to snatch it away from them.

As the race started the final climb towards Astwood and the finishing line, Pine – who had been in the break for most of the day - attacked and with Tipper coming by to win the stage from Ryan Perry (Army CU).

“It was great to get Chris (McNamara) and Jamie (Pine) up into that long break and with Jamie there we knew if the break stayed away then he would take the overall,” said Atkins. “But then Corley got onto the front and started chasing really, really hard. It all came back together by the time we started the final lap and it got a bit twitchy - to be honest, I was just hoping that nothing happened on that last lap.

“I’d already had a puncture with about three laps to go. I got Francis Cade’s wheel, he’d been with me the whole race, we chased and got a bit of help from CSE, Tony Gibb’s team, and I got back on. At the finish Jamie kicked at the bottom of the dip and went so quick, so it was a bit close right at the end. It’s been a good weekend overall.”

Said Tipper: “That was 85 hard miles for me, working for Will and the Corley Composite team to help pull back the front group. Without blowing my own trumpet I did a lot of work helping the team pull things together for Will.

“Once it had all come together I just sat on for a bit because to be honest I didn’t think I’d have the legs for that sprint. But I followed the right wheels as we started going uphill and I just seemed to have the legs when everyone else started tiring.”

The race also received financial support from HWS Accountants.

Result

1 Jacob Tipper (KTM Road & Trial)
2 Ryan Perry (Army Cycling Union)
3 Jamie Pine (Pedal Heaven Colbornes RT)
4 Will Goulbourne (Team Corley Cycles)
5 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT)
6 Jake Hales (WyndyMilla–Reynolds) all same time

Overall
1 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT)
2 Will Goulbourne (Team Corley Cycles) same time
3 Jamie Pine (Pedal Heaven Colbornes RT) at 4 sec
4 Robert Moore (Pedal Heaven Colbornes RT) at 8 sec
5 Ashley Cox (CC Luton) at 14 sec
6 Tom Bracegirdle (Kuota-Spinergy-GSG) at 17 sec

 

View Full Report

Atkins takes narrow lead into final stage

Posted 04/05/2014 - Paul Freeman

Report: Gordon Wiseman

Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT) wore the yellow jersey of overall leader after stage three of the Phil Corley Cycles Tour of Milton Keynes three-day road race, leading by the narrowest of margins going into Sunday’s decisive 85-mile finale on the rolling Astwood circuit.

Atkins took the overall lead after finishing second to Ashley Cox (CC Luton) on the second stage, over 25 laps of the Cranfield circuit, but ended the day ahead on countback from Will Goulbourne (Team Corley Cycles) who pulled back six seconds in the following five-mile team time trial.

Cox outwitted the rest of a 16-man break that formed after five laps of the 2.1-mile ‘tricky triangle’ Cranfield circuit, attacking at the bell and holding on to cross the line two seconds clear of Atkins, whose team-mate Jamie Pine took third place.

The leaders stretched their advantage to a maximum 1-15 shortly after half-distance and were still more than 40 seconds clear when Cox made his winning move, using the ability that has already brought him three time trial wins this season to stave off a late charge from behind.

“I was in a very lucky position once I’d got into the break because I didn’t have to ride,” said Cox. “There were three Pedal Heaven and three Corley riders, and other riders higher on GC than me, so it was as simple as that

“Tactically they had to do the work so I was lucky enough to be able to sit in, which I did until a lap to go as I was waiting for the right opportunity to make my move.”

Atkins, who had also finished second on the opening stage to Jacob Tipper (KTM Road & Trail) moved into the overall lead on countback ahead of Cox with Pine and Goulbourne six seconds behind in third and fourth, but the latter wiped out his deficit as, riding with Tom Neale, Ed Palfreeman, Jonnie Shuster and Tipper, he took victory in the team trial by exactly that margin from the Pedal Heaven squad.


Results:

Stage 2
1 Ashley Cox (CC Luton)
2 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT)
3 Jamie Pine (Pedal Heaven Colbornes RT)
4 Mike Smith (Team Corley Cycles)
5 Tim Bracegirdle (Kuota-Spinergy-GSG)
6 Joseph Metelka (Beeline Bicycles RT)

Stage 3
1 Team Corley Cycles Composite (William Goulbourne, Tom Neale, Ed Palfreeman, Johnnie Shuster, Jacob Tipper) 9-15
2 Pedal Heaven Colbornes RT at 6 sec
eq 3 Bike Box Alan/Whiston Velo at 15 sec
Team Spirit at 15 sec
5 CC Luton at 20 sec
6 Army Cycling Union at 22 sec

Overall
1 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT)
2 Will Goulbourne (Team Corley Cycles) same time
3 Jamie Pine (Pedal Heaven Colbornes RT) at 6 sec
4 Robert Moore (Pedal Heaven Colbornes RT) at 8 sec
5 Ashley Cox (CC Luton) at 14 sec
6 Tom Bracegirdle (Kuota-Spinergy-GSG) at 17sec

 

View Full Report

Tipper wins opening stage at Corley Cycles Three-Day

Posted 03/05/2014 - Paul Freeman

Report by Gordon Wiseman

Stage 1

Riding as fifth man for the second Team Corley Cycles quintet, Jacob Tipper (KTM Road & Trail) won the opening stage of the Corley Cycles Three-Day Tour of Milton Keynes at the National Bowl on Friday evening.

With a strong field of nearly 80 riders forming up for the classic Bowl distance of one hour plus five laps, the opening attacks and chases finally forced a gap, splitting the field in half after about 20 minutes. And with nearly 45 minutes on the clock the tailenders started to be lapped.

A group of five then pulled away off the front. They looked dangerously like the winning move, but no one in the chasing bunch was prepared to give up and as the final laps started to be counted down the field was pulled back together.

Coming through the final gate at the bottom of the circuit the field was strung out in a line but powering up the drag to the chequered flag Tipper pulled out a gap of two bike lengths to take stage one from the fast finishing Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT).

The home team’s William Goulbourne was provisionally judged to have taken the final bonus seconds ahead of WyndyMilla’s Jake Hales.

Jacob Tipper said afterwards: “I’m really happy with that win. I was here last night and I won then as well. I’ve only raced here three or four times before so to have won twice, yes I’m very happy. The rest of the KTM team are riding at the Wiltshire GP this weekend so I wanted to get some racing in my legs and was offered the chance to be fifth man for the Corley squad.

“To be quite honest, I was watching the racing as I didn’t really know how I’d feel after last night. It was an aggressive race but generally the moves were all being covered and I was more than happy to let the other teams do all the work and take advantage of that. I’m sure they’ll more than make up for that by marking me out of the race in the coming stages.”


Results:

Stage One:
1 Jacob Tipper (KTM Road & Trail)
2 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT)
3 William Goulbourne (Team Corley Cycles)
4 Jake Hales (WyndyMilla Reynolds)
5 Jamie Pine (Pedal Heaven Colbornes RT)
6 Michael Smith (Team Corley Cycles)
7 Jonathan Shuster (Team Corley Cycles)
8 Tony Gibb (CSE Racing)
9 Tom Bracegirdle (Kuota – Spinergy – GSG)
10 Stephen Cavey (Catford CC Equipe/Banks)

Overall after stage 1 (after bonus seconds are taken into account)
1 Jacob Tipper (KTM Road & Trail)
2 Lewis Atkins (Pedal Heaven Colbornes RT) at 2sec
3 William Goulbourne (Team Corley Cycles) at 4sec

 

View Full Report

Confirmed Results

Race Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 60
2 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 52
3 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 45
4 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 40
5 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 35
6 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 31
7 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished Elite 27
8 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 23
9 Ashley Proctor Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 20
10 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 17
11 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 1st 15
12 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 13
13 James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 11
14 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 9
15 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 7
16 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 6
17 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 5
18 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 3
19 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 2
20 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 1
21 Matthew Sumpton RST Racing Team Finished 2nd 0
22 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
23 James Fox CC Luton Finished 1st 0
24 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
25 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
26 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
27 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
28 Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
29 Robin Garry Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
30 Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 0
31 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
32 Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
33 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
34 Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
35 Russell Falder Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
36 Ben Davis BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
37 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 0
38 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 0
39 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
40 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
41 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 1st 0
42 David Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
43 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 0
44 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
45 Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
46 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 0
47 Adam Howells Mammoth Lifestyle Racing Team Finished N/A 0
48 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
49 Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
50 Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 0
51 Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
52 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 0
53 Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
54 Graeme Hatcher Fietsen Tempo Finished 1st 0
55 Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
56 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
57 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 0
58 Joshua Jones Cambridge University CC Finished 2nd 0
59 Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
60 Ewan Tuohy Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
61 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
62 James Bevan VC Meudon Finished 2nd 0
63 George Richardson Finished 2nd 0
64 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 0
65 Chris Palfreeman Finished 0
66 John Peters CC Luton Finished 3rd 0
67 James McCarthy Twickenham CC Finished 3rd 0
68 Gavin Spiers G.S. Henley Finished 3rd 0
69 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
70 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
71 Ian Knight Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
72 Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
73 Jamie Scott WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
74 Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 0
75 Jason Gurney Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
76 George Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
77 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
78 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
--- Douglas Coleman CC Luton Did not start 1st 0
--- Tom Stockdale BH-Solidor-WAM Youth Did not finish Elite 0
Show More

Race Stage 1 - Crit

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 15
2 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 12
3 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 10
4 Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 8
5 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 6
7 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 4
8 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 3
9 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 2
10 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 1st 1
11 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 2nd 0
12 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
13 Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
14 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 0
15 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 0
16 James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
17 Russell Falder Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
18 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
19 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
20 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 0
21 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
22 Ashley Proctor Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 0
23 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
24 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 0
25 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
26 Ian Knight Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
27 Ben Davis BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
28 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
29 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
30 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
31 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
32 Tom Stockdale BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 0
33 Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
34 Matthew Sumpton RST Racing Team Finished 2nd 0
35 James Fox CC Luton Finished 1st 0
36 Robin Garry Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
37 Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
38 Jason Gurney Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
39 Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
40 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
41 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
42 David Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
43 Jamie Scott WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
44 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 0
45 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
46 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 0
47 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
48 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 0
49 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
50 Adam Howells Mammoth Lifestyle Racing Team Finished N/A 0
51 Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
52 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
53 Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
54 James Bevan VC Meudon Finished 2nd 0
55 Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
56 Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 0
57 James McCarthy Twickenham CC Finished 3rd 0
58 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
59 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 0
60 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 0
61 Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
62 Joshua Jones Finished 2nd 0
63 Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
64 Ewan Tuohy Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
65 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 0
66 Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
67 Graeme Hatcher Fietsen Tempo Finished 1st 0
68 Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 0
69 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
70 George Richardson Finished 2nd 0
71 Chris Palfreeman Finished 0
72 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 0
73 John Peters CC Luton Finished 3rd 0
74 Gavin Spiers G.S. Henley Finished 3rd 0
75 George Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
76 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
77 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
78 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
79 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
80 Douglas Coleman CC Luton Finished 1st 0
Show More

Race Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 15
2 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 12
3 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 10
4 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 8
5 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 6
6 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 1st 5
7 James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 4
8 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 3
9 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 2nd 2
10 Ashley Proctor Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 1
11 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
12 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
13 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
14 Ian Knight Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
15 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 0
16 Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 0
17 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
18 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
19 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
20 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
21 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
22 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
23 Ben Davis BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
24 Robin Garry Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
25 Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
26 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
27 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
28 James Fox CC Luton Finished 1st 0
29 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
30 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
31 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
32 Adam Howells Mammoth Lifestyle Racing Team Finished N/A 0
33 Chris King Finished 2nd 0
34 Matthew Sumpton RST Racing Team Finished 2nd 0
35 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 0
36 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
37 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
38 John Peters CC Luton Finished 3rd 0
39 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
40 Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
41 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
42 Russell Falder Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
43 James Bevan VC Meudon Finished 2nd 0
44 Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
45 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
46 Ewan Tuohy Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
47 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 0
48 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
49 David Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
50 Chris Palfreeman Finished 0
51 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 0
52 James McCarthy Twickenham CC Finished 3rd 0
53 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
54 Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
55 Graeme Hatcher Fietsen Tempo Finished 1st 0
56 Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
57 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 0
58 Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
59 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
60 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 0
61 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 0
62 Jamie Scott WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
63 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
64 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
65 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 0
66 Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
67 George Richardson Finished 2nd 0
68 Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
69 Joshua Jones Finished 2nd 0
70 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
71 Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
72 George Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
73 Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 0
74 Jason Gurney Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
75 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 0
77 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 0
78 Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
79 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
79 Gavin Spiers G.S. Henley Finished 3rd 0
80 Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 0
Show More

Race Stage 3 - TTT

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 15
1 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 15
1 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 15
1 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 15
1 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 15
2 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 12
2 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 12
2 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 12
2 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 12
2 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 12
3 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 10
3 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 10
3 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 10
3 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 10
3 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished Elite 10
3 Ashley Proctor Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 10
3 Matthew Sumpton RST Racing Team Finished 2nd 10
3 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 10
3 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 10
5 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 6
5 James Fox CC Luton Finished 1st 6
5 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 6
5 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 6
6 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 5
6 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 5
6 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 1st 5
6 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 5
7 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 4
7 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 4
7 Ian Knight Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 4
7 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 4
8 David Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 3
8 Adam Howells Mammoth Lifestyle Racing Team Finished N/A 3
8 James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 3
8 George Richardson Finished 2nd 3
8 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 3
9 Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 2
9 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 2
9 Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 2
9 Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 2
10 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 1
10 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 1
10 Robert King G.S. Henley Finished 2nd 1
10 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 1
Show More

Race Stage 4 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 15
2 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 2nd 12
3 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 10
4 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 8
5 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 6
6 Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 5
7 James Bevan VC Meudon Finished 2nd 4
8 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 3
9 Ashley Proctor Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 2
10 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 1st 1
11 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 0
13 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
14 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
16 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 1st 0
17 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
18 Matthew Sumpton RST Racing Team Finished 2nd 0
19 Russell Falder Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
20 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
21 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 0
22 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
23 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
24 James Notley Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
25 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
26 George Richardson Finished 2nd 0
27 Robin Garry Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
28 Robert King G.S. Henley Finished 2nd 0
29 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 0
30 Joshua Jones Finished 2nd 0
31 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 0
32 Matthew Ullmer Performance Cycles Finished 2nd 0
33 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 0
34 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
35 Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
36 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 0
37 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
38 James Fox CC Luton Finished 1st 0
39 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
40 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
41 Ewan Tuohy Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
42 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 0
43 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
44 Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
45 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 0
46 George Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
47 Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
48 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 0
49 Graeme Hatcher Fietsen Tempo Finished 1st 0
50 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
51 Henry Farrell CSE Racing Finished 2nd 0
52 Chris Palfreeman Finished 0
53 Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
54 Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 0
55 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 0
56 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
57 Ben Davis BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
58 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
59 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
60 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
60 Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
61 John Peters CC Luton Finished 3rd 0
62 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 0
63 Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
64 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 0
65 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
66 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
67 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
68 Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
69 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
70 James McCarthy Twickenham CC Finished 3rd 0
--- Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Did not finish 2nd 0
--- Stephen Cavey Catford CC Equipe/Banks Did not finish 2nd 0
--- Paul Elcock G.S. Henley Did not finish 2nd 0
--- Jason Gurney Arbis - Colbert Cycles RT Did not finish 2nd 0
--- Chris King Did not finish 2nd 0
--- Ian Knight Corley Cycles - Drops RT Did not start 1st 0
--- Jamie Scott WyndyMilla - Reynolds Did not finish 2nd 0
--- Gavin Spiers G.S. Henley Did not finish 3rd 0
--- James Waters G.S. Henley Did not finish 3rd 0
--- Leszek Wuziak Twickenham CC Did not finish 2nd 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk