Event URN:
299957
Start date:
Sun, 25th May 2014
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Drayton Pavilion
Drayton Road, Banbury, Oxfordshire, OX16 0UD
( View map )
Series:
Women's Team Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 11th May 2014
Event promoted by:
Banbury Star CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.banburystar.co.uk/Event/Details/Banbury-Star-Road-Race-2014/25-May-2014
Event organiser:
Mr Dave Anson
07500 8600 81
roadrace@banburystar.co.uk
Cheques payable to:
Banbury Star CC
Info for Riders:
Women's race forms part of the Women's Team Series, see http://www.womensteamseries.co.uk/ for full details. The 3/4 event is open to individual riders, both men and women.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 09:30 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 72km / 45m
25 May 14 13:30 E/1/2/3/4 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45m

View All

Banbury Star Road Race includes a category 3/4 event and stage 3 of the Women's Road Race. See Banbury Star website for more information

Event Location:

Drayton Road,
Banbury,
Oxfordshire,
OX16 0UD

Race: 3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 72km / 45m

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 14 13:30 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 72km / 45m

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Warner Ridebike.co.uk Finished 3rd 15
2 Peter Dumbreck Banbury Star CC Finished 3rd 12
3 Edward Watkiss Bonito Squadra Corse Finished 2nd 10
4 William Harper Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
5 Alastair Barnard Gloucester City CC Finished 2nd 6
6 Alexander Obradovic Revolutions Racing Finished 3rd 5
7 Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished 3rd 4
8 Ian Gait VeloVitesse/ALLCAP/Push Finished N/A 0
9 Christophe Demoulin Bonito Squadra Corse Finished 3rd 2
10 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 1
11 Duncan Lancashire Andover Whls Finished 2nd 0
12 Chris Spencer Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
13 Tim Clark G.S. Henley Finished 3rd 0
14 Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished 3rd 0
15 Nigel Williams Python Racing Team Finished 3rd 0
16 Christopher Bennett Club Corley Cycles Finished 3rd 0
17 Robin Burrow Kenilworth Wheelers CC Finished 3rd 0
18 Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
19 Robert Taylor High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
20 Jaco Gass Finished 0
21 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
22 Andrew Dyson Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
23 Henry Robertshaw Glendene CC Finished 3rd 0
24 Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
26 Richard Golding www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
28 Nick Corbett www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
29 William FitzGerald Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 0
30 Stuart Hepburn Leamington C & AC Finished 3rd 0
31 Luke Danckert Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
32 Pete Bradshaw Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
33 Adam Baker Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
34 Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
35 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
36 James Garrett Rugby Velo Finished 2nd 0
37 Don White North Cotswold CC Finished 4th 0
38 Oliver W Bates 45 Road Club Finished 2nd 0
40 Justin Lord G.S. Henley Finished 3rd 0
41 Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
42 Thomas Leach Gloucester City CC Finished 3rd 0
43 Marcus Nainby Team WNT Finished 3rd 0
44 George Kirkin Imperial Racing Team Finished 3rd 0
45 Kerry Greenham Army Cycling Union Finished 3rd 0
46 Mickael Metayer Thames Velo Finished 3rd 0
47 Tim Butt Banbury Star CC Finished 3rd 0
49 Timothy Bailey Team Milton Keynes Finished 3rd 0
50 David Collins Kenilworth Wheelers CC Finished 3rd 0
51 James Garrett Rugby Velo Finished 2nd 0
52 Dean Dovey Walsall RCC Finished 3rd 0
53 Michael Booker Chester RC Finished 4th 0
54 Campbell Noon Virgin Active Finished 3rd 0
Christopher Smith Python Racing Team Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Massey IKON - Mazda Finished 1st 30
2 Jessie Walker Matrix Fitness Finished 2nd 25
3 Molly Weaver IKON - Mazda Finished 1st 21
4 Alice Cobb Squadra Donne Finished 2nd 17
5 Merce Pacios Pujadó Zappi's Racing Team Finished 1st 14
6 Annabel Fisher Bonito Squadra Corse Finished 2nd 12
7 Anna Christian IKON - Mazda Finished 2nd 10
8 Annasley Park RST Racing Team Finished 2nd 8
9 Elizabeth Malins Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 1st 7
10 Alexie Shaw IKON - Mazda Finished 1st 6
11 Tamina Oliver Wv Zeeuws-Vlaanderen - J F L F Finished 1st 5
12 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk Finished 2nd 4
13 Amy Hill Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 1st 3
14 Sophie Faulkner Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 2nd 2
15 Jo Tindley Matrix Fitness Finished 2nd 1
16 Laura Greenhalgh Twickenham CC Finished 0
17 Helen Ralston Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
18 Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 0
19 Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
20 Emma Rata Bonito Squadra Corse Finished 0
21 Penny Rowson Matrix Fitness Finished 2nd 0
22 Jennifer Crouch London Dynamo Finished 2nd 0
23 Mathilde Mathijsse Bonito Squadra Corse Finished 0
24 Sarah Bell Squadra Donne Finished 2nd 0
25 Catherine Hills WyndyMilla Finished 2nd 0
26 Chanel Mason Army Cycling Union Finished 2nd 0
27 Karla Boddy IKON - Mazda Finished Elite 0
28 Sam Burman Team WNT Finished 0
29 Kimberley Ashton GB Cycles.co.uk Finished 3rd 0
30 Melissa Brand IKON - Mazda Finished 2nd 0
31 Tracy Best Zappi's Racing Team Finished 1st 0
32 Gillian Taylor Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 2nd 0
33 Sophie Lankford Team WNT Finished 0
34 Mathilde Pauls Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 2nd 0
35 Harriet Guest Performance Cycles Finished 2nd 0
36 Nikki Engelbach Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
37 Lindsey Ackland Zappi's Racing Team Finished 3rd 0
38 Alexis Barnes WyndyMilla Finished 3rd 0
39 Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 3rd 0
40 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse Finished 0
41 Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
42 Bethany Taylor Fusion Development Racing Team Finished 2nd 0
43 Kate Hewett Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
44 Chloe Weller Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
45 Sam Thoy Team Jadan Finished 2nd 0
46 Elisabeth Brama Bonito Squadra Corse Finished 0
47 Annabel Sill Team Jadan Finished 2nd 0
48 Maeve Savage London Dynamo Finished 3rd 0
49 Emma Towers Twickenham CC Finished 2nd 0
50 Michelle Sellars London Phoenix CC Finished 2nd 0
51 Sophie Black Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
53 Donna Quinnell London Dynamo Finished 3rd 0
53 Alexandra Sheehan Merlin Cycles Finished 2nd 0
54 Anna Marie Hughes Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
55 Juliet Milward High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
56 Alison Gravatt Twickenham CC Finished 3rd 0
57 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
58 Nicola Soden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
59 Karen Poole GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
60 Victoria Strila WyndyMilla Finished 2nd 0
61 Susan Jeffery Army Cycling Union Finished 2nd 0
62 Hester Stembridge Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 3rd 0
63 Donna Short Army Cycling Union Finished 3rd 0
64 Claire Richardson London Dynamo Finished 3rd 0
65 Susan Freeburn WyndyMilla Finished 2nd 0
66 Jessica Rhodes-Jones Twickenham CC Finished 0
67 Lisa Leonard Squadra Donne Finished 3rd 0
Emily Bagnall WyndyMilla Did not start 2nd 0
Louise Burnie Loughborough Students CC Did not start 3rd 0
Dani Christmas Project 51 Did not start 2nd 0
Lou Collins Beeston RC Did not start 3rd 0
Tracy Corbett London Dynamo Did not start 2nd 0
Rachael Cottier London Phoenix CC Did not start 2nd 0
Michelle Forster London Phoenix CC Did not start 2nd 0
Anna Gibbney Twickenham CC Did not start 0
Lucy Harper Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Did not finish 2nd 0
Carrie Hartwell Cowley Road Condors Did not start N/A 0
Julia Hesselberg Performance Cycles Did not start 2nd 0
Victoria Hood Team Jadan Did not finish 2nd 0
Sandra Mackay GB Cycles.co.uk Did not finish 3rd 0
Lucy Manning Dulwich Paragon CC Did not start 3rd 0
Elisa McDonagh Team WNT Did not start 3rd 0
Clover Murray Braintree Velo Cycle Racing Cl... Did not finish 3rd 0
Gabriella Nordin Pedal Power RT Did not start 2nd 0
Abbey Norman Lichfield City CC Did not start 3rd 0
Rachel Przybylski WyndyMilla Did not start 2nd 0
Phoebe Speck Did not start 4th 0
Karen Spiteri Performance Cycles Did not start 4th 0
Anastasia Welsh RP Racing Team Did not start 3rd 0
Frances White Team Jadan Did not start 3rd 0
Vanessa Whitfield VC St Raphael Did not start 2nd 0
Victoria Williams Team WNT Did not start 0
Linda Young GB Cycles.co.uk Did not start 2nd 0

Provisional Results

Race name: 3/4asdf

Pos. Race No Forename Surname Team/Club
1 89 Peter Warner Bournemouth Jubilee Whls
2 2 Peter Dumbreck Banbury Star CC
3 9 Edward Watkiss Bonito Squadra Corse
4 50 Christopher Smith Python Racing Team
5 25 Alastair Barnard Gloucester City CC
6 53 Alexander Obradovic Revolutions Racing
7 75 Roger Prior Zappi's Cycling Club
8 92 Ian Gait Cheltenham Cycles
9 105 Christophe Demoulin Bonito Squadra
10 24 James Waters G.S. Henley

Provisional Results

Race name: E/1/2/3/4asdf

Results from event page Banbury Star CC website:

http://www.banburystar.co.uk/Result/View/Womens-National-Team-Series/25-May-2014