Dolan Schoolpersons 3 Week Series 1

Closed Circuit , Southport – Saturday, 21 Mar 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

370/EN/003/2009

Start Date:

Sat, 21st Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Grant Ferguson Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Laura Allen Pedalsport Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Evans New Brighton CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Unknown B 0

4. Katie Noakes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lee Dilworth Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Cameron Balfour Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 1 - Results
1.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Bott Cycle Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 1 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Anastasia Forbes Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 1 - Results
1.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alfie Payne Unknown E 0

5. Alfie Payne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 1 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 1 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Samuel Kendall Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 1 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Grant Ferguson dooleys cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Laura Allen Unknown A 3

1. Laura Allen -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Evans New Brighton CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Unknown B 0

4. Katie Noakes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leon Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Cameron Balfour Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Lewis Ball Harry Middleton Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 2 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Anastasia Forbes Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 2 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alfie Payne Unknown E 0

5. Alfie Payne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 2 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 2 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Samuel Kendall Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 2 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£17.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 21/03/09 – 09:30
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:31
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:32
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:33
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:34
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:35
Youth Only, Youth
U10 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:36
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:39
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:31
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:32
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:33
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:34
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:35
Youth Only, Youth
U10 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:36
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:39
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

370/EN/003/2009

Start Date:

Sat, 21st Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Grant Ferguson Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Laura Allen Pedalsport Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Evans New Brighton CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Unknown B 0

4. Katie Noakes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lee Dilworth Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Cameron Balfour Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 1 - Results
1.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Bott Cycle Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 1 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Anastasia Forbes Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 1 - Results
1.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alfie Payne Unknown E 0

5. Alfie Payne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 1 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 1 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Samuel Kendall Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 1 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Grant Ferguson dooleys cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Laura Allen Unknown A 3

1. Laura Allen -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Evans New Brighton CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Unknown B 0

4. Katie Noakes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leon Mazzone Team RL360 Isle Of Man Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Cameron Balfour Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Lewis Ball Harry Middleton Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Race 2 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Anastasia Forbes Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Race 2 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alfie Payne Unknown E 0

5. Alfie Payne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Race 2 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Race 2 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Samuel Kendall Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Race 2 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£17.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 21/03/09 – 09:30
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:31
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:32
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:33
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:34
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:35
Youth Only, Youth
U10 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:36
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 09:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 09:39
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:31
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:32
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:33
Youth Only, Youth
U12 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:34
Youth Only, Youth
U12 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:35
Youth Only, Youth
U10 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:36
Youth Only, Youth
U10 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/09 11:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/03/09 – 11:39
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk