Kudos Money Youth Circuit Races

Closed Circuit , Houghton Le Spring – Sunday, 13 Apr 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

298144

Start Date:

Sun, 13th Apr 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Series:

2014 British Cycling Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Dickens Sports Traider Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Wood Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Yates Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Peckover Sram Youth Development Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  David Barnes Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Marcus Burnett Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tim James Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Gallagher Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Matthew Shaw Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Theo Modell East London Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Matthew Ellis Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Cavan Walker Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Guto Dafydd Towy Riders Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aaron King Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Connor Smith Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Bryn Richards Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Higham Eastlands Velo Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Griff Lewis Team Conti Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Askey Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Louis Swindell Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Thomas Dixon Leicestershire Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Louis Venables Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
26.  Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
28.  Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
29.  Toby Simpson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Makepeace Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eleanor Dickinson RST Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Becky Raybould Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Amber King Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kirsty Boak Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Phoebe Martin Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Natasha Reddy Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Park Glasgow Riderz Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Megan James Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Elena Smith Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Emily Bridson Jersey Cycling Association Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Lucy Nelson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Holmes Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Beau Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Edith McIntosh Barnesbury CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Martha McIntosh Barnesbury CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Hetton hosts National Youth Circuit Series

Posted 13/11/2014 - British Cycling

Fast and furious racing in the Kudos Money Youth Circuit Races

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Online entry opens on 1st January. No entry on the day for U16 and U14 riders. Sign on closes 30 minutes before the race start time.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 16:15 Youth Only Youth --- 60km / 37 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 16:15
Youth Only, Youth
60km / 37 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 14:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 14:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 11:00 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 13/04/14 – 11:00
Youth Only, Youth
16km / 10 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 10:30 Youth Only Youth --- 12km / 7 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 13/04/14 – 10:30
Youth Only, Youth
12km / 7 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 13/04/14 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 12:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 12:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 12:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 12:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

298144

Start Date:

Sun, 13th Apr 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Series:

2014 British Cycling Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Dickens Sports Traider Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Wood Velocity Globalbike Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Yates Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Peckover Sram Youth Development Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  David Barnes Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Marcus Burnett Sports Traider Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tim James Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Gallagher Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Matthew Shaw Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Theo Modell East London Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Matthew Ellis Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Cavan Walker Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Guto Dafydd Towy Riders Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aaron King Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Connor Smith Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Bryn Richards Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Higham Eastlands Velo Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Griff Lewis Team Conti Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Askey Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tyler Lloyd Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Louis Swindell Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Thomas Dixon Leicestershire Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Louis Venables Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
26.  Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
28.  Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
29.  Toby Simpson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Adam Makepeace Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eleanor Dickinson RST Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Becky Raybould Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Amber King Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kirsty Boak Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Phoebe Martin Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Natasha Reddy Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Park Glasgow Riderz Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Megan James Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Elena Smith Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Emily Bridson Jersey Cycling Association Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Lucy Nelson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sophie Holmes Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Becky Surridge VC Londres Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Awen Roberts Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Beau Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Edith McIntosh Barnesbury CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
2.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Martha McIntosh Barnesbury CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Hetton hosts National Youth Circuit Series

Posted 13/11/2014 - British Cycling

Fast and furious racing in the Kudos Money Youth Circuit Races

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Online entry opens on 1st January. No entry on the day for U16 and U14 riders. Sign on closes 30 minutes before the race start time.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 16:15 Youth Only Youth --- 60km / 37 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 16:15
Youth Only, Youth
60km / 37 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 14:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 14:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 11:00 Youth Only Youth --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 13/04/14 – 11:00
Youth Only, Youth
16km / 10 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 10:30 Youth Only Youth --- 12km / 7 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 13/04/14 – 10:30
Youth Only, Youth
12km / 7 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 13/04/14 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 12:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 12:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 12:30 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry:
Sun 13/04/14 – 12:30
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/04/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/04/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk