Manchester Regional Track League First Division 2014

Track League , Manchester – Friday, 10 Jan 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

298143

Start Date:

Fri, 10th Jan 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 3rd Jan 2014

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Watts Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Bouchier Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevin Cornwell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Struan McInnes RST Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Davison PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Cutler 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Hughes Graham Weigh Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Jones Finished 4th 0

4. Andrew Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Cutler 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 25 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Struan McInnes RST Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:30 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 10/01/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:31 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:31
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:32 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:32
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:33 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:33
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:34 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:34
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:35 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:36 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:36
Event 7 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:37 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:38 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:39 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:39
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:40 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:40
Event 11 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:41 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:41
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:42 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:43 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:44 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:45 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:46 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:46
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:47 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:47
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:48 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:48
Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:49 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:50 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:50

Event Summary

Event Details

Event URN:

298143

Start Date:

Fri, 10th Jan 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 3rd Jan 2014

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Watts Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Bouchier Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevin Cornwell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Struan McInnes RST Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Davison PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Cutler 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Hughes Graham Weigh Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Jones Finished 4th 0

4. Andrew Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Cutler 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 25 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Richie Allen Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Struan McInnes RST Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:30 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 10/01/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:31 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:31
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:32 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:32
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:33 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:33
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:34 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:34
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:35 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:36 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:36
Event 7 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:37 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:38 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:39 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:39
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:40 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:40
Event 11 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:41 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:41
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:42 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:43 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:44 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:45 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:46 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:46
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:47 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:47
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:48 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:48
Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:49 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/01/14 19:50 Regional C None ---
Fri 10/01/14 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk