MOD Woodbridge Autostrasse Porsche RT

Closed Circuit , Woodbridge – Saturday, 05 Jul 2014

Event Details

Event URN:

296479

Start Date:

Sat, 5th Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RAF Woodbridge, Otley Road, Sutton, Woodbridge, Suffolk, IP12 3TN
View map

Entry close date

Sun, 22nd Jun 2014

Event Overview

UNIQUE EXPERIENCE OF THE LONGEST WIDEST FINISHING STRAIGHT IN THE COUNTRY, THE RUNWAY AT MOD WOODBRIDGE, 

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
5/07/14 09:30 Go-Race Go-Race None 4th, N/A 45 mins
5/07/14 09:45 Junior Regional Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th 45 mins
5/07/14 10:45 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr
5/07/14 10:45 Regional Masters C+ Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr
5/07/14 12:15 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 01 hr
5/07/14 14:00 2/3/4 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr
5/07/14 15:15 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 20 mins

View All

Enter a Race

Race Go-Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 09:30 Go-Race None 4th, N/A 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Race Go-Race
Sat 05/07/14 - 09:30
Duration: 45 mins
Classification: Go-Race
Band: None
Rider Cat: 4th, N/A
Entry: On Day: (£12.00)
Race Junior
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 09:45 Regional Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Race Junior
Sat 05/07/14 - 09:45
Duration: 45 mins
Classification: Regional Junior Only
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£12.00)
Race E/1/2/3/4
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 10:45 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Race E/1/2/3/4
Sat 05/07/14 - 10:45
Duration: 01 hr
Classification: Women Only
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Entry: On Day: (£18.00)
Race Regional Masters C+
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 10:45 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Race Regional Masters C+
Sat 05/07/14 - 10:45
Duration: 01 hr
Classification: Regional C+
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Entry: On Day: (£18.00)
Race 4th Cat only
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 12:15 Regional C+ Band 5 4th 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Race 4th Cat only
Sat 05/07/14 - 12:15
Duration: 01 hr
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 4th
Entry: On Day: (£18.00)
Race 2/3/4
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 14:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Race 2/3/4
Sat 05/07/14 - 14:00
Duration: 01 hr
Classification: Regional A
Band: Band 4
Rider Cat: 2nd, 3rd, 4th
Entry: On Day: (£18.00)
Race E/1/2/3
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/14 15:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Race E/1/2/3
Sat 05/07/14 - 15:15
Duration: 01 hr 20 mins
Classification: National B
Band: Band 3
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£18.00)

Wood splinters the field to win MOD Woodbridge Autostrasse Porsche Road Race

Posted 08/07/2014 - Paul Wright

Report: Snowdon Sports

Essex teenager George Wood led the Richardsons-Trek team to a 123 in the MOD Woodbridge Road Race, staged by Autostrasse Porsche Racing Team on Saturday.

18-year-old Wood, from Canvey Island, took the win ahead of team-mates Dean Shannon and Joe Giggins in second and third, while RST Racing Team’s Joe Fry was edged off the podium in fourth.

Wood’s win was the finale of a great day of racing at the Suffolk RAF base venue, with the promoting club’s David Warwick winning the 234 race to give the new club a boost.

The 32-year-old from Ipswich won that race from Team Corley Cycles’ Henry Catchpole, also 32 and from Buckinghamshire, while 38-year-old Ipswich BC rider Adam Keer took third.

Tanya Griffith (Starley Primal) was fastest female, the Colchester woman holding off Edinburgh RC visitor Evgenia Llyinskaya and Gala Cosciello.

And in the fourth cat race victory went to Ipswich BC’s Jaroslaw Kobylinski from Cambridge CC rival Peter Goff. Jordan Mooney led a 1-2 for Welwyn Wheelers in the Junior category, beating team-mate Daniel Maynard, and fastest of the masters was Bjork Krylander (Cambridge CC).


Results:

E123:
1 George Wood (Richardsons-Trek)
2 Dean Shannon (Richardsons-Trek)
3 Joe Giggins (Richardsons-Trek)
4 Joe Fry (RST Racing Team)
5 Jonathan Shuster (Team Corley Cycles)

234:
1 David Warwick (Autostrasse Porsche RT)
2 Henry Catchpole (Team Corley Cycles)
3 Adam Keer (Ipswich BC)

Women:
1 Tanya Griffiths (Starley Primal)
2 Evgenia Llyinskaya (Edinburgh RC)
3 Gala Cosciello

4th Cat:
1 Jaroslaw Kobylinski (Ipswich BC)
2 Peter Goff (Cambridge CC)
3 Greg Andrews (Colchester Rovers CC)

Juniors:
1 Jordan Mooney (Welwyn Wheelers)
2 Daniel Maynard (Welwyn Wheelers)
3 Lewis Stevens (Strada Sport)

Masters:
1 Bjorn Krylander (Cambridge CC)
2 David Murrell (London Phoenix CC)
3 Nick Esser (Strada Sport)

 

View Full Report

Confirmed Results

Race Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 15
2 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 12
3 Lewis Stevens Strada-Sport Finished 2nd 10
4 Laurence Kirby Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 8
5 Joshua Andrews Fast Test Racing Team Finished 3rd 6
6 Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 5
7 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 3rd 4

Race E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 2nd 15
2 Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC Finished 2nd 12
3 Gaia Casciello Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 10
4 Verity Smith Stowmarket & District CC Finished 3rd 8
5 Jennifer Smart VC Norwich Finished 2nd 6
6 Isla Rush WyndyMilla - Reynolds Finished A 5

Race Regional Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Bjorn Krylander Cambridge CC Finished 3rd 15
2 David Murrell London Phoenix CC Finished 2nd 12
3 Nicholas Esser Strada-Sport Finished 2nd 10
4 Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 8
5 Darren Rule CC Sudbury Finished 3rd 6
6 Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 5
7 Mark Weston Stowmarket & District CC Finished 3rd 4
8 Jim Hardwicke Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 3
9 Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 2
10 Kevin Jeffries Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 1

Race 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club Finished 4th 10
2 Peter Goff Cambridge CC Finished 4th 8
3 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished 4th 7
4 Peter Blenkinsop Stowmarket & District CC Finished 4th 6
5 James Lambton Oxford University Cycling Club Finished 4th 5
6 Gavin Carter Stowmarket & District CC Finished 4th 4
7 Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished 4th 3
8 Robert Lewis Ipswich Bicycle Club Finished 4th 2
9 Kevin Stronach Stowmarket & District CC Finished 4th 1
10 Daniel Drewery Stowmarket & District CC Finished 4th 1

Race 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 David Warwick Fast Test Racing Team Finished 3rd 15
2 Henry Catchpole Club Corley Cycles Finished 2nd 12
3 Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 10
4 Gareth Turner Fast Test Racing Team Finished 3rd 8
5 Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 6
6 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 5
7 David Murrell London Phoenix CC Finished 2nd 4
8 Bjorn Krylander Cambridge CC Finished 3rd 3
9 Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 2
10 Laurence Kirby Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1

Race E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 George Wood Richardsons-Trek RT Finished 2nd 30
2 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished 1st 25
3 Joe Giggins Richardsons-Trek RT Finished 1st 21
4 Joseph Fry RST Racing Team Finished 2nd 17
5 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 14
6 Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 2nd 12
7 James Jobber Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 10
8 Andrew Hastings Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
9 Oliver Rossi Richardsons-Trek RT Finished 1st 7
10 Lewis Stevens Strada-Sport Finished 2nd 6
11 Neal Hughes Fast Test Racing Team Finished 3rd 5
12 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished 3rd 4
13 Robert Ormond Stowmarket & District CC Finished 3rd 3
14 Kevin Curtis Fast Test Racing Team Finished 3rd 2
15 Gareth Turner Fast Test Racing Team Finished 3rd 1
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk