SIS Criterium League 15

Closed Circuit , Preston – Thursday, 16 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

472/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 16th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Noonan Preston Whls Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ross Sharp Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jared Minnican Lakes RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick Odum Racing Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Anthony Farrell Alf Jones Cycles Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ben Simons Harry Middleton Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Woodrow Decoy BMX Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Joanna Rowsell Shand MBE 100% ME Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Matthew Pilkington Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Arctic Tacx RT Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Handley KUK Kinesis Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Richard Bott Team Aspire Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Shane O'Neill G.S. Surosa Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

472/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 16th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Noonan Preston Whls Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ross Sharp Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jared Minnican Lakes RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick Odum Racing Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Anthony Farrell Alf Jones Cycles Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ben Simons Harry Middleton Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Woodrow Decoy BMX Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Joanna Rowsell Shand MBE 100% ME Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Matthew Pilkington Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Arctic Tacx RT Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Handley KUK Kinesis Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Richard Bott Team Aspire Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Shane O'Neill G.S. Surosa Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk