Manchester Regional Track League First Division 2014

Track League , Manchester – Friday, 14 Nov 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

295773

Start Date:

Fri, 14th Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 7th Nov 2014

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1 - Results
1.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race Group 2 - Results
1.  Julian Younger Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Elimination Race Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race Group 4 - Results
1.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Haywood Finished 4th 0

2. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Julian Younger Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Elimination Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Haywood Finished 4th 0

2. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Unknown Distance Race Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race Group 4 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Leonard Woffindin Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Sykes Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Elimination Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Haywood Finished 4th 0

3. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Elimination Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Amy Gornall RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:30 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 14/11/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:31 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:31
Event 2 - Unknown Distance Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:32 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:32
Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:33 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:33
Event 4 - Elimination Race Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:34 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:34
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:35 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:36 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:36
Event 7 - Elimination Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:37 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:38 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:39 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:39
Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:40 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:40
Event 11 - Unknown Distance Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:41 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:41
Event 12 - Unknown Distance Race Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:42 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:43 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:44 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:45 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:46 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:46
Event 14 - Elimination Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:47 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:47
Event 15 - Elimination Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:48 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:48
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:49 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:50 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:50

Event Summary

Event Details

Event URN:

295773

Start Date:

Fri, 14th Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 7th Nov 2014

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1 - Results
1.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race Group 2 - Results
1.  Julian Younger Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Elimination Race Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race Group 4 - Results
1.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1 - Results
1.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Haywood Finished 4th 0

2. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Julian Younger Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Lane-Ryan Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Elimination Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Haywood Finished 4th 0

2. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jason Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race Group 3 - Results
1.  Alex Harvey Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Unknown Distance Race Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race Group 4 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  John Turner Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Leonard Woffindin Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Sykes Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Elimination Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race Group 1 - Results
1.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Haywood Finished 4th 0

3. Ian Haywood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Elimination Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race Group 2 - Results
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Helsby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Matthew Nowell Weaver Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Amy Gornall RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:30 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 14/11/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 16 Lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:31 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:31
Event 2 - Unknown Distance Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:32 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:32
Event 3 - 20 Lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:33 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:33
Event 4 - Elimination Race Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:34 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:34
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:35 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:36 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:36
Event 7 - Elimination Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:37 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:38 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:39 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:39
Event 10 - 20 Lap Scratch Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:40 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:40
Event 11 - Unknown Distance Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:41 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:41
Event 12 - Unknown Distance Race Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:42 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:43 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:44 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:45 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:46 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:46
Event 14 - Elimination Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:47 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:47
Event 15 - Elimination Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:48 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:48
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:49 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/11/14 19:50 Regional C None ---
Fri 14/11/14 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk