Event URN:
295761
Start date:
Fri, 21st Feb 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 14th Feb 2014
Event promoted by:
MRTL
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mrtl.co.uk
Event organiser:
Mrs Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue
Urmston
Manchester
Lancashire
M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com
Cheques payable to:
On Line Entry Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:30 2/3/4/W/J Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
21 Feb 14 19:30 U16/U14 (min age 14) Youth Only Track League Youth A, B
21 Feb 14 19:31 Event 1 - Unknown Distance Group 1 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
21 Feb 14 19:32 Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: 2/3/4/W/J

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:30 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, Junio... ---

Race: U16/U14 (min age 14)

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:30 Youth Only Track League Youth A, B ---

Race: Event 1 - Unknown Distance Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:31 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 2 - 12 lap Course des Primes Group...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:32 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 3 - Devil Take the Hindmost Group ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:33 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 4 - 12 lap Course des Primes Group...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:34 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 5 - Devil Take the Hindmost Group ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:35 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 6 - 25 lap Points Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:36 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 7 - Unknown Distance Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:37 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 8 - 30 lap Points Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:38 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:39 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 10 - Devil Take the Hindmost Group...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:40 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 11 - 30 lap Points Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:41 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 12 - Devil take the Hindmost Group...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:42 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13a - 1km Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:43 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13b - 1km Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:44 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13c - 1km Scratch Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:45 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13d - 1km Scratch Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:46 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 14 - 15 lap Points Race Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:47 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 15 - 20 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:48 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:49 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Feb 14 19:50 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Paul Westwell Saddleworth Clarion Finished 4th 0
3 Mark Thomson Finished N/A 0
4 Ian Haywood Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
3 Kevin Cornwell Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Baldwin Finished 2nd 0
2 Martin Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
3 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
4 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
2 Max Spedding PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
3 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Westwell Saddleworth Clarion Finished 4th 0
2 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
3 John Leach Finished 3rd 0
4 Ian Haywood Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
3 Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
4 Kevin Cornwell Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
2 Simon Donoghue Finished 3rd 0
3 David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
4 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
2 Philip West VC St Raphael Finished 3rd 0
3 Struan McInnes RST Racing Team Finished 2nd 0
4 Matthew Winston VC St Raphael Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Ian Haywood Finished 4th 0
3 Paul Westwell Saddleworth Clarion Finished 4th 0
4 Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 4th 0
3 Kevin Cornwell Finished 4th 0
4 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
3 David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
4 Richard Baldwin Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Devil take the Hindmost Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip West VC St Raphael Finished 3rd 0
2 Matthew Winston VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
4 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished A 0
2 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
3 Kevin McGovern Finished 3rd 0
4 Tony Farrington Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 0
3 Kevin Cornwell Finished 4th 0
4 Richard Bassett Manchester Whlrs Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
2 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
3 David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
4 Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
2 David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 0
3 Richard Hughes Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
4 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - 15 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Ian Haywood Finished 4th 0
3 Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished A 0
4 Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
2 Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 4th 0
3 Sam Lane-Ryan Finished 4th 0
4 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - 25 lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
2 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
3 David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 0
4 Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Struan McInnes RST Racing Team Finished 2nd 0
2 Matthew Winston VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 2nd 0
4 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0