Event URN:
295724
Start date:
Tue, 28th Jan 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 21st Jan 2013
Event promoted by:
MRTL
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mrtl.co.uk
Event organiser:
Mrs Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue
Urmston
Manchester
Lancashire
M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com
Cheques payable to:
On Line Entry Only
Info for Riders:
Participation subject to invitation or position in Friday Night (First Division) League
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 19:45 E/1/2/3/4 pre-entrants Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
28 Jan 14 19:45 E/1/2/3/4/J Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
28 Jan 14 19:45 U16 Youth Only Track League Youth A
28 Jan 14 19:45 U16 pre-entrants Youth Only Track League Youth A

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: E/1/2/3/4 pre-entrants

Online entry closed 2 years 4 months 23 days 18 hours 1 minute 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: E/1/2/3/4/J

Online entry closed 1 year 4 months 3 days 18 hours 1 minute 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16

Online entry closed 1 year 4 months 3 days 18 hours 1 minute 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 19:45 Youth Only Track League Youth A ---

Race: U16 pre-entrants

Online entry closed 2 years 4 months 23 days 18 hours 1 minute 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 19:45 Youth Only Track League Youth A ---

Race: Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Devil Take The Hindmost Group ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Devil Take the Hindmost Group ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jan 14 20:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Nicholson Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 0
2 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
3 Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 0
4 Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
2 Adam Duggleby Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
3 Joel Partington Finished 2nd 0
4 Chris Nicholson Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0
2 John Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
3 Paul Johnson Team Wheelguru Finished 2nd 0
4 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Duggleby Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
2 Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
3 Sam Boast Wheelbase Altura MGD Finished 1st 0
4 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 John Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
3 Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 0
4 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Duggleby Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
2 Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
3 Alistair Rutherford Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
4 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Johnson Team Wheelguru Finished 2nd 0
2 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
3 Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
4 Shaun Nicholson Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
2 Sam Boast Wheelbase Altura MGD Finished 1st 0
3 Adam Duggleby Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
4 James Shaw Polypipe Cycling Team Finished 1st 0