Event URN:
295718
Start date:
Sun, 3rd Nov 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Peckham BMX Track
Bird In Bush Road, Peckham, London, SE15 1BQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Peckham Challengers BMX Club ( website )
Event website:
http://www.accesssport.org.uk/BMXLegacy
Event organiser:
Mr Eric Lejeune
07940302253
unclebuckbmxuk@aol.com
Info for Riders:


Info for Riders:
Times 9.30am -11.00am Registration
Practice 9.00am - 11.00am
Racing starts 11.30am - 11.45am
Race Fees £5.00 Novice, Go Ride £8, Expert 17+ and Payback £10

.

Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 09:30 London BMX Series 2013 BMX Regional C 6 & Under, Elit...
3 Nov 13 09:30 London BMX Series 2013 BMX Regional C BMX Regional C 6 & Under, Cham...
3 Nov 13 10:00 Novice 7 & Under Go-Ride Racing None N/A
3 Nov 13 10:05 Novice 8-9 Go-Ride Racing None N/A

View All

A new series for London which will be a 4 race series at Hayes,Merton,Dagenham and Peckham.

Event Location:

Bird In Bush Road,
Peckham,
London,
SE15 1BQ

Race: London BMX Series 2013

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 09:30 BMX Regional C --- 6 & Under, Elite Fem... ---

Race: London BMX Series 2013

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 09:30 BMX Regional C BMX Regional C 6 & Under, Champions... ---

Race: Novice 7 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:00 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 8-9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:05 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 10-11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:10 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 12-13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:15 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 14+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:20 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Male 7 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:25 BMX Regional C BMX Regional C 6 & Under, Male 7 ---

Race: Male 8-9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:30 BMX Regional C BMX Regional C Male 8, Male 9 ---

Race: Male 10-11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:35 BMX Regional C BMX Regional C Male 10, Male 11 ---

Race: Male 12-13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:40 BMX Regional C BMX Regional C Male 12, Male 13 ---

Race: Male 14-15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:45 BMX Regional C BMX Regional C Male 14, Male 15 ---

Race: Female 7 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:50 BMX Regional C BMX Regional C 6 & Under, Female 7 ---

Race: Female 8-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:50 BMX Regional C BMX Regional C Female 10, Female 8,... ---

Race: Female 11-13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:50 BMX Regional C BMX Regional C Female 11, Female 12... ---

Race: Ladies Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 10:55 BMX Regional C BMX Cruiser Regional C 15-16, 17-29, 30-34,... ---

Race: Male Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 11:00 BMX Regional C BMX Cruiser Regional C 15-16, 17-29, 30-34,... ---

Race: Male 16+ Payback

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Nov 13 01:00 BMX Regional C BMX Regional C Male 16, Male 17-24,... ---

Confirmed Results

Race name: Novice 7 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miguel Brown Finished 0
2 Alfie Collins Finished 0
3 Oak Buchan Finished 0
4 Callum Daley Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 0
5 Theo McHugh Greenwich BMX Finished Male 7 0
6 Adam Sweetman Runnymede Rockets Finished Male 7 0
7 Xander Wright Finished 0
8 Amina Hariti Merton Saints BMX Club Finished Female 7 0
9 Leo Curpanen Finished 0
10 Finlay Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 7 0
11 Skye Wright Finished 0
12 Leon Bickelmann Finished 0
13 Henok Haile Finished 0
14 Murray Gray Finished 0
15 Linus Hart Andover BMX Club Finished Male 7 0
16 Quincey Miller-Cole Finished 0
17 David-Drian Ngatchou Finished 0
18 Tommy Bennett Finished 0
19 Lucian Ronca Finished 0
20 Daniel Hill-Gutierrez Finished 0
21 Wilfred Pickering Merton Saints BMX Club Finished 6 & Under 0
22 Aleem Thurlu-Banqura Finished 0
23 Tibeau Lespoix Finished 0
24 Theo Jones Finished 0
25 Arlo Stallard-Watson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 8-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Jalloh Finished 0
2 Denney McConnell Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 0
3 Kyron Horsley McKay Finished 0
4 Sebastian Vasquez Finished 0
5 Yahya Dejelloul Tower Hamlets Cycling Club Finished Male 8 0
6 Yuki Hoshino Finished 0
7 Sean Berry Finished 0
8 George Flory Finished 0
9 Jawad Ahmad Finished 0
10 Evann Pendrill Finished 0
11 Nico Satchell Merton Saints BMX Club Finished Male 9 0
12 Matthew Redwood Hayes Hawks BMX Club Finished Male 9 0
13 Robert Head Finished 0
14 Tyler Davy Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 0
15 Frankie Phillips Finished 0
16 Brandon Mellis Finished 0
17 Martin-Yohan Ngatchou Finished 0
18 Dontac Hill Finished 0
19 Phoebe Gaynor Finished 0
20 Dylan Simeone Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 10-11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keaven Sharpe Finished 0
2 Jordan Etienne Finished 0
3 Yunus Djelloul Tower Hamlets Cycling Club Finished Male 10 0
4 Oman Almenoar Finished 0
5 Teddy Morgan Finished 0
6 Akeem Thorlu-Banqura Finished 0
7 Daniel Fowowe Finished 0
8 Carter Osbourne Finished 0
9 Finlay Warwick Finished 0
10 Teddy Weller Finished 0
11 Kai Ring Greenwich BMX Finished 0
12 Adamson Agaba Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 12-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Trystan Allen Finished 0
2 Donte Davigneau Finished 0
3 Craig Mufundisi Finished 0
4 Lily Walters Merton Saints BMX Club Finished 0
5 Zakaria Hariti Merton Saints BMX Club Finished Male 12 0
6 Stephen Johnson Finished 0
7 Finlay Sheather Finished 0
8 Rakeem Miles Finished 0
9 Ilyas Djelloul Tower Hamlets Cycling Club Finished Male 11 0
10 Billy Cutujar Finished 0
11 Jared Duggan Finished 0
12 Josh Getahun Finished 0
13 Jason Daley Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 14+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Spinola Finished 0
2 Suleyman Djelloul Finished 0
3 Jason Hill Finished 0
4 David Vargas Finished 0
5 George Newell Finished 0
6 Slivani Avenduno Finished 0
7 Reggie Ainsworth Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 7 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished Male 7 20
2 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished Male 7 18
3 Juan Pablo Riveros Bermúdez Finished Male 8 16
4 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 14
5 Lucas Ellis Greenwich BMX Finished 6 & Under 12
6 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 10
7 Harry McCann Club Cyclopark Finished Male 7 9
8 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 8
9 Issac Adams Finished 0
10 Arne Esslemont Andover BMX Club Finished 6 & Under 6
11 Miller Hughes Club Cyclopark Finished 6 & Under 5
12 Ollie O'Brien Club Cyclopark Finished 6 & Under 4
13 Upton Wheatley-Richardson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 3
14 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 2
15 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 1
16 Joe McCann Club Cyclopark Finished 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Male 8-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 9 20
2 Nathan Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Male 9 18
3 Dan Fryer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 9 16
4 Kaydon James Peckham Challengers BMX Club Finished Male 9 14
5 Francisco Stefano Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 12
6 Oliver Nisco Runnymede Rockets Finished Male 9 10
7 James Payne-Fraser Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 9
8 Kamil Suleyman Hackney BMX Club Finished Male 9 8
9 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 8 7
10 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 8 6
11 Sam Jones Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 5
12 James Wiffen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 8 4
13 Morgan Czernuszka Hackney BMX Club Finished Male 9 3
14 George Knowles Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 2
15 Matt Blakes Runnymede Rockets Finished Male 9 1
16 Finn Wootton Runnymede Rockets Finished Male 9 0
17 Callan Green Finished 0
18 Pung Pon Konggutong Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 10-11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 20
2 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 18
3 Alec Munday THRILL UK Finished Male 10 16
4 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 10 14
5 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 0
6 Alfie Jones Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 10
7 Dexter Razzell Merton Saints BMX Club Finished Male 10 9
8 Tahir Suleyman Hackney BMX Club Finished Male 10 8
9 Dan Pearce Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 7
10 Alastair Reed Runnymede Rockets Finished Male 10 6
11 Luca Mansi Bournemouth BMX Club Finished Male 10 5
12 Jack Wiggins San Fairy Ann CC Finished Male 10 4
13 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 3
14 Oliver Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 2
15 Brodie Burton Runnymede Rockets Finished Male 11 1

Confirmed Results

Race name: Male 12-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brandon Fermor Club Cyclopark Finished Male 13 20
2 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 18
3 Jack Lewington Andover BMX Club Finished Male 13 16
4 Ross Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 14
5 Dzintars Karklins Greenwich BMX Finished Male 13 12
6 Megan Duhig Greenwich BMX Finished Female 13 10
7 Logan Dickson Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 9
8 Kraiwit Saenmwang Finished 0
9 Ben Thompson Runnymede Rockets Finished Male 13 7
10 Meeshaq Malone Hackney BMX Club Finished Male 13 6
11 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 5
12 Nathan Konggutong Finished 0
13 Seni Haile Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 14-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 20
2 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 14 18
3 Barnie Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 15 16
4 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 14
5 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 15 12
6 Blain Davis Finished 0
7 Karys Richards Merton Saints BMX Club Finished Female 14 9
8 Viktorija Galakvosciute Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 15 8
9 Charlie Nelson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 7
10 Reece Lucas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 6
11 Bradley Lines Club Cyclopark Finished Male 14 5
12 William Bartup Club Cyclopark Finished Male 14 4
13 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 3

Confirmed Results

Race name: Female 7 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Clemence Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 7 20
2 Justine Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 7 18
3 Stephanie Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Female 7 16

Confirmed Results

Race name: Female 8-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Ellis Greenwich BMX Finished Female 10 20
2 Sydnie Wheatley Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 10 18

Confirmed Results

Race name: Female 11-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 11 20
2 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 11 18
3 Amy Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 11 16
4 Willow Kirkman Greenwich BMX Finished Female 12 14
5 Ella Anderson Finished Female 11 12

Confirmed Results

Race name: Ladies Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Yvonne Ryan Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
2 Deborah Pearce Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
3 Nadia Jene-Teixido Finished 0
4 Carol Taylor Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 14

Confirmed Results

Race name: Male Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mario Gabriel Berno Finished N/A 0
2 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 18
3 Howard Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 16
4 Gregory Reed Runnymede Rockets Finished 45+ 14
5 Rob Juanpera Runnymede Rockets Finished 30-34 12
6 Phil Beer Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 10
7 Adrian Woodcock Runnymede Rockets Finished N/A 0
8 Christopher Carter Runnymede Rockets Finished 40-44 8
9 Paul Bradshaw Runnymede Rockets Finished 40-44 7
10 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 6
11 Gary Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 5
12 Ben Fermor Finished 17-29 4
13 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 3
14 Stuart Harrison Finished N/A 2
15 Tim McHugh Greenwich BMX Finished N/A 0
16 Andy Lee Merton Saints BMX Club Finished 40-44 0
17 Paul Quinn Urbanair BMX Finished N/A 0
18 Mark Barden Bexhill Burners BMX Race Club Finished 40-44 0

Confirmed Results

Race name: Male 16+ Payback

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 20
2 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 18
3 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
4 Carlos Vasquez Hackney BMX Club Finished Male 17-24 14
5 Nathaniel Campbell Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 12
6 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 10
7 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 9
8 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 8
9 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Master 0
10 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 6
11 Jordan Fermor Club Cyclopark Finished Male 17-24 5
12 Fabio Ferreira Finished 0
13 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 3
14 Will Smith BMX 365/Haro Racing Finished Male 16 2
15 Duncan Mewett Bexhill Burners BMX Race Club Finished N/A 0
16 Nathaniel Martin Brixton BMX Club Finished Male 17-24 0
17 Joe Simpson Peckham Challengers BMX Club Finished Male (15-16) 0
18 Gary O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Master 0
19 Craig Hughes Club Cyclopark Finished N/A 0
20 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 17-24 0
21 Jay Patterson Runnymede Rockets Finished Male 16 0
22 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished Male 16 0
23 Adrian Martin Brixton BMX Club Finished Veteran 0
24 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 0
25 James Brooks East Kent BMX Club Finished Male (11-12) 0
26 Richard Bradley Finished 0
27 Pedro Riveros Abaunza Finished N/A 0
28 Richard Swales Finished Male 25-29 0
29 Alfonso Lopez Greenwich BMX Finished 0