Event URN:
293150
Start date:
Sun, 17th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Clayton Vale Park
Edge Lane, Clayton, Manchester, M11 4BR
( View map )
Series:
North Western League
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Phillip Braybrooke
16 Broadway
Wilmslow
Cheshire
SK9 1NB
07535 663687
pbraybrooke@yahoo.com
Cheques payable to:
n/a
Download Entry Form
Info for Riders:
There is additional parking and changing facilities at the National Cycling Centre which is a five minute ride away. This is an additional event to the published program and is a counting event for the NWCCA
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 14:00 Senior Category B CX Band 4 Junior, Senior 01 hr
17 Nov 13 14:00 Junior Category B CX Band 6 Junior
17 Nov 13 12:45 Veterans 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 40 mins
17 Nov 13 12:45 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+

View All

This event is a return to the Clayton Vale course used in previous years but with a new layout to avoid the mountain bike trails but still with some of the elements from the past including the sand pit and steps and with a new challenging uphill start.

Signing on will be at the Clayton Vale Visitors Centre which is at the junction of Berry Brow and Edge Lane M11.  

Event Location:

Edge Lane,
Clayton,
Manchester,
M11 4BR

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior 01 hr

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 14:00 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Veterans 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 12:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 40 mins

Race: Veterans 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 12:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 12:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:00 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B --- Under 12 15 mins

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 12:10 Category B --- Under 12 10 mins

Provisional Report and Results

Posted 17/11/2013 - British Cycling

Giles Drake wins the Clayton Vale Classic – the ninth round of the North West League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 20
2 Grant Ferguson Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Senior 16
3 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 12
4 Alex Jones 4 Star Racing Finished Senior 9
5 Alex McNicol Velo Club Moulin Finished Senior 7
6 Bryn Davies Finished Junior 5
7 Adam Newall Horwich CC Finished Senior 4
8 James Bailey Congleton CC Finished Senior 3
9 Ian Rutherford Lune RCC Finished Senior 2
10 John Backhouse Cyclesport International RT Finished Senior 1
11 Christian Smith Manchester Wheelers Club Finished Senior 0
12 Peter Wilbraham Team Elite Finished Senior 0
13 Matthew Lawton Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
14 Anthony Morris Finished Senior 0
15 Steve Bone Horwich CC Finished Senior 0
16 Craig Sefton Horwich CC Finished N/A 0
17 Brian Rigby St Helens CRC Finished Senior 0
18 Chris Thomas Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Senior 0
19 John Holmes Finished Senior 0
20 Ryan Ashcroft St Helens CRC Finished Junior 0
21 Paul Rowley Manchester Wheelers Club Finished Senior 0
22 Luke Dabbs University Of Manchester CC Finished Senior 0
23 William Lewis High Peak Cycles RT Finished Junior 0
24 Stanley Boyd St Helens CRC Finished N/A 0
25 Steve Simpson Finished Senior 0
26 Dane Walker Weaver Valley CC Finished Senior 0
27 Tristan Mayor Finished Senior 0
28 Adam Webster Finished N/A 0
29 Samuel Bakewell Finished Senior 0
30 Ian Boydon Lune RCC Finished Senior 0
31 David Switzer Lune RCC Finished N/A 0
32 Andrew Nixon Horwich CC Finished Senior 0
33 Paul Woodrow 4 Star Racing Finished Senior 0
34 Steven Allcock Team V-Sprint Racing Finished Senior 0
35 Mike Plant North Cheshire Clarion Finished Senior 0
36 Steven Freear iOptix.co.uk Finished Vet 40-49 0
37 Adam Sant St Helens CRC Finished Senior 0
38 Geraint Parry Liverpool Century RC Finished Senior 0
39 Peter Holland Army Cycling Union Finished N/A 0
40 Paul Davies Finished 0
41 John Hussey Finished N/A 0
42 Daniel Reilly Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bryn Davies Finished Junior 3
2 Ryan Ashcroft St Helens CRC Finished Junior 2
3 William Lewis High Peak Cycles RT Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Davies Team Elite Finished Vet 40-49 20
2 Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 16
3 Joseph Heywood Finished Vet 40-49 12
4 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 9
5 Paul Hesketh Finished N/A 0
6 Nick Shaughnessy Team Elite Finished Vet 40-49 5
7 Andrew Thomson Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 40-49 4
8 Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Vet 40-49 3
9 Tony Sowden Finished Vet 40-49 2
10 Neil Evans Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 1
11 David Headon Horwich CC Finished Vet 40-49 0
12 Colin Davies Finished N/A 0
13 Michael Lund Lancs Fire Racing Finished Vet 40-49 0
14 Steven Wood Mossley CRT Finished Vet 40-49 0
15 Pat Rowland Finished N/A 0
16 Ian Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Vet 40-49 0
17 Craig Tabiner Finished N/A 0
18 Alan Dorrington Carnac-Planet X Finished Vet 40-49 0
19 David Thorp Manchester BMX Club Finished Vet 40-49 0
20 Ian Keyte Finished 0
21 Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 0
22 Andy Porter Horwich CC Finished N/A 0
23 Glyn Baines Lune RCC Finished N/A 0
24 Kurt Scott Finished N/A 0
25 Matthew Shillabeer Ashurst Bike Club Finished N/A 0
26 Carl Nelson Here Come The Belgians Finished N/A 0
27 Ian Fagan Finished 0
28 Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
29 Mike Cleary Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 0
30 Peter Dukes Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
31 Tony Hood Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
32 Brian Renshaw Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
33 Andrew Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished 0
34 Darren Palfreyman Finished 0
35 John Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
36 Darren Ball Finished 0
37 Christopher Wilson Ashurst Bike Club Finished N/A 0
38 Mark Royle North Cheshire Clarion Finished N/A 0
39 Philip Buckley Finished 0
40 David Smith Horwich CC Finished N/A 0
41 David Lafferty Finished N/A 0
42 Ray Blow Cyclesport International RT Finished Vet 40-49 0
43 Barry Dickson Finished N/A 0
44 Martin Mott Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ 20
2 Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 16
3 Peter Howarth Finished Vet 50+ 12
4 Brian Gough Finished N/A 9
5 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 7
6 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
7 Simon Cunningham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
8 Michael Speirs Horwich CC Finished Vet 50+ 3
9 Paul Andrews Lancaster CC Finished Vet 50+ 2
10 Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ 1
11 David Lovatt Ashurst Bike Club Finished N/A 0
12 Michael Ogden Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
13 Stephen Artingstall Finished N/A 0
14 Ian McDermott Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
15 Kevin McSweeney Finished N/A 0
16 Alan Cook Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 50+ 0
17 Brian Clayton Finished Vet 50+ 0
18 Paul Smith Manchester BMX Club Finished N/A 0
19 Mark Lenderyou Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
20 Alan Shuttleworth Altrincham RC Finished N/A 0
21 Sarah Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
22 Larry Walls Finished 0
23 David Halman Altrincham RC Finished N/A 0
24 Roy Plant Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Preece Contessa Scott Syncros Finished Senior 20
2 Carolyn Speirs Horwich CC Finished Veteran 16
3 Julie Phelan Club Goldtec Finished Veteran 12
4 Claire Munton Vegetarian C & AC Finished Senior 9
5 Viv Slack Manchester Wheelers Club Finished Senior 7
6 Clare Smith Huddersfield Star Wheelers Finished 0
7 Pauline Griffin Finished 0
8 Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 3
9 Chloe Parrington Red Rose Olympic CC Finished Senior 2
10 Ros Clarke Finished Veteran 1
11 Sarah Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Junior 0
12 Sinead Carroll Finished 0
13 Sarah Cuerden Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished Youth 20
2 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished Youth 16
3 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished Youth 12
4 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished Youth 9
5 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished Youth 7
6 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth 5
7 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Youth 4
8 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 3
9 Michael Hall Furness Future Flyers Finished Youth 2
10 Jack Griffiths Furness Future Flyers Finished Youth 1
11 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 0
12 Tom Bowers Macclesfield Wheelers Finished Youth 0
13 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth 6
14 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 0
15 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished Youth 0
16 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished Youth 0
17 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Youth 0
18 Jack Barton Furness Future Flyers Finished Youth 0
19 Charles Paige Clitheroe Bike Club Finished Youth 0
20 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 4
21 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 0
22 Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
23 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Youth 3
24 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 2
25 Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished Youth 1
26 Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
2 Robert Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
3 George Ball Furness Future Flyers Finished Under 12 0
4 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Under 12 0
5 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
6 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
7 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 0
8 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
9 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Under 12 0
10 Andrew Lemm Ribble Valley Juniors Finished Under 12 0
11 Joe Thorp Manchester BMX Club Finished Under 12 0
12 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 0
13 Ruarai Taylor-smith Finished 0
14 Daniel Vincent Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
15 Adam Jackson Finished 0
16 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
17 Maya Lomas Finished 0
18 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
19 Oliver Hodgkinson Finished 0
20 Iestyn Keir Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
21 Johanna Smith Finished Under 12 0
22 William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Fisher Furness Future Flyers Finished Under 12 0
2 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
3 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished Under 12 0
4 Luke Fagan Finished Under 12 0
5 James Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
6 Casey Mortimer Mid Lancs BMX Finished Under 12 0
7 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
8 Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
9 Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
10 Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0
11 Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
12 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
13 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
14 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
15 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
16 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
17 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0
18 Freddie Wlson Finished 0
19 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
20 Joseph Artingstall Finished 0
21 Tilden Windsor Finished 0
22 Mackenzie Lee Finished 0
23 Ben Warriner Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
24 Evie Smith Finished 0
25 Grace Porter Finished 0
26 Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
27 Kiera Brailsford Finished 0
28 Arley Windsor Finished 0
29 Millie Baptista Finished 0
30 Ava Ashworth Finished 0