Event URN:
292471
Start date:
Tue, 26th Nov 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Wales National Velodrome
Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Newport City Council
Event website:
http://www.newport.gov.uk/activeNewport/index.cfm/velodrome/
Event organiser:
Mr Neil Sargeant
01633656656
neil.sargeant@newport.gov.uk
Cheques payable to:
Newport City Council
Download Entry Form
Info for Riders:
Four Ability Groups A, B, C Adult & C Youth. Pre enter online via http://www.newport.gov.uk/leisure or via Reception to guarantee a place. (Phone bookings can no longer be taken) Entry £8.50 Adult and £5.30 Youth (Under 17 years)
Please be aware that there will not be track warm up time this year to accommodate the full program. Racing will start immediately the rider briefings finish. Please bring your own rollers/turbo etc.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 18:45 League C - Youth Only Youth Only A, B, C
26 Nov 13 18:45 League A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
26 Nov 13 18:45 League B Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
26 Nov 13 18:45 League C - Adult only Regional C None 2nd, 3rd, 4th

View All

Each league will comprise a 5 race program including Scratch, Points, Hare and Hounds, Elimination Races and one other. The exact details will vary week by week as in previous years. The full race program will be published on the NCC website shortly.

We are starting a little earler than in previous years in order to accommodate a 4th League and aim to finish by 2130-2145.

THERE WILL NOT BE ANY TRACK WARM UP FOLLOWING THE RIDERS BRIEFING TO ENABLE US TO RUN THIS EXTENDED PROGRAM.  PLEASE MAKE ARRANGEMENTS TO BRING ROLLERS ETC

An efficient program relies on volunteers, officials AND riders being in the right place at the right time so please pay attention to race briefings and timings.

Event Location:

Newport International Sports Village,
Langland Way,
Newport,
Wales,
NP19 4RA

Race: League C - Youth Only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 18:45 Youth Only --- A, B, C ---

Race: League A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: League B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 18:45 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: League C - Adult only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 18:45 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: 1 - Youth C 12 lap Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:13 Youth Only None A, B, C ---

Race: 2 - Youth C 8 lap Hare & Hounds

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:00 Youth Only None A, B, C ---

Race: 3 - Youth C 1.5k Course de Primes

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:03 Youth Only None A, B, C ---

Race: 4 - Youth C Elimination

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 5 - Youth C 20 lap Points Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 6. - League C 12 lap Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 12:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: 7. - League C 8 lap Hare and Hounds

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: 8 - League C 1.5k Course de Primes

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:04 Youth Only None A, B, C ---

Race: 9 - League C Elimination

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:08 Youth Only None A, B, C ---

Race: 10 - League C 20 lap Points Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:16 Youth Only None A, B, C ---

Race: 11 - League B 14 lap Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:14 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 12 - League B 10 lap Hare & Hounds

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 02 hr 30 mins / 32km / 20m

Race: 13 - League B 2k Course de Primes

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 14 - League B Elimination

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 15 - League B 32 lap Points

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 16 - League A 16 lap Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 17 - League A 12 lap Hare & Hounds

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 18 - League A 2k Course de Primes

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 19 - League A Elimination

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:09 Youth Only None A, B, C ---

Race: 20 - League A 40 lap Points Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Nov 13 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: 1 - Youth C 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
2 Kris Caines Yeovil CC Finished A 0
3 Jonathan Oxley Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 2 - Youth C 8 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
2 Sophie Taylor Abergavenny Road Club Finished B 0
3 Sydnie Price Newport Olympic Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 3 - Youth C 1.5k Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0
2 Zach Bridges Cardiff JIF Finished C 0
3 Ben Hogan Chippenham & Dist Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 4 - Youth C Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zach Bridges Cardiff JIF Finished C 0
2 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
3 Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: 5 - Youth C 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Shaw Solihull CC Finished B 0
2 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
3 Ben Hogan Chippenham & Dist Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 6. - League C 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
2 Mark Shepherd Fruit 4 London Finished 4th 0
3 Finn Spicer Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 7. - League C 8 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Davies Finished 0
2 Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
3 Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: 8 - League C 1.5k Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
0 Crash/ Full Result Not Established Finished 0

Confirmed Results

Race name: 9 - League C Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
2 Mark Shepherd Fruit 4 London Finished 4th 0
3 Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: 10 - League C 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
2 Mark Shepherd Fruit 4 London Finished 4th 0
3 Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: 11 - League B 14 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 0
2 Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
3 Charles Sanders Cadence RT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 12 - League B 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0
2 Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
3 Matthew Cooper Swindon RC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: 13 - League B 2k Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jeremy Brougham London Dynamo Finished 3rd 0
2 Oscar Mingay Cardiff JIF Finished B 0
3 Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: 14 - League B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 0
2 Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
3 Oscar Mingay Cardiff JIF Finished B 0

Confirmed Results

Race name: 15 - League B 32 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 0
2 Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
3 Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 16 - League A 16 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
2 Nick Noble Bristol RC Finished Elite 0
3 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 17 - League A 12 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
2 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
3 Matt Witts Dream Cycling Race Team Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 18 - League A 2k Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
2 Daniel Coleman Royal Sutton CC Finished Junior 0
3 Nick Noble Bristol RC Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: 19 - League A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
2 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
3 Nick Noble Bristol RC Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: 20 - League A 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
2 Tom Bayliss Finished N/A 0
3 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0