Event URN:
292270
Start date:
Sat, 2nd Nov 2013
Finish date:
Sun, 3rd Nov 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
New Quay Town Centre
New Quay, SA45 9NT
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
Cheques payable to:
MIJ Events
Info for Riders:
Fee covers 2 days of racing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 09:00 Pro AM MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert
2 Nov 13 09:00 Juvenile MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile
2 Nov 13 09:00 Youth MTB Regional B MTB DH Regional B Youth
2 Nov 13 09:00 Junior MTB Regional B MTB DH Regional B Junior

View All

Event Location:

New Quay,
SA45 9NT

Race: Pro AM

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert ---

Race: Juvenile

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Youth

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Race: Junior

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Master

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Veteran

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet, Veteran ---

Race: Senior

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Women

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Hardtail

Online entry closed 1 year 6 months 2 days 21 hours 55 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Confirmed Results

Race name: Pro AM

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 00:01:41:103 40
2 Grant Boyce Finished Elite 00:01:41:878 34
3 Duncan Porter Finished Expert 00:01:43:969 30

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Parfitt Finished Juvenile 00:01:48:957 40
2 Evan Davies Finished Juvenile 00:02:01:303 0
3 Drew Whatley Finished Juvenile 00:02:15:823 0
4 Kieran Price Finished N/A 00:02:38:300 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:01:47:080 40
2 Lewis Bradley Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:01:47:277 34
3 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Youth 00:01:48:702 30
4 Kieran Struthers Finished 00:01:54:035 0
5 Jack Jones Finished 00:01:56:760 0
6 Bradley Anderson Finished Youth 00:01:57:053 20
7 Bradley Eve DECADE EUROPE Finished Youth 00:01:59:112 18
8 Rhys Lester Finished 00:02:00:399 0
9 Harry Vaux Finished 00:02:08:093 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Finished Junior 00:01:35:784 40
2 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:40:213 34
3 Lewis Boyce Finished Junior 00:01:41:196 30
4 Samuel Robson Finished Junior 00:01:46:936 26
5 Liam Jones Finished Junior 00:01:48:435 23
6 Sam Hay Finished 00:01:50:970 0
7 Hywel Lloyd-Jones Finished 00:01:52:389 0
8 James Corbett Finished Junior 00:01:54:654 16
9 Kyle Gannon Finished Junior 00:01:56:825 14
10 Thomas Evans Finished 00:02:04:708 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 ricky moore Finished 00:01:44:353 0
2 Simon Perry Finished 00:01:45:767 0
3 mark simpson Finished 00:01:47:121 0
4 Andrew Campbell Finished 00:01:47:645 0
5 Martin Walker Finished 00:01:54:269 0
6 Guy Martin Eastlands Velo Finished Junior 00:01:57:366 0
7 Martin Wilson Finished 00:02:02:116 0
8 Jesse Staple Qecp Trail Collective Finished Master 00:02:03:896 0
9 Martin Pegler Qecp Trail Collective Finished N/A 00:02:05:267 0
10 Ian Moss One Giant Leap Finished Master 00:02:06:689 12
11 Dylan Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Master 00:02:21:268 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sanders Finished Veteran 00:01:48:966 40
2 Andrew James Bush Healthcare CRT Finished Veteran 00:02:12:430 34
3 Andy Hamilton Finished 00:02:19:386 0
4 Meirion Williams Finished 00:02:51:174 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Davies Finished Senior 00:01:40:974 40
2 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 00:01:41:369 34
3 Michael Thickens Finished N/A 00:01:42:449 30
4 Josh Ogilvie Finished 00:01:44:460 0
5 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:01:46:646 23
6 Rhys Lloyd SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Senior 00:01:47:604 20
7 Glyn Jenkins Finished 00:01:49:098 0
8 Sam Gibbs Finished N/A 00:01:50:564 0
9 William Warren Finished N/A 00:01:50:853 0
10 Tom Haines Finished 00:01:52:726 0
11 Daniel Jones Finished 00:01:54:937 0
12 Devon Griffiths Finished Youth 00:01:57:043 0
13 Andrew Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:02:09:037 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lindsay Hanley Finished 00:02:11:490 0
2 Lucy Morgan Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:02:14:505 0
3 Hannah Escott MB Swindon Finished Senior 00:02:18:567 34

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dewi Uridge Finished Junior 00:01:52:132 0
2 Shane Doyle Finished 00:01:53:659 0
3 Russell Routledge Finished 00:01:55:251 0
4 Dean Louden Finished Master 00:01:56:389 0
5 Nathan Morton Finished 00:02:08:161 0
6 Martin Gregor Finished 00:02:13:917 0