Sussex Track League 8

Track League , Brighton – Wednesday, 11 Jun 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

014/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 11th Jun 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ben Sherwood Unknown 0

6. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 2 - U8 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U8 1 lap Scratch - Results
1.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Nicholas Wickens Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 3 - U10 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - U10 1 lap Scratch - Results
1.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 4 - U12 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U12 2 lap Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Barnett VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5a - Senior Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a - Senior Sprint Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Timothy Mustin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5b - Senior Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b - Senior Sprint Heat 2 - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Tim Hill Unknown N/A 0

3. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5c - Senior Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5c - Senior Sprint Heat 3 - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5d - Senior Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5d - Senior Sprint Heat 4 - Results
1.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Paul Gosling Dream Cycling Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5e - Senior Sprint Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5e - Senior Sprint Heat 5 - Results
1.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oliver Pepper Metaltek Kuota Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Webster Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5f - Senior Sprint Heat 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5f - Senior Sprint Heat 6 - Results
1.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - U16 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 4 lap Scratch - Results
1.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 4 lap Scratch - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Amy Jacobs Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Moore Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 8a - Sprint Semi Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8a - Sprint Semi Final 1 - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8b - Sprint Semi Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8b - Sprint Semi Final 2 - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 9 - U12 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U12 1 lap Handicap - Results
1.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Barnett VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Katie Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap - Results
1.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil - Results
1.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 13a - Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - Sprint Minor Final - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 13b Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b Sprint Final - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap - Results
1.  Harris Redgrove Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Amy Barnes Unknown 0

2. Amy Barnes -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Megan Lewis Unknown 0

3. Megan Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jake Marley Unknown 0

4. Jake Marley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Gabriel Parle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Jack Barnett Unknown 0

6. Jack Barnett -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15a - 6 Lap Dash B Odds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15a - 6 Lap Dash B Odds - Results
1.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens - Results
1.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Bruce English Lewes Wanderers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 15c - 6 lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15c - 6 lap Scratch A - Results
1.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - U16 Devil - Results
1.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 16 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - U14 Devil - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Moore Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 11/06/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 2 - U8 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 11/06/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 3 - U10 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 4 - U12 2 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 5a - Senior Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:04
Regional C, MTB IA
Event 5b - Senior Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 5c - Senior Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:06
Regional C, MTB IA
Event 5d - Senior Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 5e - Senior Sprint Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:08
Regional C, MTB IA
Event 5f - Senior Sprint Heat 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:09
Regional C, MTB IA
Event 6 - U16 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:10
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 8a - Sprint Semi Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 8b - Sprint Semi Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 9 - U12 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:16
Event 11 - Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:18
Event 13a - Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 13b Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:21
Event 15a - 6 Lap Dash B Odds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:23
Event 15c - 6 lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:24
Regional C, MTB IA
Event 16 - U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:25
Regional C, MTB IA
Event 16 - U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:26
Regional C, MTB IA
Event 17 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:27

Event Summary

Event Details

Event URN:

014/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 11th Jun 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ben Sherwood Unknown 0

6. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 2 - U8 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U8 1 lap Scratch - Results
1.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Nicholas Wickens Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 3 - U10 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - U10 1 lap Scratch - Results
1.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 4 - U12 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U12 2 lap Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Barnett VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5a - Senior Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a - Senior Sprint Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Timothy Mustin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5b - Senior Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b - Senior Sprint Heat 2 - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Tim Hill Unknown N/A 0

3. Tim Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5c - Senior Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5c - Senior Sprint Heat 3 - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5d - Senior Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5d - Senior Sprint Heat 4 - Results
1.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Paul Gosling Dream Cycling Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5e - Senior Sprint Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5e - Senior Sprint Heat 5 - Results
1.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oliver Pepper Metaltek Kuota Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Webster Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5f - Senior Sprint Heat 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5f - Senior Sprint Heat 6 - Results
1.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Daniel Clark Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - U16 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 4 lap Scratch - Results
1.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 4 lap Scratch - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Amy Jacobs Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Moore Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 8a - Sprint Semi Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8a - Sprint Semi Final 1 - Results
1.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8b - Sprint Semi Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8b - Sprint Semi Final 2 - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 9 - U12 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U12 1 lap Handicap - Results
1.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Barnett VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Katie Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap - Results
1.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil - Results
1.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sean Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 13a - Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - Sprint Minor Final - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 13b Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b Sprint Final - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap - Results
1.  Harris Redgrove Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Amy Barnes Unknown 0

2. Amy Barnes -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Megan Lewis Unknown 0

3. Megan Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jake Marley Unknown 0

4. Jake Marley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Gabriel Parle Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Jack Barnett Unknown 0

6. Jack Barnett -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15a - 6 Lap Dash B Odds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15a - 6 Lap Dash B Odds - Results
1.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Benjamin Miller VC Jubilee Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens - Results
1.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Bruce English Lewes Wanderers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 15c - 6 lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15c - 6 lap Scratch A - Results
1.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Michael Bell London Fire Brigade CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - U16 Devil - Results
1.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 16 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - U14 Devil - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Moore Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Charlie Sayer Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Paul Gosling Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Yates In Gear Quickvit CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 11/06/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 2 - U8 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 11/06/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 3 - U10 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 4 - U12 2 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 5a - Senior Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:04
Regional C, MTB IA
Event 5b - Senior Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 5c - Senior Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:06
Regional C, MTB IA
Event 5d - Senior Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 5e - Senior Sprint Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:08
Regional C, MTB IA
Event 5f - Senior Sprint Heat 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:09
Regional C, MTB IA
Event 6 - U16 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:10
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 8a - Sprint Semi Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 8b - Sprint Semi Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 9 - U12 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 10 - U16/U14 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:16
Event 11 - Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10/U8 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:18
Event 13a - Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 13b Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
Event 14 - Senior 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:21
Event 15a - 6 Lap Dash B Odds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 15b - 6 lap Dash - B - Evens Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:23
Event 15c - 6 lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:24
Regional C, MTB IA
Event 16 - U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:25
Regional C, MTB IA
Event 16 - U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:26
Regional C, MTB IA
Event 17 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/06/08 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 11/06/08 – 19:27

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk