Event URN:
291875
Start date:
Sat, 16th Nov 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Gosling Sports Park
Gosling Sports Park, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Welwyn Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.welwynwheelers.org.uk/
Event organiser:
Mr Barry Gilzean
01582650939
barry.gilzean@ntlworld.com
Cheques payable to:
Welwyn Wheelers
Info for Riders:
Sign on time 8.30am. Start time 9.15am.

Prizes presented at final round based on overall series results. Events will be a time trial and mass start based on age group.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 13 09:15 Various Go-Ride Races Go-Ride Racing N/A

View All

Event Location:

Gosling Sports Park,
Stanborough Road,
Welwyn Garden City,
Hertfordshire,
AL8 6XE

Race: Various Go-Ride Races

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Nov 13 09:15 Go-Ride Racing --- N/A ---

Provisional Results

 

Under 10's              
Position Overall         Sprint race Position Endurance race position Handicap race position
1 Samuel Newman Welwyn Wheelers U10 M 2 1 5
2 Max Jackson Welwyn Wheelers U10 M 4 2 4
3 Teb Brett Welwyn Wheelers U10 M 3 6 7
4 Oliver Grout Welwyn Wheelers U10 M 1 8 10
5 Issac Whitten Welwyn Wheelers U8 M 6 4 3
6 Jake Manning Beds Road CC U10 M 5 7 6
7 Archie Bracewell CC Ashwell U8 M 10 3 1
8 Sam Grout Welwyn Wheelers U10 M 8 5 11
9 Georgina Finney Welwyn Wheelers U8 F 7 9  
10 Grace Dommett Welwyn Wheelers U10 F 9 10 2
11 Oscar Wade Welwyn Wheelers U10 M 12 12 12
12 Toby Broon Welwyn Wheelers U10 M 14 11  
13 Oliver Jones Welwyn Wheelers U10 M 13 13  
14 Abby Finka Beds Road CC U10 F 15 15 16
15 Eleanor Humphrey Welwyn Wheelers U10 F 17 14 15
16 Olivia Herries Welwyn Wheelers U10 F 11 23  
17 Kasper Lesniewski Clacton U8 M 18 17 14
18 Luke Mably Welwyn Wheelers U8 M 16 20 8
19 Toby Wade Welwyn Wheelers U8 M 21 16 13
20 Eloise Edwards St.Christophers U8 F 20 18  
21 Charlie Nicholson Clacton U8 M 19 23 18
22 Lewis Manning Beds Road CC U8 M 24 19 9
23 Florence Humphery Welwyn Wheelers U8 F 23 21 17
24 Sam Finka Beds Road CC U8 M 22 22  
               
Under 12's              
Position Overall         Sprint race position Endurance race position Handicap race position
1 Sam Trotter St.Ives CC U12 M 1 2 3
2 Archie Foulkes CC Ashwell U12 M 3 1 1
3 Alistair Murray Welwyn Wheelers U12 M 2 3 5
4 Louis D'Cruze Welwyn Wheelers U12 M 4 4 4
5 James Wirth Welwyn Wheelers U12 M 6 5 6
6 Eddie Finney Welwyn Wheelers U12 M 5 7  
7 Alfie Aldridge Bernards Heath U12 M 7 6 2
               
Under 14/16's              
Position Overall         Sprint race position Endurance race position Handicap race position
1 Jali Packer Gt.Yarmouth CC U16 M 1 1 1
2 Lui Tomlinson Parkfields Middle School U14 M 3 2  
3 Holly Proctor CC Ashwell U14 F 2 4  
4 Naomi Holt Welwyn Wheelers U14 F 4 3 2
5 Freya Butler Welwyn Wheelers U14 F 5 5 3