Event URN:
291651
Start date:
Sun, 2nd Feb 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Calshot Activities Centre
Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Calshot Cycle Racing League ( website )
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Calshot Cycle Racing League
Info for Riders:
Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:45 E/1/2/3/4 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
2 Feb 14 12:45 U16/U14/U12/U10/U8 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E
2 Feb 14 12:46 Senior A 28 Lap SCR Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
2 Feb 14 12:47 Senior A Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Calshot Spit,
Fawley,
Southampton,
Hampshire,
SO45 1BR

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:45 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14/U12/U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:45 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E ---

Race: Senior A 28 Lap SCR

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:46 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:47 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:49 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:50 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 28 Lap SCR

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:51 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:52 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:55 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Vets, Juniors and Ladies 2km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:56 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14 Warm Up

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:57 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 12:59 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:00 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:02 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:03 Youth Only None A, B ---

Race: U12/U10/U8 Warm Up

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:04 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:06 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Handicap A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:07 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Handicap B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:07 Youth Only None C, D, E, N/A ---

Race: U12/U10/U8 Sprint A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:08 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Sprint B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:08 Youth Only None C, D, E, N/A ---

Race: U12/U10/U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 13:09 Youth Only None C, D, E ---

Race: 2013/14 Overall Standings Senior A Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 2013/14 Overall Standings Senior B Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 2013/14 Overall Standings U16 Boys Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth A ---

Race: 2013/14 Overall Standings U16 Girls Leag...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth A ---

Race: 2013/14 Overall Standings U14 Boys Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth B ---

Race: 2013/14 Overall Standings U14 Girls Leag...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth B ---

Race: 2013/14 Overall Standings U12 Boys Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth C ---

Race: 2013/14 Overall Standings U12 Girls Leag...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only None C ---

Race: 2013/14 Overall Standings U10 Boys Leagu...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth D ---

Race: 2013/14 Overall Standings U10 Girls Leag...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth D ---

Race: 2013/14 Overall Standings U8 Boys League

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Feb 14 01:00 Youth Only Track League Youth E ---

Confirmed Results

Race name: Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Leech Southampton University RC Finished 4th 0
2 Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
3 Thomas Key Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
4 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
5 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
6 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 0
7 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
8 Alex Jolliffe Team Terminator Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Leech Southampton University RC Finished 4th 0
2 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
4 Alex Jolliffe Team Terminator Finished A 0
5 Thomas Key Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
6 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 0
7 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Leech Southampton University RC Finished 4th 0
2 Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
3 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
4 Thomas Key Peter Hansford Racing Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
2 Thomas Key Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
3 Charlie Leech Southampton University RC Finished 4th 0
4 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
5 Alex Jolliffe Team Terminator Finished A 0
6 Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
7 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 0
8 Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
2 Aidan Hindle Southampton University RC Finished 4th 0
3 Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
4 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
5 John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
6 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
7 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
8 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
9 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
10 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
2 Aidan Hindle Southampton University RC Finished 4th 0
3 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished B 0
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
3 Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
4 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
5 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0
6 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
7 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
8 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished B 0
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
3 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
4 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
5 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 0
6 George Evans Finished 0
7 Gregory Eastham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
4 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
5 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 0
6 George Evans Finished 0
7 Digby Llewellyn Poole Whls CC Finished E 0
8 Gregory Eastham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Evans Finished 0
2 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
3 Digby Llewellyn Poole Whls CC Finished E 0
4 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 0
5 Gregory Eastham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Sprint A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 0
2 George Evans Finished 0
3 Digby Llewellyn Poole Whls CC Finished E 0
4 Gregory Eastham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Sprint B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
4 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
4 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 0
5 George Evans Finished 0
6 Digby Llewellyn Poole Whls CC Finished E 0
7 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
8 Gregory Eastham Finished 0

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U16 Boys League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Martin Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 9
2 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 6
3 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 3
4 Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
5 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
6 Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 0
7 Alex Jolliffe Team Terminator Finished A 0
8 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U16 Girls League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 9
2 Rebecca Raybould Poole Whls CC Finished A 6
3 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
4 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U14 Boys League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished B 9
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 6
3 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
4 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
5 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
6 Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
7 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 0
8 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U14 Girls League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 9
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 6

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U12 Boys League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 9
2 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 6
3 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U12 Girls League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 9
2 Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U10 Boys League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 9
2 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 6
3 George Evans Finished 0
4 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
5 Jude Beaton I-Team Cyclists' Club Finished C 0
6 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U10 Girls League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 9
2 Poppy Llewellyn Poole Whls CC Finished D 6

Confirmed Results

Race name: 2013/14 Overall Standings U8 Boys League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Digby Llewellyn Poole Whls CC Finished E 9
2 Gregory Eastham Finished 0