Calshot Winter Track League 2013/14

Track League , SOUTHAMPTON – Sunday, 17 Nov 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

291639

Start Date:

Sun, 17th Nov 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Activities Centre, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2km

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2km - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Lewis Martin Sotonia CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12/U10/U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Warm Up - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 1km Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Points - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Handicap - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Sprint - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£11.00), On Day: (£11.00)
Sun 17/11/13 – 12:45
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 17/11/13 – 12:45
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:48 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:48
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:53 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:53
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:56
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:02
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:03
Youth Only, None
U12/U10/U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:04
Youth Only, None
U12/U10/U8 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:05
Youth Only, None
U12/U10/U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:06
Youth Only, None
U12/U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:07
Youth Only, None
U12/U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:08
Youth Only, None
U12/U10/U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:09
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

291639

Start Date:

Sun, 17th Nov 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Activities Centre, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 28 Lap SCR - Results
1.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points Race - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 28 Lap SCR - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points Race - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Key Southampton University RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies 2km

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies 2km - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rob Ellis VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Warm Up - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 1km Scratch - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Points - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Handicap - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Sprint - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Scratch - Results
1.  Alex Jones Twickenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Lewis Martin Sotonia CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12/U10/U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Warm Up - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 1km Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Points - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Handicap - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Sprint - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12/U10/U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 Scratch - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Hodgkyns Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£11.00), On Day: (£11.00)
Sun 17/11/13 – 12:45
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sun 17/11/13 – 12:45
Youth Only, Track League Youth
Senior A 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:46 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:46
Regional C, None
Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:47 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:47
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:48 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:48
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:49 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:49
Regional C, None
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:50 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:50
Regional C, None
Senior B 28 Lap SCR Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:51 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:51
Regional C, None
Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:52 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:52
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:53 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:53
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:54 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:54
Regional C, None
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:55 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:55
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies 2km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:56
Regional C, None
Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:56 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:56
U16/U14 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:57 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:57
Youth Only, None
U16/U14 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:58 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:58
Youth Only, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 12:59 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 12:59
Youth Only, None
U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:00
Youth Only, None
U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:02 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:02
Youth Only, None
U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:03 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:03
Youth Only, None
U12/U10/U8 Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:04 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:04
Youth Only, None
U12/U10/U8 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:05 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:05
Youth Only, None
U12/U10/U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:06 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:06
Youth Only, None
U12/U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:07 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:07
Youth Only, None
U12/U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:08 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:08
Youth Only, None
U12/U10/U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/13 13:09 Youth Only None ---
Entry:
Sun 17/11/13 – 13:09
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016