Event URN:
290868
Start date:
Sat, 22nd Mar 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
MOD Aberporth
Old Army Camp, Erwlas Road, Parcllyn, Aberporth, Cardigan, Ceredigion, SA43 2BU
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 16th Mar 2014
Event promoted by:
West Wales Cycle Racing Team ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.westwalescycleracing.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Tarling
Spring Cottage
Ffosyffin
Aberaeron
Dyfed
SA46 0HA
07508057031
michaeltarling@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
West Wales Cycle Racing Team
Download Entry Form
Info for Riders:
A series of 3 youth events held in March at a new circuit near the old RAF base at Aberporth.
The circuit is relatively small, flat with a slight rise to the line and compact though always windy.
No frills racing designed to help get kids in the area used to competition without having to travel far.
All age groups will have their own races though we may combine age groups if numbers are low (but would prefer not too).
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 12:40 U16 Boys Youth Only Youth A 40 mins
22 Mar 14 12:00 U14 Boys Youth Only Youth B 30 mins
22 Mar 14 11:20 U12 Boys Youth Only Youth C 25 mins
22 Mar 14 10:50 U10 Boys Youth Only Youth D 20 mins

View All

A series of 3 youth events held in March at a new circuit near the old RAF base at Aberporth.

The circuit is relatively small, flat with a slight rise to the line and compact though always windy.

No frills racing designed to help get kids in the area used to competition without having to travel far.

Event Location:

Old Army Camp, Erwlas Road,
Parcllyn,
Aberporth,
Cardigan,
Ceredigion,
SA43 2BU

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 11 days 13 hours 19 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 12:40 Youth Only Youth A 40 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 11 days 13 hours 19 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 12:00 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 11 days 13 hours 19 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 11:20 Youth Only Youth C 25 mins

Race: U10 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 11 days 13 hours 19 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 10:50 Youth Only Youth D 20 mins

Race: U8 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 11 days 13 hours 19 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 10:30 Youth Only Youth E 15 mins

Race: U6

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only None E ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 13:40 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins

Race: 4th Cat only

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Mar 14 14:30 Regional C+ Band 5 4th 40 mins

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Roberts County Cycles Racing Team Finished A 3
2 Ethan Derrick Newport Olympic Cycling Club Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished B 3
2 Ieuan Phillips West Wales Cycle Racing Team Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ifan Phillips West Wales Cycle Racing Team Finished C 3
2 Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished C 2
3 Jack Bradick West Wales Cycle Racing Team Finished C 1
4 Theo Holgate Finished 0
5 Owen Harries Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished D 3
2 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished D 2
3 Sebastian Heal-White West Wales Cycle Racing Team Finished D 1
4 Charlie Barnwell Towy Riders Finished D 0
5 Garan Jones West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
6 Jake Parker Towy Riders Finished D 0
7 Meilyr Southgate Finished 0
Dylan Davies West Wales Cycle Racing Team Did not finish D 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Alfie Davies Cycle-Tec Finished E 2
3 Finn Davies Finished 0

Confirmed Results

Race name: U6

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finn Davies Finished 0
2 Hawys Richards Finished 0
3 Dylan Wright Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tanwen Jones West Wales Cycle Racing Team Finished A 3
2 Alys Masters Cardiff Ajax CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Barnwell Towy Riders Finished B 3
2 Rachel Davies West Wales Cycle Racing Team Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danielle Parker Towy Riders Finished C 3
2 Katelyn Carton West Wales Cycle Racing Team Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Heledd Hunt Towy Riders Finished D 3
2 Awen Roberts Towy Riders Finished D 2
3 Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 1
4 Bethany Bennett Sosban Riders Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fallon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Libby-May Carton West Wales Cycle Racing Team Finished E 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lois Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 4th 10
2 Charlotte Jennings Bynea CC Finished 4th 8
3 Leah Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 4th 7
4 Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished 4th 6

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Davies Cycle-Tec Finished 4th 10
2 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 4th 8
3 Wayne Jones Finished 0
4 Alan Haird West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
5 Aled Richards West Wales Cycle Racing Team Finished 4th 5
6 Dan Butler Finished 0