Portsmouth CTL Circuits 17

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 28 Aug 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

248086

Start Date:

Wed, 28th Aug 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Felix Barrow Finished D 3

1. Felix Barrow -

Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Grabham Finished 0

3. Jack Grabham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Farrer I-Team Cyclists' Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Dridge Southdown Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Connor England Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Smith Southdown Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Morcombe Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bradley Pryer I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Tim Goodhead Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Karl Mather Portsmouth North End CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Dodd Salisbury Road and Mountain CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Page Portsmouth North End CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jon Healy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Harding JMJ RT Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Austin East St Cycles.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Key Southampton University RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Norman Mellors JMJ RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rob Sherrin a3crg Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Pete Beilby UK-Biking/Copyrite Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Peter Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Richard Garman Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alex Robinson Finished 4th 0

19. Alex Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Mountain Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Chris Ewing Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tim Elverson Pedal Heaven RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jon Cannings I-Ride.co.uk Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Toby Neave VC St Raphael Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander Murison Equipe CMI Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Cooper JMJ RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Stainton-Ellis I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Larcombe Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Tim Benham WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 28/08/13 – 18:45

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 19:45 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 28/08/13 – 19:45
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

248086

Start Date:

Wed, 28th Aug 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Felix Barrow Finished D 3

1. Felix Barrow -

Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Grabham Finished 0

3. Jack Grabham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Farrer I-Team Cyclists' Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Dridge Southdown Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Connor England Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Smith Southdown Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Morcombe Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bradley Pryer I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Tim Goodhead Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Karl Mather Portsmouth North End CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Dodd Salisbury Road and Mountain CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Page Portsmouth North End CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jon Healy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dave Harding JMJ RT Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Austin East St Cycles.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Key Southampton University RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Norman Mellors JMJ RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rob Sherrin a3crg Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Pete Beilby UK-Biking/Copyrite Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Peter Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Richard Garman Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alex Robinson Finished 4th 0

19. Alex Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Mountain Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Chris Ewing Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tim Elverson Pedal Heaven RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jon Cannings I-Ride.co.uk Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Toby Neave VC St Raphael Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander Murison Equipe CMI Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  John Hollier Team Tor 2000 Kalas Sportswear Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Cooper JMJ RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Stainton-Ellis I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Larcombe Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Tim Benham WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 28/08/13 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 18:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 28/08/13 – 18:45

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/08/13 19:45 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 28/08/13 – 19:45
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk