Event URN:
271972
Start date:
Tue, 30th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Odd Down Cycling Circuit
Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 26th Jul 2013
Event promoted by:
Bath CC
Event website:
http://www.bathcc.net
Event organiser:
Mr Chris Atchison
01225 851310
chrisgatchison@gmail.com
Cheques payable to:
Bath Cycling Club
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 1 laps
30 Jul 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
30 Jul 13 18:15 U12 Boys Youth Only Youth C 10 mins / plus 1 laps
30 Jul 13 18:15 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Bloomfield Road,
Bath,
BA2 2NU

Race: U10 Boys

Online entry closed 8 months 28 days 1 hour 4 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 1 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Online entry closed 8 months 28 days 1 hour 4 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:15 Youth Only Youth C 10 mins / plus 1 laps

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Online entry closed 8 months 28 days 1 hour 4 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:30 Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Online entry closed 8 months 28 days 1 hour 4 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 35 mins / plus 2 laps

Race: E/1/2/3

Online entry closed 8 months 28 days 1 hour 4 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 13 19:40 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 2 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished D 3
2 Jack Webb 1st Chard Whls Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
2 Jack Shuker Chippenham & Dist Whls Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Payne Chippenham & Dist Whls Finished C 3
2 Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished C 2
3 Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Booth Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Collyer Chippenham & Dist Whls Finished B 3
2 William Crofts Performance Cycles Finished B 2
3 Elliot Lassiter Swindon RC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished B 3
2 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Witts Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
2 Nicholas Birch Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
3 Peter Jarman Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Rebecca Raybould Poole Whls CC Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Ward Ride 24/7 Finished 2nd 10
2 Ben Davis Bristol RC Finished 2nd 8
3 Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 7
4 Craig Wallduck Finished 2nd 6
5 Tim Turrini-Rochford Bristol RC Finished 2nd 5
6 Joe Barry Ride 24/7 Finished 2nd 4
7 Barnaby Cox Gillingham and District Wheele... Finished 2nd 3
8 Mark Munns Ride 24/7 Finished 2nd 2
9 Charlie Revell Somerset RC - Bicycle Chain Finished 3rd 1
10 Malcolm Dixon Severn RC Finished 2nd 1