Mud, Sweat and Gears Eastern MTB XC Series Round 3

MTB XC , Brandon – Sunday, 19 May 2013

Event Details

Event URN:

249631

Start Date:

Sun, 19th May 2013

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Thetford Forest, Thetford Forest, Brandon, Suffolk, IP27 0AF
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern MTB XC Series 2013

Event Overview

Mud, Sweat and Gears is GO for 2013 with an exciting 8 round series spanning 4 counties in the Eastern Region.

Each of our 8 venues represent a unique challenge to the riders from technical single track to open, flowing trails and lung busting climbs all mixed in with a great on the day event atmosphere.

Despite the fantastic growth and interest the series has seen over the previous five seasons Mud, Sweat and Gears remains extreme fun for all. We welcome everybody from the first time racer to the seasoned campaigner and there is a category and race to suit everyone!

Info for Riders

Go-Ride Racing entry fee for U12s includes 1 1/2 hour coaching session, plus racing


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/05/13 10:00 Juvenile Male MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
19/05/13 10:00 Open Male Non-Ranking --- N/A 01 hr
19/05/13 10:00 Youth Male MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
19/05/13 10:05 Elite/Expert Female MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
19/05/13 10:05 Grand Veteran Female MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
19/05/13 10:05 Junior Female MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
19/05/13 10:05 Juvenile Female MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
19/05/13 10:05 Master Female MTB Regional A MTB XC Regional A Master 01 hr 30 mins
19/05/13 10:05 Open Female Non-Ranking --- N/A 01 hr
19/05/13 10:05 Sport Female MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
19/05/13 10:05 Veteran Female MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
19/05/13 10:05 Youth Female MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
19/05/13 12:30 Under 12 Boys Non-Ranking --- N/A 20 mins
19/05/13 12:30 Under 12 Girls Non-Ranking --- N/A 20 mins
19/05/13 12:30 Under 9 Boys Non-Ranking --- N/A 20 mins
19/05/13 12:30 Under 9 Girls Non-Ranking --- N/A 20 mins
19/05/13 14:00 Elite/Expert Male MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 45 mins
19/05/13 14:00 Grand Veteran Male MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 45 mins
19/05/13 14:00 Junior Male MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
19/05/13 14:00 Master Male MTB Regional A MTB XC Regional A Master 01 hr 45 mins
19/05/13 14:00 Sport Male MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 45 mins
19/05/13 14:00 Veteran Male MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 45 mins

View All

Enter a Race

Race Juvenile Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Juvenile Male
Sun 19/05/13 - 10:00
Duration: 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Juvenile
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Open Male
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£25.00)
Race Open Male
Sun 19/05/13 - 10:00
Duration: 01 hr
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£25.00)
Race Youth Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Youth Male
Sun 19/05/13 - 10:00
Duration: 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Youth
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Elite/Expert Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Elite/Expert Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 30 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Elite, Expert
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Grand Veteran Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Grand Veteran Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 30 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: G/Vet
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Junior Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£25.00)
Race Junior Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 15 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Junior
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£25.00)
Race Juvenile Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Juvenile Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Juvenile
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Master Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 01 hr 30 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Master Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 30 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Master
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Open Female
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£25.00)
Race Open Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£25.00)
Race Sport Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Sport Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 30 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Veteran Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Veteran Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 01 hr 30 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Veteran
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Youth Female
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Youth Female
Sun 19/05/13 - 10:05
Duration: 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Youth
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Race Under 12 Boys
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 12:30 Non-Ranking N/A 20 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 12 Boys
Sun 19/05/13 - 12:30
Duration: 20 mins
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 12 Girls
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 12:30 Non-Ranking N/A 20 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 12 Girls
Sun 19/05/13 - 12:30
Duration: 20 mins
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 9 Boys
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 12:30 Non-Ranking N/A 20 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 9 Boys
Sun 19/05/13 - 12:30
Duration: 20 mins
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 9 Girls
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 12:30 Non-Ranking N/A 20 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Under 9 Girls
Sun 19/05/13 - 12:30
Duration: 20 mins
Classification: Non-Ranking
Rider Cat: N/A
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Race Elite/Expert Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 45 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Elite/Expert Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Elite, Expert
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Grand Veteran Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 45 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Grand Veteran Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: G/Vet
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Junior Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£25.00)
Race Junior Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 15 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Junior
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£25.00)
Race Master Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 01 hr 45 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Master Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Master
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Sport Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 45 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Sport Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Veteran Male
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 45 mins
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)
Race Veteran Male
Sun 19/05/13 - 14:00
Duration: 01 hr 45 mins
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Veteran
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£30.00)

Confirmed Results

Race Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Dougal Toms Iceni Velo Finished Juvenile 00:58:03:000 120
2 Jordan Beighton Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:58:50:000 100
3 Theo Modell East London Velo Finished Juvenile 00:59:31:000 90
4 Zak Coleman Inverse/ Cycling Components RT Finished Juvenile 01:04:16:000 80
5 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Juvenile 01:04:59:000 72
6 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 01:08:05:000 64
7 Troy Wingar Gipping RT Finished Juvenile 01:09:07:000 56
8 Olly Ford Finished 01:09:12:000 0
9 George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Juvenile 01:14:57:000 48
10 Harvey Jennings Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:17:24:000 44
11 Harry Williamson Iceni Velo Finished Youth 02:56:00:000 0
12 Joe Parker Finished 00:52:16:000 0
13 Cameron McWhinnie Hadleigh MTB Club Finished Juvenile 00:53:58:000 36
Show More

Race Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Liam Brook Newdales Cycles RT Finished Veteran 00:53:41:000 0
2 Colin Peck Finished N/A 00:53:42:000 0
3 Stuart Weatherley Finished 00:55:28:000 0
4 Julian Bosley Finished N/A 00:55:29:000 0
5 Daniel Barford Flitch Bikes Finished Sport 00:55:51:000 0
6 Richard Matthews Finished 00:55:52:000 0
7 Jimmy Hupton Iceni Velo Finished Sport 00:56:03:000 0
8 Ben Reidy Team Trisports Finished Sport 00:56:50:000 0
9 Peter Barton Chelmer CC Finished N/A 00:57:30:000 0
10 Lukas Suchomel Finished 00:57:49:000 0
11 paul spowage Finished 00:57:51:000 0
12 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 00:58:03:000 0
13 Michael Scott Finished N/A 00:58:04:000 0
14 Adam Chamberlin CC Sudbury Finished Sport 00:58:59:000 0
15 Paul Morris Annan Youth Cycling Club Finished Veteran 00:59:52:000 0
16 Garth Collier Finished N/A 00:59:53:000 0
17 Joel Farrow Team Trisports Finished Sport 00:59:54:000 0
18 Christopher Hardwick TROG Finished N/A 01:00:04:000 0
19 Nick Hayden VC Revolution Finished 01:00:05:000 0
20 paul keating Finished 01:00:06:000 0
21 Ian Pestell Velo Virtuoso BRC Finished N/A 01:00:26:000 0
22 Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:00:42:000 0
23 Andrew Riley Newdales Cycles RT Finished N/A 01:01:22:000 0
24 Tom Lindfield Finished N/A 01:01:24:000 0
25 Matthew Hooper Finished 01:01:28:000 0
26 David Modell Finished 01:01:30:000 0
27 Sean Storey Team Trisports Finished N/A 01:01:38:000 0
28 andy towns Finished 01:01:46:000 0
29 James Smith Techni-plas (UK) ltd Finished N/A 01:01:51:000 0
30 Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 01:02:24:000 0
31 Daniel Owen THE DB'S Finished N/A 01:02:32:000 0
32 James Rethman Colchester Rovers CC Finished Veteran 01:02:56:000 0
33 Mark Barford Finished 01:03:13:000 0
34 Michael Hoy St Ives CC Finished Veteran 01:03:21:000 0
35 Antony Bensley Finished N/A 01:03:23:000 0
36 Simon Antrobus Chelmer CC Finished N/A 01:03:25:000 0
37 Linley Gales Finished 01:03:36:000 0
38 Charles Dale Newdales Cycles RT Finished N/A 01:04:05:000 0
39 Ian Robinson Finished 01:04:10:000 0
40 Jack Driver Ipswich BMX Club Finished Youth 01:04:13:000 0
40 Martin Hawker Finished 01:04:13:000 0
42 John Letch Finished 01:04:16:000 0
42 keith mccarthy Finished 01:04:16:000 0
44 Craig Tribe Team Trisports Finished N/A 01:04:33:000 0
45 Samuel Mashford Velo Virtuoso BRC Finished N/A 01:04:49:000 0
46 Mark Hammond Finished 01:04:50:000 0
47 Wayne Timmins Finished 01:04:55:000 0
48 david peck Finished 01:05:03:000 0
49 Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished G/Vet 01:05:19:000 0
50 David Bishop Wigmore CC Finished Veteran 01:05:20:000 0
51 Adrian Webster Finished Sport 01:05:37:000 0
52 Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished Veteran 01:05:38:000 0
53 Chris Driver Finished 01:05:49:000 0
54 Andy Grove Finished N/A 01:06:01:000 0
55 Lee Baxter Finished 01:06:17:000 0
56 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 01:06:55:000 0
57 Mark Attenburrow Finished 01:07:04:000 0
58 chris parker Finished 01:07:26:000 0
59 Barry Pashler Finished 01:07:44:000 0
60 Ryan Manser TROG Finished N/A 01:08:00:000 0
61 Leigh Sparks Finished 01:08:08:000 0
62 Nolan Tovell Finished 01:08:12:000 0
63 James Murphy Finished Sport 01:08:30:000 0
64 Richard Buckmaster Finished N/A 01:08:54:000 0
65 Guy Findlay Velo Virtuoso BRC Finished N/A 01:09:20:000 0
66 Tony Shortland Team Trisports Finished N/A 01:09:22:000 0
67 Mick Humphris Team Trisports Finished N/A 01:09:23:000 0
68 simon burns Finished 01:10:11:000 0
69 Kevin Bunton Maldon & District CC Finished N/A 01:10:20:000 0
70 james fuller Finished 01:10:57:000 0
71 Andy Laflin Finished N/A 01:11:05:000 0
72 James Boldison Finished 01:11:32:000 0
73 Colin Stevenson Finished N/A 01:11:47:000 0
74 Stuart Biggs Finished 01:12:05:000 0
74 bruce howard Finished 01:12:05:000 0
74 Mark Read Finished 01:12:05:000 0
77 john williams Finished 01:12:07:000 0
78 Adam Mathew Finished 01:13:00:000 0
79 Adrian Wood Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:13:28:000 0
80 Mark Mathews Finished Sport 01:13:50:000 0
81 Ryan Whittaker Finished N/A 01:14:07:000 0
82 Daniel Hutchingson Finished 00:41:50:000 0
83 Steve Ellis Finished 00:49:27:000 0
84 Ian Megginson Finished 00:40:28:000 0
85 John Crysell Rough Riders RT Finished N/A 00:49:32:000 0
85 rob smith Finished 00:49:32:000 0
87 Stuart Thirkettle Finished 00:49:50:000 0
88 Neil Stagg Finished 00:50:26:000 0
89 Gary Sparkes Finished 00:50:28:000 0
90 Alex Flesch Finished 00:51:04:000 0
91 Matthew Eastman Finished 00:51:10:000 0
92 Paul Bingham Finished N/A 00:52:05:000 0
93 stephen bird Finished 00:54:12:000 0
94 Andrew Budsen Finished 00:54:21:000 0
95 Mark Jones Finished N/A 00:58:48:000 0
--- Tony Green TROG Did not finish N/A 00:25:20:000 0
Show More

Race Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Paddy Atkinson 9Bar/Paleo Racing Finished Youth 00:51:44:000 120
2 Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:54:08:000 100
3 Ruairi Phelan VC Revolution Finished Youth 00:54:56:000 90
4 Tom Parker Finished 00:54:57:000 0
5 Matthew Day TROG Finished Youth 00:56:54:000 72
6 Jake Towler Mildenhall CC Finished Youth 00:57:02:000 64
7 Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:57:51:000 56
8 Oliver Matthews Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 01:01:16:000 0
9 Robin Lines West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished Youth 01:04:04:000 48
10 Robert Smith Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:06:49:000 0
11 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 01:07:33:000 40
12 Zachary Herrod Finished 01:10:33:000 0
13 Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Finished Youth 01:12:49:000 36
14 Louie Baker-Collins Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:52:36:000 34
15 Jamie Murphy Finished 00:52:42:000 0
--- Alex Salmon Chelmsford Youth Cycling Club Did not finish Youth --- 0
Show More

Race Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Averil Milligan Cambridge CC Finished N/A 01:28:39:000 120

Race Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Imogen Buick Newdales Cycles RT Finished Junior 01:16:48:000 120

Race Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Sophie Wright Gt Yarmouth CC Finished Juvenile 01:06:47:000 120
2 Kirsty Morris Annan Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:47:48:000 100
3 Holly Hoy St Ives CC Finished Juvenile 00:51:51:000 0
4 Emma Saberton St Ives CC Finished 01:01:05:000 0

Race Master Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Laura Sampson Gipping RT Finished Expert 01:14:02:000 0
2 Rachael Baker Three Monkeys And A Chimp Finished 01:19:31:000 0

Race Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 00:46:08:000 0
2 Victoria Gee Finished 00:46:30:000 0
3 Kristine Vaska Finished 00:46:44:000 0
4 Jackie Perry Team Trisports Finished Veteran 00:46:46:000 0
5 Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 00:47:34:000 0
6 Anna Fraser City Cycle Centre.com Finished Veteran 00:48:13:000 0
7 Rachel Clarke Amisvelo Racing Team Finished Veteran 00:48:22:000 0
8 Ali Metcalfe Finished 00:50:25:000 0
9 Roxanne Timmins Finished N/A 00:51:13:000 0
10 Juliet Fulcher Finished 00:56:18:000 0
11 Steph Wilson Finished 00:57:02:000 0
Show More

Race Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Melanie Paddington Finished Elite 01:21:57:000 0
2 Hannah Attenburrow Finished Sport 01:26:08:000 100
3 Alex Nichol Finished Expert 01:27:48:000 0
4 Louise Brown Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:32:54:000 0
5 Jodie Cole 9Bar/Paleo Racing Finished N/A 01:17:38:000 0

Race Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Anita Buxton Thetford MTB Racing / BikeArt Finished Veteran 01:20:41:000 120
2 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:22:42:000 100
3 Vincenza Perkins Numplumz Mountainbikers Finished 01:23:57:000 0
4 Donna Dale Newdales Cycles RT Finished 01:27:29:000 0
5 Sue McIntyre Flitch Bikes Finished N/A 01:31:24:000 0

Race Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Molly Williams St Ives CC Finished Youth 00:56:44:000 120
2 Charlotte Bamford St Ives CC Finished Youth 00:58:03:000 100

Race Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Josun Cole Iceni Velo Finished N/A 00:22:40:000 0
2 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:23:18:000 0
3 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:24:16:000 0
4 Josh Murad Mildenhall CC Finished N/A 00:24:45:000 0
5 Alex Dale Finished 00:25:04:000 0
6 Sam Trotter Finished 00:26:58:000 0
7 Colin Mantle Mildenhall CC Finished N/A 00:27:06:000 0
8 James Little Finished 00:28:08:000 0
9 Ben Leaman Finished Juvenile 00:28:56:000 0
10 William Smith Finished 00:28:56:000 0
11 Ben Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:29:31:000 0
12 Matthew Dicks Team Milton Keynes Finished N/A 00:29:31:000 0
13 Ben Dale Finished 00:29:48:000 0
14 Jack Styles Revel Outdoors Finished 00:23:12:000 0
15 Harvey Scofield Finished 00:23:41:000 0
16 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:23:58:000 0
17 William Pestell SHHirt Horkesley Herberts Finished N/A 00:23:59:000 0
18 Harrison Scofield Finished 00:24:25:000 0
19 Kyle McWhinnie Hadleigh MTB Club Finished 00:24:27:000 0
20 George Storey Finished 00:24:35:000 0
21 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:25:06:000 0
22 Oliver Hurst Finished 00:25:16:000 0
23 Jack Renshaw Finished --- 0
24 Callum Scott Finished --- 0
25 scott bird GTR Racing Finished 00:30:17:000 0
26 Tyler-Jay Pitcher Finished 00:31:47:000 0
--- Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish N/A 00:11:16:000 0
Show More

Race Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Sophie Saberton St Ives CC Finished N/A 00:27:08:000 0
2 Lotty Wylde St Ives CC Finished N/A 00:27:59:000 0
3 Caitlyn Sampson Gipping RT Finished N/A 00:28:24:000 0
4 Samantha Harding St Ives CC Finished N/A 00:29:28:000 0
5 Megan Bettles Finished N/A 00:22:43:000 0
6 Harley Pell Finished 00:23:00:000 0
7 Imogen Pitcher Finished 00:26:09:000 0
8 Martha Lebentz Finished N/A 00:27:06:000 0
9 Rhiannon Cockell New Horizons Finished 00:30:10:000 0
10 Fem Beighton Finished 00:34:27:000 0

Race Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:25:39:000 0
2 Fynn Hunter EHF RACING Finished 00:26:53:000 0
3 Dean Sampson Gipping RT Finished N/A 00:28:47:000 0
4 Edward Cole Iceni Velo Finished N/A 00:22:39:000 0
5 Joe Cooper Finished 00:23:45:000 0
6 Finn Cooper Finished 00:23:56:000 0
7 Jamie Laflin Hadleigh Cycling Club Finished 00:23:59:000 0
8 alex nunn click racing Finished 00:24:35:000 0
9 Joshua Morris Welland Valley CC Finished N/A 00:25:48:000 0
10 Jack Letch Colchester Rovers CC Finished 00:27:25:000 0
11 Max Rethman Colchester Rovers CC Finished N/A 00:27:47:000 0
12 toby hurst Finished 00:28:50:000 0
13 Austin Ainsworth AeroCycles Finished 00:29:06:000 0
14 Alex Stanford Finished 00:29:52:000 0
15 Ted Martin Finished 00:21:23:000 0
16 Harry Newson Finished 00:21:32:000 0
17 Lewis Scott Finished 00:22:34:000 0
18 Chris Wilson Finished 00:23:23:000 0
19 William Fulcher Finished 00:23:29:000 0
20 Oli Lawrence EHF Racing Finished 00:23:42:000 0
21 Ethan Waldron Finished N/A 00:24:34:000 0
22 Cameron Guy Iceni Velo Finished 00:26:10:000 0
23 Travis Renshaw Finished 00:26:37:000 0
24 Thomas Bensley Finished 00:29:38:000 0
25 Max Read Finished 00:30:30:000 0
26 Thomas Huggan Finished 00:30:52:000 0
27 Alexander Huggan Finished 00:32:15:000 0
28 Bradley Read Finished 00:33:49:000 0
Show More

Race Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Harriet Wylde St Ives CC Finished N/A 00:24:59:000 0
2 Niobe Waldron Finished N/A 00:27:01:000 0
3 Anna Leaman Finished 00:27:54:000 0
4 Cerys Styles Finished 00:23:29:000 0
5 Mollie Hunter EHF RACING Finished 00:24:50:000 0
6 Isabella-May Robinson Finished 00:32:29:000 0
7 Phoebe Shinn Boxford Bike Club Finished 00:15:17:000 0

Race Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jason Bouttell Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Elite 01:35:42:000 120
2 Stephen James Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Elite 01:37:39:000 100
3 Andrew Cockburn AW Cycles Finished Elite 01:40:17:000 90
4 Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Expert 01:42:08:000 120
5 Thomas Ward Giant Radlett Finished Expert 01:42:09:000 100
6 Tom Wragg www.FlatoutCycles.co.uk Finished Expert 01:43:28:000 90
7 Ian Mockett Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Expert 01:43:58:000 80
8 Mark Barnes Pedal Revolution Norwich Finished Expert 01:44:10:000 70
9 Tom O'Neill Finished Expert 01:52:34:000 60
10 Robert Hunt API - Metrow/Essex Utilities Finished Sport 01:36:56:000 0

Race Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Mick Pilcher Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:48:37:000 120
2 Russell Rout Finished 01:32:05:000 0
3 Paul Watson West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished N/A 01:33:21:000 0
4 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:33:47:000 80
5 Kim Marsh 9Bar/Paleo Racing Finished G/Vet 01:34:28:000 72
6 Rob Munn Finished 01:34:30:000 0
7 John Carpenter Finished N/A 01:34:59:000 0
8 Jack Peterson Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:35:37:000 52
9 Dennis Dix Finished G/Vet 01:35:54:000 0
10 Andy Murrell . Finished G/Vet 01:36:32:000 44
11 Gary Kondor Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished N/A 01:36:38:000 40
12 Michael Murray Ben Hayward Cycles/OTH Finished G/Vet 01:37:43:000 38
13 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 01:39:24:000 0
14 Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:39:38:000 0
15 steve collins Kings Lynn CC Finished 01:40:45:000 0
16 Kevin Lanchester Finished G/Vet 01:40:59:000 0
17 Steve Fairgrieve Finished 01:41:14:000 0
18 Martin Hegmann Finished 01:41:29:000 0
19 Denis Smith Team 300 Finished S/Vet 01:43:28:000 0
20 Eddie Bryant Finished N/A 01:43:52:000 0
21 Kevin Sivewright Finished N/A 01:44:55:000 0
22 Alan Webb Dyson cycles Finished N/A 01:44:56:000 0
23 Malcolm Macfarlane Finished N/A 01:46:19:000 0
24 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished G/Vet 01:46:55:000 14
25 tom imrie Finished 01:46:56:000 0
26 Roger Tyler St Ives CC Finished G/Vet 01:48:30:000 10
27 Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 01:48:51:000 0
28 WOOD TONY Finished 01:49:27:000 0
29 Chris Canham Finished 01:50:39:000 0
30 Jerry Lockyer Finished 01:52:59:000 0
31 David Wales Chelmer Cycles Finished N/A 01:53:01:000 0
32 Paul Wigglesworth Finished N/A 01:55:17:000 0
33 Nigel Herrod Godiva Trailriders Finished N/A 01:55:19:000 0
34 michael robinson Finished 01:56:13:000 0
35 Gary Byford Finished N/A 01:32:53:000 0
36 Richard Johnson Finished G/Vet 01:33:07:000 0
37 Paul Haxell Shaftesbury CC Finished Veteran 01:33:18:000 0
38 Paul Barry West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished N/A 01:33:41:000 0
39 Stephen Dunnett Diss & District CC Finished N/A 01:35:35:000 0
40 Graham Hilbery Essex Roads CC Finished 01:41:49:000 0
Show More

Race Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Oliver Edwards VC Revolution Finished Junior 01:27:34:000 120
2 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 01:27:50:000 100
3 Will Kearse VC Revolution Finished Junior 01:32:31:000 90
4 Liam Manser TROG Finished Junior 01:37:57:000 0

Race Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Glenn Stanford Finished Master 01:41:20:000 0
2 Shaun Aldous Iceni Velo Finished Master 01:42:41:000 100
3 Jason Smith Iceni Velo Finished Sport 01:43:45:000 0
4 NIGEL SCOTT Finished 01:44:59:000 0
5 Stuart Prentice Finished N/A 01:45:57:000 0
6 Nick Drew Finished Sport 01:46:02:000 0
7 Ian Grist Finished Sport 01:46:12:000 0
8 Stewart Mackay Dyson Cycles Finished Sport 01:47:41:000 0
9 Chris Clayton Dyson Cycles Finished Sport 01:47:49:000 0
10 Nathan Smith Velo Club Rutland Finished Master 01:55:03:000 44
11 Russell Welch www.code32bikes.co.uk Finished Master 01:58:34:000 40
12 Damian Wilson Finished Sport 01:37:29:000 0
13 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished Sport 01:39:26:000 0
14 Adam Meehan Finished 01:40:48:000 0
Show More

Race Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Lewis Parker Gipping RT Finished Sport 01:40:21:000 120
2 Leszek Jezierski Treads Cycle Club Finished Sport 01:43:57:000 100
3 Lee Woodcock Bike art/thetford mtb racing Finished Expert 01:44:49:000 0
4 Tom Wright EHF Racing Finished Sport 01:45:25:000 80
5 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Sport 01:45:28:000 72
6 Scott Bishop Strada-Sport Finished Sport 01:45:34:000 64
7 Alex Carpenter Finished Youth 01:46:34:000 0
8 Thomas Stanford Finished Sport 01:47:28:000 0
9 Lewis Grimes EHF Racing Finished Sport 01:48:16:000 48
10 Craig Gunnell Welwyn Wheelers CC Finished Sport 01:48:53:000 44
11 Luke Rudd Kings Lynn CC Finished Sport 01:50:37:000 40
12 Chris Harley EHF Racing Finished Sport 01:51:46:000 38
13 James Long Bishops Stortford CC Finished Sport 01:52:35:000 36
14 Earl Taylor Boston Whls CC Finished Sport 01:54:04:000 34
15 Keith Anderson EHF Racing Finished Veteran 01:54:05:000 0
16 Seb Herrod Finished N/A 01:54:16:000 0
17 Philip Coy Finished Sport 01:54:18:000 28
18 Oliver Quinton Finished Sport 01:54:34:000 0
19 Jimmy Hupton Iceni Velo Finished Sport 01:54:35:000 24
20 Gavin Thomas Finished 01:36:07:000 0
21 Joel Bilner Finished 01:36:24:000 0
22 Stewart Langley Rock Estate Finished N/A 01:36:38:000 0
23 Peter Clements Mildenhall CC Finished Sport 01:36:41:000 16
24 James Deane Thetford MTB Racing / BikeArt Finished N/A 01:37:02:000 0
25 Martyn Dunnett Diss & District CC Finished Sport 01:37:30:000 12
26 Joshua Champness Gateway Cycling Finished N/A 01:37:51:000 0
27 luke rose Finished 01:39:57:000 0
28 Sean Walker Finished 01:40:14:000 0
29 Darren Cousins VC Revolution Finished N/A 01:41:03:000 0
30 Stuart Raven Finished 01:41:04:000 0
31 Jonathan Stannard Finished 01:41:52:000 0
32 Andrew Bean Wisbech Whls CC Finished Sport 01:42:04:000 0
33 Richard Hallett Finished 01:44:55:000 0
34 Paul Hayward Rock Estate Finished N/A 01:45:36:000 0
35 Richard Sherman Finished Sport 01:45:40:000 0
36 Jeff Ringrose Finished 01:49:57:000 0
37 Reece Tomlin Boston Whls CC Finished N/A 01:52:46:000 0
38 Daniel Blatch Finished 01:54:39:000 0
39 James Sylvester Finished 01:56:20:000 0
40 Mark Webster TROG Finished N/A 01:57:53:000 0
41 Daniel Williams Finished N/A 01:58:49:000 0
42 Tom Marley Finished 01:58:52:000 0
43 Mark Williams Finished 02:02:12:000 0
44 Jamie Lee Gibbs Rock Estate Finished 01:45:39:000 0
--- Jason Fry Did not finish 01:08:24:000 0
--- Benjamin Houghton Did not finish Expert 00:54:37:000 0
--- Jessie Jowler Did not finish 00:36:12:000 0
--- William Mitcham Did not finish Veteran 00:39:12:000 0
Show More

Race Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Paul Ashby mt zoom.com Finished Veteran 01:39:29:000 0
2 Dan Howe Gipping RT Finished Veteran 01:40:21:000 100
3 Anthony White Cannondale Racing Finished Veteran 01:40:27:000 90
4 Darren Evans Iceni Velo Finished Veteran 01:43:40:000 80
4 Andrew Sampson Gipping RT Finished N/A 01:43:40:000 0
6 Chris Hunter Finished Veteran 01:43:42:000 64
7 Nicholas Ainsworth Finished Master 01:45:12:000 0
8 Adrian Healey Finished 01:46:32:000 0
9 John Prentice Lumicycle Finished Veteran 01:47:25:000 48
10 Mark Wingar Gipping RT Finished Veteran 01:47:57:000 44
11 Ian Newby Diss & District CC Finished Veteran 01:50:13:000 40
12 John McAndrew Ben Hayward Cycles/OTH Finished N/A 01:50:17:000 0
13 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:50:32:000 36
14 Paul Barrow API - Metrow/Essex Utilities Finished Master 01:50:33:000 0
15 Paul Champness Gateway Cycling Finished N/A 01:50:55:000 0
16 Andrew Ward Gipping RT Finished Veteran 01:50:56:000 30
17 Michael Mallet Thetford MTB Racing Finished N/A 01:50:59:000 0
18 Gordon Hollingworth Cambridge CC Finished N/A 01:53:21:000 0
19 Kurt Minter Finished N/A 01:53:46:000 0
20 Jason Nunn Finished 01:54:03:000 0
21 Paul Brown Numplumz Mountainbikers Finished Veteran 01:34:07:000 20
22 Justin Burrell Finished Veteran 01:34:12:000 18
23 Clement Palozzi Finished Veteran 01:34:13:000 16
24 Mike Lawrence Finished 01:34:14:000 0
25 Steve Munden Finished 01:34:16:000 0
26 Daniel Wood EHF Racing / BikeArt Finished Veteran 01:34:57:000 10
27 Keith Clarke Finished N/A 01:35:09:000 0
28 Chris Jones Finished 01:35:12:000 0
29 Paul Whiffen Newdales Cycles RT Finished N/A 01:35:28:000 0
30 Spencer Nash Bishops Stortford CC Finished Veteran 01:35:59:000 2
31 Garry Houghton Finished N/A 01:36:08:000 0
32 Jamie Standen Finished 01:36:20:000 0
33 John Archer Walden Velo Finished Veteran 01:36:32:000 0
34 Justin Sanderson Finished N/A 01:36:54:000 0
35 Robert HERNSTROM Finished 01:37:01:000 0
36 Ed Bastow Finished N/A 01:37:38:000 0
37 Jason Rogers Hadleigh MTB Club Finished Veteran 01:37:40:000 0
38 Andy Wylde St Ives CC Finished Veteran 01:37:41:000 0
39 Matt Askham Newmarket Cycling&Triathlon Cl... Finished N/A 01:37:53:000 0
40 Adrian Keewsoale Finished 01:38:06:000 0
41 Paul Mockett Finished G/Vet 01:38:10:000 0
42 David Fraser Finished N/A 01:38:52:000 0
43 Ion Thomson Finished N/A 01:39:32:000 0
44 Adam Baker TIMBER MTB Finished 01:39:41:000 0
45 Darren Styles Revel Outdoors Finished N/A 01:40:46:000 0
46 Paul Coulson Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:41:51:000 0
47 Greg Herring Newdales Cycles RT Finished N/A 01:42:12:000 0
48 Keith Bothick Finished 01:42:13:000 0
49 Richard Alexander Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:42:49:000 0
50 Chris Guy Iceni Velo Finished Veteran 01:43:01:000 0
50 Michael Travers Travers Bikes Finished Veteran 01:43:01:000 0
52 Spencer Barlow Finished 01:43:38:000 0
53 David Carr Finished 01:43:50:000 0
54 Matthew Shinn Boxford Bike Club Finished Veteran 01:44:17:000 0
55 Simon Norton Timber MTB Finished N/A 01:45:18:000 0
56 James Bamford St Ives CC Finished N/A 01:45:56:000 0
57 Graeme Berry Finished 01:46:00:000 0
58 John Greener Finished 01:46:38:000 0
58 M Lillic Finished 01:46:38:000 0
60 Mark Barton Finished G/Vet 01:47:06:000 0
61 Mark Murphy Finished N/A 01:47:21:000 0
62 Shaun Raven Finished 01:48:54:000 0
63 Gavin Hickmott Finished 01:49:00:000 0
64 Richard Southgate Finished N/A 01:50:17:000 0
65 Paul Mihill Finished N/A 01:51:26:000 0
66 Jon Keefe St Neots CC Finished N/A 01:51:53:000 0
67 Darryl Fulcher Finished N/A 01:51:57:000 0
68 Paul Bateman Finished Veteran 01:41:10:000 0
--- james clark Did not finish 01:09:17:000 0
--- Stewart Elderkin Spalding Cycling Club Did not finish N/A 01:08:51:000 0
--- Nick McLauchlan Did not finish 00:37:56:000 0
--- Tony Newson Did not finish 00:21:48:000 0
--- DAVE PATON Did not finish 00:41:53:000 0
--- John Rogers Did not finish N/A 01:27:43:000 0
--- Patrick Stokes Did not finish Veteran 01:19:32:000 0
--- Roger Warren Did not finish 00:22:13:000 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk