Event URN:
244578
Start date:
Sun, 4th Nov 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Innerleithen
Traquair Road, Innerleithen, Peeblesshire, EH44 6PD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Innerleithen MTB Racing ( website )
Event website:
http://www.innerleithenmtbracing.com
Event organiser:
Miss Helen Findlay
helen@innerleithenmtbracing.com
Download Entry Form
Info for Riders:
For up to date information please see our website at www.innerleithenmtbracing.com
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 01:00 10-12 years male Go-MTB 12 and under
4 Nov 12 09:30 10-18 years female Go-MTB N/A
4 Nov 12 09:30 13-14 years male Go-MTB N/A
4 Nov 12 09:30 15-16 years male Go-MTB N/A

View All

Event Location:

Traquair Road,
Innerleithen,
Peeblesshire,
EH44 6PD

Race: 10-12 years male

View Entrants

Online entry closed 2 years 6 months 26 days 35 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 01:00 Go-MTB --- 12 and under ---

Race: 10-18 years female

View Entrants

Online entry closed 2 years 6 months 26 days 35 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 09:30 Go-MTB --- N/A ---

Race: 13-14 years male

View Entrants

Online entry closed 2 years 6 months 26 days 35 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 09:30 Go-MTB --- N/A ---

Race: 15-16 years male

View Entrants

Online entry closed 2 years 6 months 26 days 35 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 09:30 Go-MTB --- N/A ---

Race: 17-18 years male

View Entrants

Online entry closed 2 years 6 months 26 days 35 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Nov 12 09:30 Go-MTB --- N/A ---

Posted 02/08/2012 - British Cycling

Innerleithen events for 10 - 18 year olds.. [more]


Confirmed Results

Race name: 10-12 years male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corey Watson Hawick CC Finished N/A 00:01:50:290 0
2 Adam Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:01:51:580 0
3 Jamie Edmondson Finished N/A 00:01:54:420 0
4 Luke Birkett Finished 00:01:58:180 0
5 James Elliott Finished Juvenile 00:02:03:370 0
6 Adam Suddaby Finished 00:02:05:720 0
7 Gavin Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:09:240 0
8 Callum Galloway Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:02:11:100 0
9 Ewan Mackay Finished 00:02:13:130 0
10 Murdo MacLennan Finished 00:02:17:170 0
11 Corran Carrick-Anderson Finished N/A 00:02:26:570 0
12 Joe Lashley Finished 00:02:36:420 0
13 Darren Green Black Isle Mountain Bike Club Finished N/A 00:02:42:620 0
14 Luke Mumford Finished 00:03:03:120 0
15 Freddie Lowe Finished 00:03:06:980 0
16 Jaz Swinton Finished 00:03:44:650 0
Alec Geyer Did not start 0
Oscar Grieve Isle of Mull Cycling Club Did not start 0
Joseph Slack Keswick Bikes - KMB Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: 10-18 years female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Mallin Martin Finished Youth 00:02:03:430 0
2 Lauren Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:02:05:320 0
3 Rona Strivens Wolfpax Riders Finished Juvenile 00:02:19:740 0
4 Gemma Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:27:630 0

Confirmed Results

Race name: 13-14 years male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Juvenile 00:01:33:210 0
2 Jamie Stewart Finished Youth 00:01:43:060 0
3 Jack Wilson Finished Juvenile 00:01:45:690 0
4 Seumas Morrison Finished 00:01:48:930 0
5 Matthew Macdonald Highland Bikes Racing Team Finished Juvenile 00:01:59:740 0
6 Harris Mackie Finished Youth 00:02:04:260 0
7 Calum Brown Black Isle Mountain Bike Club Finished Juvenile 00:02:05:620 0
8 Thomas Slack Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:06:110 0
9 Sean Stead Finished 00:02:18:810 0
10 Michael Pirie Finished 00:02:24:820 0
11 Neil Martin Finished Youth 00:02:42:450 0
12 Martin Wardrope Stirling Bike Club Finished N/A 00:02:58:280 0
13 Gregor McInnes Finished 00:03:35:380 0
14 Craig Alexander Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:03:57:250 0
Callan Erskine Peebles High School Did not start 0
Liam Higgins none Did not start Youth 0
Connor Mciver Did not start 0
Cameron Webster Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: 15-16 years male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Innes Graham Finished Youth 00:01:33:230 0
2 Scott Tupper Finished Youth 00:01:33:260 0
3 Reece Wilson Finished Youth 00:01:36:070 0
4 Niall Morrison Finished Youth 00:01:38:650 0
5 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:01:38:970 0
6 Calum McGee Mojo Wheels Finished Youth 00:01:40:100 0
7 Andrew Dorritt Lapierre - Cadets Finished Youth 00:01:40:650 0
8 Sam Merckel Finished N/A 00:01:51:910 0
9 Grant Robertson Finished Youth 00:01:52:190 0
10 Angus Hardie Finished Youth 00:01:53:420 0
11 Stuart Lawson Finished 00:01:53:540 0
12 Steven Chalmers Finished N/A 00:01:53:760 0
13 Kieran Pillar Finished Youth 00:01:54:340 0
14 Ewan Nelson Finished 00:01:55:100 0
15 Joseph Birch Finished Junior 00:01:55:290 0
16 Ayden Peterson Finished 00:01:56:380 0
17 Ragnar Lochead Finished 00:01:58:530 0
18 Lewis Gibbons Finished Juvenile 00:01:59:470 0
19 Russell Aitchison Finished 00:01:59:590 0
20 Niall Simpson Stepup cycles Finished Youth 00:02:03:210 0
21 Alex Wright Finished 00:02:03:820 0
22 Max Rendall Finished 00:02:08:010 0
23 Daniel Willis Finished 00:02:10:290 0
24 John Aisthorpe Wolfpax Riders Finished Youth 00:02:10:820 0
25 George Lowe Finished 00:02:16:930 0
26 Miles Trotter Finished Juvenile 00:02:17:730 0
27 Mark Baker Finished 00:02:29:710 0
28 jonny whitehead Finished 00:02:35:360 0
29 Jamie Parker Finished 00:02:38:660 0
30 Iain Lowther Finished 00:02:41:700 0
31 Daniel Potter Finished 00:02:43:820 0
32 Samuel Sloss Finished 00:03:22:700 0
33 William Humphries Finished 00:04:17:990 0
Oscar Arnstein Did not start 0

Confirmed Results

Race name: 17-18 years male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Reynolds Singletrack Bikes Finished N/A 00:01:35:790 0
2 Ruaridh McRitchie Northerndownhill Finished Junior 00:01:36:200 0
3 Alasdair Brann SteelMX Optics Finished 00:01:44:880 0
4 John Shiell Team CHR Finished Junior 00:01:49:880 0
5 Peter Douglas Finished 00:01:54:010 0
6 Euan Fotheringham Finished Junior 00:01:57:880 0
7 Euan Waugh Single Track Bikes Finished Junior 00:02:07:430 0
8 Lewis Kiltie Finished 00:02:07:850 0
9 Samuel Lashley Finished 00:02:30:170 0
Jack Miller Did not start N/A 0