Event URN:
240400
Start date:
Sun, 16th Sep 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
HHPA
Event organiser:
Mr Jeremy White
101 Manor Park
London
SE13 5RQ
02084630076
chalky_white1949@outlook.com
Cheques payable to:
HHPA
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 12:00 10 Lap Scratch Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
16 Sep 12 13:00 A Omnium Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
16 Sep 12 13:00 B Omnium Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
16 Sep 12 13:00 U10 Girls Omnium Youth Only Youth D

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 12:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U10 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 13:00 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 10
2 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 8
3 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 7
4 Jez McCann PMR@Toachim House Finished A 6
5 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 5
6 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: A Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 10
2 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 8
3 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 7
4 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
5 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 5
6 Henry Martin Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: B Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jez McCann PMR@Toachim House Finished A 10
2 Arben Zilci Finished 3rd 0
3 Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished 3rd 7
4 Colin Smith West Kent Road Club Finished N/A 6
5 Ben Friend Clarence Whls CC Finished 4th 5
6 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished Elite 4

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natalie Bloomer VC Londres Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 3
2 Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 2
3 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 India Gloag VC Londres Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Bergin VC Londres Finished B 3
2 Mostyn Taylor Crockett Cycling Club Hackney Finished B 2
3 Ethan Hayter Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished B 3
2 Amy Smith VC Jubilee Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Parnell Team ASL360 Finished A 3
2 Andrew Bradshaw VC Londres Finished A 2
3 Jack Miller Woolwich CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eleanor Holden VC Londres Finished A 3