Event URN:
235543
Start date:
Sun, 20th Feb 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Archallagan Plantation
Near Foxdale, Isle Of Man, IM
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.manxmtb.com
Event organiser:
Mr Scott Morgan
93 King Edward Road
Onchan
Isle of Man
Isle of Man
IM3 2AS
brionyandscott@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
Mr Scott Morgan
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 00:00 Under 12 Non-Ranking None N/A 30 mins
20 Feb 11 09:00 Juvenile Non-Ranking None Juvenile 2 laps
20 Feb 11 10:00 Elite Non-Ranking None Elite 6 laps
20 Feb 11 10:00 Novice Non-Ranking None N/A 2 laps

View All

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 00:00 Non-Ranking None N/A 30 mins

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 09:00 Non-Ranking None Juvenile 2 laps

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 10:00 Non-Ranking None Elite 6 laps

Race: Novice

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 10:00 Non-Ranking None N/A 2 laps

Race: Sport

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 10:00 Non-Ranking --- Sport 4 laps

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Feb 11 10:00 Non-Ranking None Youth 4 laps

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
2 Josh Smith Finished 0
3 Harry Corrin Finished 0
4 Conor Gelling Finished 0
5 Liam McCann BMX Isle of Man Finished N/A 0
6 Matthew Black BMX Isle of Man Finished N/A 0
7 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
8 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
9 Liam Crook BMX Isle of Man Finished N/A 0
10 Adam Kinvig Finished 0
11 Corrin Leeming Finished 0
12 Aaron Lund Finished Juvenile 0
13 Alexander Cain Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
14 Jonty Bregazzi Finished 0
15 Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
16 Nat Tyson Finished 0
17 Emily Bridson Finished N/A 0
18 Samuel Hearnden Finished 0
19 Callan Gooberman Finished 0
20 Saul Bradley Finished 0
21 Orry Gooberman Finished 0
22 Will Hearnden Finished 0
23 Shellan Leeming Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
2 Joseph Haddock Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
3 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
4 Matthew Bostock Finished Juvenile 0
5 Owen Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
6 Rory McCann BMX Isle of Man Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished Elite 0
2 Paul Kneen Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
3 Alex Kinvig Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
4 Rob Sorby Finished 0
5 Graeme Saunders Finished 0
6 Julian Corlett Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
7 Mark Harrison Finished 0
8 Gary Quilliam Finished 0
9 Graham Hughes Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
10 David Glover Finished 0
11 Ian Lamberton Finished 0
12 Ronan O'Toole Finished 0
13 Scott Morgan Team Manx Telecom Finished N/A 0
14 Guy Whaley Finished 0
15 Lee Clayton Finished 0
16 Darren Leeming Finished 0
17 Russell Moore Team RL360 Isle Of Man Finished Junior 0
18 Trevor Kirkwood Team Manx Telecom Finished Master 0
19 Andy Brooks Finished 0
20 Robin Arnold Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
21 Ben Corkill Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Fox Finished 0
2 David Radcliffe Finished 0
3 Jonathan King Finished 0
4 Rebecca Wallace Finished 0
5 Ed Aguilar Finished 0
6 Neville Jewell Finished 0
7 Dawn Kinnish Finished 0
8 Jon Quayle Finished 0
9 Patrick Bregazzi Finished 0
10 Howard Sharkey Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sport

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Clague Finished 0
2 Declan Murphy Team Manx Telecom Finished Sport 0
3 Slavek Marchewka Finished 0
4 Juan Watney BMX Isle of Man Finished Sport 0
5 Mark Caley Finished 0
6 Micky Grose Finished 0
7 Mark Tuson Finished 0
8 Jackie Lee Finished 0
9 Richard Cryer Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
10 Chris Looney Finished 0
11 Mark Noon Finished 0
12 David Harrison Manx Viking Whls CC Finished Sport 0
13 Neil Kerruish Finished 0
14 Nikki Lane Finished 0
15 Paul Flanders Finished 0
16 Gary Ashe Finished 0
17 Jacqueline Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished Elite 0
18 Steve Cope Finished 0
19 Connor Shearman Finished 0
20 Peter Taylor Finished 0
21 John Barker Finished 0
22 Steve Hearnden Finished 0
23 Adam Cowin Finished 0
24 Brian Johnson Manx Viking Whls CC Finished N/A 0
25 Kelvin Potter Finished 0
26 Adrian Beale Finished 0
27 Tony Partridge Finished 0
28 Jon-Paul Fisher Finished 0
29 Julie Lyness Finished 0
30 Andrew Dunn Finished 0
31 Stephen Morris Finished 0
32 Lee Tyrer Finished 0
33 Paul Domingo Finished 0
34 Sarah Brunswick Finished Sport 0
35 Sam Quilleash Finished 0
36 Andy Cassidy Finished 0
37 Andrew Bostock Manx Viking Whls CC Finished Master 0
38 Rob Brockbanks Finished 0
39 Paula Gelling Finished 0
40 Tom Sharkey Finished 0
41 Ben Kelly Finished 0
42 Darran Leadley Finished 0
43 Phil Mackie Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Corlett Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
2 Jamie Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
3 Sophie Black BMX Isle of Man Finished Juvenile 0
4 Joe Harris Finished 0
5 Breeshey Cain Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0