KFS Special Vehicles Upavon Summer Series 7

Closed Circuit , Pewsey – Monday, 05 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

341/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 5th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jed Webber Andover Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joshua West Andover Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Reed Army Cycling Race Team (ACRT) Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charley Bradley-Veilands Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jason White Bristol RC Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Jack Adams Pendragon Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Dexter Gardias Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Junior Heffernan Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Will Fox Zappi's Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Robert Gough Arctic Tacx RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Nick Pilborough Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  John Hyde North Sports/Kinesis UK Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Carsten Duke Finished N/A 00:00:00:00 4

6. Carsten Duke -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cameron Campbell Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Patrick Little Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Freddie Lewton Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Jones Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Mitch Evans Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Matthew Derrick Zappi's Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Greaves Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gray Royal Albert CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Owen Turgoose Finished 4th 00:00:00:00 0

20. Owen Turgoose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
20.  Gareth Watkins Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Ben Sumner Finished 4th 00:00:00:00 0

21. Ben Sumner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
22.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Daniel Dolan Finished 3rd 00:00:00:00 0

25. Daniel Dolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Jonathan Wickham GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
27.  Simon Knowlton Sotonia CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Niel Dunnage Swindon RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Terence Smith Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Martin Aldam Finished N/A 00:00:00:00 0

32. Martin Aldam -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
34.  Ian Knight KFS Velo Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Aaron Collins Swindon RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
36.  Donald Pearce Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Stuart Hopkins Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  Tim Ponting Mojo Suspension Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
39.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
40.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
41.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
42.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Simon Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 05/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 05/07/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

341/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 5th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jed Webber Andover Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joshua West Andover Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Reed Army Cycling Race Team (ACRT) Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charley Bradley-Veilands Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jason White Bristol RC Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Jack Adams Pendragon Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Dexter Gardias Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Junior Heffernan Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Will Fox Zappi's Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Robert Gough Arctic Tacx RT Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Nick Pilborough Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  John Hyde North Sports/Kinesis UK Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Carsten Duke Finished N/A 00:00:00:00 4

6. Carsten Duke -

Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cameron Campbell Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Patrick Little Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Freddie Lewton Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Jones Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Mitch Evans Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Matthew Derrick Zappi's Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Greaves Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gray Royal Albert CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Owen Turgoose Finished 4th 00:00:00:00 0

20. Owen Turgoose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
20.  Gareth Watkins Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Ben Sumner Finished 4th 00:00:00:00 0

21. Ben Sumner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
22.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Daniel Dolan Finished 3rd 00:00:00:00 0

25. Daniel Dolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Jonathan Wickham GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
27.  Simon Knowlton Sotonia CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Niel Dunnage Swindon RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Terence Smith Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Martin Aldam Finished N/A 00:00:00:00 0

32. Martin Aldam -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
34.  Ian Knight KFS Velo Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Aaron Collins Swindon RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
36.  Donald Pearce Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Stuart Hopkins Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  Tim Ponting Mojo Suspension Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
39.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
40.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
41.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
42.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Simon Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 05/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 05/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 05/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 05/07/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk