Crystal Palace Cycle League 5

Closed Circuit , London – Tuesday, 24 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234955

Start Date:

Tue, 24th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Ludewick VC Londres Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Martin Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Nathan Martin Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rachel Jary VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
7.  Georgie Hopkins VC Londres Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
8.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Thomas Hilless Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Arlo Ludewick VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Kaidi Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Toby Cook Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Alex Conabere Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  George Jary VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Josh Sweeney Brixton BMX Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Martin Blackman Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Rowan Coombes Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jez McCann Velo Club Elan Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Burton Team De Ver Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Harrison Coombes Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Timothy Leake Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Gemma Hopkins VC Londres Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Germain Burton Team De Ver Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sylvain Garde Addiscombe CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dulwich Paragon - Unknown Finished 0

6. Dulwich Paragon - Unknown -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Taylor Johnstone BESTE ALDE/S.C.DURANGUESA Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Wakelin La Fuga.CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Millard Alpha Road Club Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stephen Salmon Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Craig London Dynamo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Bedson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antony Buchan Team De Ver Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Arthur Finished 3rd 4

6. David Arthur -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mike Cownley Norwood Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rohan Battison YRDP Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louise Moriarty Look Mum No Hands! Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Delia Beddis Condor Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Easton Look Mum No Hands! Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rachel Przybylski Condor Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dyanne Holland Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Collyn Ahart London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Louise Heywood-Mahé Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Catherine Hills WyndyMilla Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Race distances may vary depending on daylight. Entry fee for Juniors is £6. There will be a separate race for Women if there are more than 10 riders, if less than 10, Women will race with the 3/4 category. 17 races, every Tuesday from April 26th to 16th August. Entry on the night only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

234955

Start Date:

Tue, 24th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Ludewick VC Londres Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Martin Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
5.  Nathan Martin Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rachel Jary VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
7.  Georgie Hopkins VC Londres Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
8.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Thomas Hilless Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Arlo Ludewick VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Kaidi Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Toby Cook Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Alex Conabere Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  George Jary VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Josh Sweeney Brixton BMX Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Martin Blackman Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Rowan Coombes Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jez McCann Velo Club Elan Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Burton Team De Ver Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Harrison Coombes Herne Hill Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Timothy Leake Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Gemma Hopkins VC Londres Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Germain Burton Team De Ver Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sylvain Garde Addiscombe CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dulwich Paragon - Unknown Finished 0

6. Dulwich Paragon - Unknown -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Taylor Johnstone BESTE ALDE/S.C.DURANGUESA Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Wakelin La Fuga.CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Millard Alpha Road Club Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stephen Salmon Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Craig London Dynamo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Bedson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antony Buchan Team De Ver Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Arthur Finished 3rd 4

6. David Arthur -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mike Cownley Norwood Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rohan Battison YRDP Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louise Moriarty Look Mum No Hands! Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Delia Beddis Condor Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Easton Look Mum No Hands! Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rachel Przybylski Condor Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dyanne Holland Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Collyn Ahart London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Louise Heywood-Mahé Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Catherine Hills WyndyMilla Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Race distances may vary depending on daylight. Entry fee for Juniors is £6. There will be a separate race for Women if there are more than 10 riders, if less than 10, Women will race with the 3/4 category. 17 races, every Tuesday from April 26th to 16th August. Entry on the night only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk