Henstridge Circuit - Event 1

Closed Circuit , Templecombe – Tuesday, 21 May 2019

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 4 race series.  

The race series dates are:

  • Round 1 - 21/05/2019 
  • Round 2 - 04/06/2019 
  • Round 3 - 18/06/2019
  • Round 4 - 02/07/2019

Event Details

Event URN:

451773

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 19th May 2019

Event Organiser:

Mike Smith
07813840647
mikey.e.smith@googlemail.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harvey McLean VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Horton VC St Raphael Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Brook Elgie Sotonia CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Steve Martin Tri UK Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alex Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Liam Cahill Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ethan Moody Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bain Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Blight Nopinz Symec Development Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Ringrow Army Cycling Union Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nick Pyman Purbeck Peloton Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Eastment 1st Chard Whls Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Hockey Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Olive Holliday VeloVitesse Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mike Taylor Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Clarke Finished 4th 1

10.  Ben Clarke -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Chris Giles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Gordon Coull Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Wallis Tri UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ben Day Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeremy England Tri UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Samuel Pass Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Gary Francis Wincanton Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Bradley Sewell Wincanton Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sam Wall Finished N/A 0

21.  Sam Wall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Queens Head Cycling Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Salter 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Reuben Walter Minehead Merlins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Reports

Henstridge Photos

Posted 24/05/2019 - Mike Smith

Photos here

https://photos.app.goo.gl/1zjyGCoSBbhS4aYD8

 

https://photo...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:55

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:10 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:10
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 1 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 4 race series.  

The race series dates are:

  • Round 1 - 21/05/2019 
  • Round 2 - 04/06/2019 
  • Round 3 - 18/06/2019
  • Round 4 - 02/07/2019

Event Details

Event URN:

451773

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Entry close date

Sun, 19th May 2019

Event Organiser:

Mike Smith
07813840647
mikey.e.smith@googlemail.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harvey McLean VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Horton VC St Raphael Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Brook Elgie Sotonia CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Steve Martin Tri UK Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alex Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Liam Cahill Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ethan Moody Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bain Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Blight Nopinz Symec Development Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Ringrow Army Cycling Union Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nick Pyman Purbeck Peloton Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Eastment 1st Chard Whls Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Hockey Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Olive Holliday VeloVitesse Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mike Taylor Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Clarke Finished 4th 1

10.  Ben Clarke -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Chris Giles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Gordon Coull Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Wallis Tri UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ben Day Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeremy England Tri UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Samuel Pass Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Gary Francis Wincanton Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Bradley Sewell Wincanton Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sam Wall Finished N/A 0

21.  Sam Wall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Queens Head Cycling Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Salter 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Reuben Walter Minehead Merlins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Reports

Henstridge Photos

Posted 24/05/2019 - Mike Smith

Photos here

https://photos.app.goo.gl/1zjyGCoSBbhS4aYD8

 

https://photo...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:55

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:10 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:10
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 1 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/05/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk