Marsh Tracks Summer Series – Race #8 - Sponsored by Redstone Subaru

Closed Circuit , Rhyl – Wednesday, 26 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

Welcome to the final Race of the 2019 Marsh Tracks Summer Series Sponsored by Redstone Subaru. The series consists of 8 race meetings, commencing on 8th May and finishing on 26th June.

Women's Day (2): This week sees the second of this year's women's E/1/2/3/4 races,

Plus, Women's Go Race: have you ever fancied having a go at closed circuit racing, in a fun, friendly and supportive environment ? Then why not enter this week's Go Race Women's Event (no licence required).

The organising clubs of Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format (please note time changes this week):

1. 18:30 Youth C*DE Go Ride Race

2. 18:50 Women's Go Race

3. 19:10 Youth ABC

4. 19:45 Women & Men's E1234

*Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event.

Event Details

Event URN:

447231

Start Date:

Wed, 26th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Series:

Marsh Tracks Summer Series

Event Organiser:

Simon Parkinson
rosccmarshtracks@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annabelle Griffiths Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sara Owain Finished 0

2.  Sara Owain -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tryfan Mclean Dyffryn Conwy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elen Mclean Dyffryn Conwy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Williams Finished 0

2.  Luke Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Robyn Beck Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Seren Jones Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gruffudd Ab Owain Clwb Beicio'r Bala Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Men's E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's E/1/2/3/4 - Results
1.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Harvey The Bike Bar RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Wales Team Aspire Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Aiden O'Leary Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Please arrive to sign on at least 30 minutes prior to your race.

Race licence will be required for races 3 & 4 or a day licence can be purchased on the day.

Youth and Junior category riders' gears will be checked at signing on,

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
Women's Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:50 Go-Race --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 18:50
Go-Race,
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5
30 mins
Men's E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 26/06/19 – 19:45
Regional C+, Band 5
01 hr
Women's E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:45 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 26/06/19 – 19:45
Women Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Welcome to the final Race of the 2019 Marsh Tracks Summer Series Sponsored by Redstone Subaru. The series consists of 8 race meetings, commencing on 8th May and finishing on 26th June.

Women's Day (2): This week sees the second of this year's women's E/1/2/3/4 races,

Plus, Women's Go Race: have you ever fancied having a go at closed circuit racing, in a fun, friendly and supportive environment ? Then why not enter this week's Go Race Women's Event (no licence required).

The organising clubs of Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format (please note time changes this week):

1. 18:30 Youth C*DE Go Ride Race

2. 18:50 Women's Go Race

3. 19:10 Youth ABC

4. 19:45 Women & Men's E1234

*Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event.

Event Details

Event URN:

447231

Start Date:

Wed, 26th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Series:

Marsh Tracks Summer Series

Event Organiser:

Simon Parkinson
rosccmarshtracks@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annabelle Griffiths Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sara Owain Finished 0

2.  Sara Owain -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Tryfan Mclean Dyffryn Conwy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elen Mclean Dyffryn Conwy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Williams Finished 0

2.  Luke Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Robyn Beck Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Seren Jones Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gruffudd Ab Owain Clwb Beicio'r Bala Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Men's E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's E/1/2/3/4 - Results
1.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Harvey The Bike Bar RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Wales Team Aspire Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Aiden O'Leary Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Please arrive to sign on at least 30 minutes prior to your race.

Race licence will be required for races 3 & 4 or a day licence can be purchased on the day.

Youth and Junior category riders' gears will be checked at signing on,

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:30 Go-Ride Racing ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 26/06/19 – 18:30
Go-Ride Racing,
Women's Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 18:50 Go-Race --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 18:50
Go-Race,
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:10 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 26/06/19 – 19:10
Youth Only, Band 5
30 mins
Men's E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 26/06/19 – 19:45
Regional C+, Band 5
01 hr
Women's E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 26/06/19 19:45 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 26/06/19 – 19:45
Women Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk