Rhos on Sea Spring Series 2

Closed Circuit , Rhyl – Sunday, 17 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Event two of a three part series

Event Details

Event URN:

444169

Start Date:

Sun, 17th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Entry close date

Fri, 15th Mar 2019

Event Organiser:

Mike Homer
07887800860
goldliftaccess@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Mapus-Smith The Bike Bar RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Lloyd Pro Vision Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Roper Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Marshall Team Aspire Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Dooley Congleton CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Tibbett Pirate Juice C.C. Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kali Lagarde Finished N/A 0

4. Kali Lagarde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Gleave Congleton CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Darren Nixon Rhyl Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jarod Garrington Graham Weigh Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Aiden O'Leary Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Smith Finished 4th 1

10. Jamie Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Holwill Hafren CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Jones Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Jones Finished 0

2. Oliver Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Seren Jones Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Iestyn Evans Finished 0

1. Iestyn Evans -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Josephine Hurst Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lily Roberts Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Potter Finished 0

1. Charlie Potter -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Callum Headland Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annabelle Griffiths Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daisy Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Olivia Griffiths Wrexham Roads Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 13:20 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 17/03/19 – 13:20
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:40 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 17/03/19 – 12:40
Regional C+, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

Event two of a three part series

Event Details

Event URN:

444169

Start Date:

Sun, 17th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Entry close date

Fri, 15th Mar 2019

Event Organiser:

Mike Homer
07887800860
goldliftaccess@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Mapus-Smith The Bike Bar RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Lloyd Pro Vision Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Roper Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Marshall Team Aspire Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Dooley Congleton CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Tibbett Pirate Juice C.C. Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kali Lagarde Finished N/A 0

4. Kali Lagarde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Gleave Congleton CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Darren Nixon Rhyl Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jarod Garrington Graham Weigh Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Aiden O'Leary Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Smith Finished 4th 1

10. Jamie Smith -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Holwill Hafren CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Jones Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Jones Finished 0

2. Oliver Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Seren Jones Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Iestyn Evans Finished 0

1. Iestyn Evans -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Josephine Hurst Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lily Roberts Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Potter Finished 0

1. Charlie Potter -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Callum Headland Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annabelle Griffiths Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daisy Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Olivia Griffiths Wrexham Roads Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 13:20 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 17/03/19 – 13:20
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:40 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 17/03/19 – 12:40
Regional C+, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 17/03/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 17/03/19 – 11:10
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk