Dulwich Paragon Wally Gimber Trophy 60th edition

Road , Bells Yew Green – Sunday, 24 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

The Wally Gimber Trophy is one of the longest continuously-running road races in the United Kingdom, having been held every year since 1960.  2019 will be our 60th edition

Event Details

Event URN:

439403

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Bells Yew Green Village Hall, Bayham Road, Bells Yew Green, TN3 9BJ

View map

Entry close date

Sat, 2nd Mar 2019

Event Organiser:

Patrick Hawkins
patrickhawkins@btinternet.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Paton Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Michael Mottram Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jim Bradford ActiveEdge Race Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Lawrence Carpenter Team Wiggins Le Col Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Damien Clayton Andy Moore Autocentres Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oliver Robinson Team Wiggins Le Col Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Alexander Cross Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Mulvey ActiveEdge Race Team Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Harvey Weinberger ZeroBC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jesse Yates ActiveEdge Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tom Fitzpatrick RTS RACING TEAM Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  George Clark Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Jacob Hennessy Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Laurence Kirby ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Leon Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
28.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Critchlow Norwood Paragon CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Edward Hales London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Joseph West TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Gary Freeman Pedal Power RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Christopher Poole London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Frazier Carr Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Jack Whylie Finished 0

38. Jack Whylie -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
40.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Len Delicaet London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Cameron Preece Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
51.  Robert Staines Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexander Ashman TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthias Barnet Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rory Barrett Southborough & District Whls Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Patrick Biel ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edmund Bishop Meudon Pedal Heaven Le Col RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Tom Elwood Team LDN Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Gregory Fitzek ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Keith Henderson Southborough & District Whls Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Irving TAAP Cervelo Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Jonathon James Wild Side 707 Road Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stanley Kennett TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Maxwell Saint Piran Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Tom Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Logan Monchaux-irons Did not finish 0

51. Logan Monchaux-irons -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Wolfe RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Keir Sutton Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Taylor DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ryan Visser TAAP Cervelo Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Wood Did not finish 0

51. George Wood -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

Info for Riders

HQ opening time: 9am Race start time: 11am

Teams and/or clubs will have a maximum of four riders.

It is highly likely that the race will be heavily oversubscribed.  Field selection will therefore be made after the closing date by the event organiser. In doing so he will have regard for a rider’s BC race category as at the closing date for entries, as well as the need for team/club managers to have a degree of flexibility in the selection of their own squads.  A small number of places will be reserved for local club riders and club riders will generally be given priority over unattached riders.

Teams wishing to include a team car in the race convoy must notify the event organiser in advance, be driven by drivers with the relevant BC endorsement and all driver must attend the pre-race convoy briefing.

A full programme will be published in advance of the event, soon after the closing date for entries.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 145km / 90 miles
Entry: On Day: (£40.00)
Sun 24/03/19 – 11:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
145km / 90 miles

Event Summary

Event Overview

The Wally Gimber Trophy is one of the longest continuously-running road races in the United Kingdom, having been held every year since 1960.  2019 will be our 60th edition

Event Details

Event URN:

439403

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Bells Yew Green Village Hall, Bayham Road, Bells Yew Green, TN3 9BJ

View map

Entry close date

Sat, 2nd Mar 2019

Event Organiser:

Patrick Hawkins
patrickhawkins@btinternet.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Paton Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Michael Mottram Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jim Bradford ActiveEdge Race Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Lawrence Carpenter Team Wiggins Le Col Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Damien Clayton Andy Moore Autocentres Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oliver Robinson Team Wiggins Le Col Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Alexander Cross Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Mulvey ActiveEdge Race Team Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Harvey Weinberger ZeroBC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jesse Yates ActiveEdge Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tom Fitzpatrick RTS RACING TEAM Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  George Clark Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Jacob Hennessy Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Laurence Kirby ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Leon Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
28.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Critchlow Norwood Paragon CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Edward Hales London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Joseph West TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Gary Freeman Pedal Power RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Christopher Poole London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Frazier Carr Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Jack Whylie Finished 0

38. Jack Whylie -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
40.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Len Delicaet London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Cameron Preece Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
51.  Robert Staines Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexander Ashman TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthias Barnet Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rory Barrett Southborough & District Whls Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Patrick Biel ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edmund Bishop Meudon Pedal Heaven Le Col RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Tom Elwood Team LDN Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Gregory Fitzek ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Keith Henderson Southborough & District Whls Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Irving TAAP Cervelo Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Jonathon James Wild Side 707 Road Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stanley Kennett TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Maxwell Saint Piran Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Tom Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Logan Monchaux-irons Did not finish 0

51. Logan Monchaux-irons -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Wolfe RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Keir Sutton Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Taylor DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ryan Visser TAAP Cervelo Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Wood Did not finish 0

51. George Wood -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

Info for Riders

HQ opening time: 9am Race start time: 11am

Teams and/or clubs will have a maximum of four riders.

It is highly likely that the race will be heavily oversubscribed.  Field selection will therefore be made after the closing date by the event organiser. In doing so he will have regard for a rider’s BC race category as at the closing date for entries, as well as the need for team/club managers to have a degree of flexibility in the selection of their own squads.  A small number of places will be reserved for local club riders and club riders will generally be given priority over unattached riders.

Teams wishing to include a team car in the race convoy must notify the event organiser in advance, be driven by drivers with the relevant BC endorsement and all driver must attend the pre-race convoy briefing.

A full programme will be published in advance of the event, soon after the closing date for entries.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 145km / 90 miles
Entry: On Day: (£40.00)
Sun 24/03/19 – 11:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
145km / 90 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk