Brooks Cycles Track League 2017

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 06 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

406401

Start Date:

Thu, 6th Jul 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Flye Finished 0

2. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Thomas Ford Finished 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Jacob Gilkes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Hughes Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mick Stubbs Finished 0

2. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Phil Bratten Finished 0

3. Phil Bratten -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Jacob Gilkes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Wason Uttoxeter Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Emerson Finished 0

5. Jack Emerson -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Hughes Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phil Bratton Finished 0

3. Phil Bratton -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Phillip Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Wright Finished 0

3. Andrew Wright -

Points: 0 | Status: Finished

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C+, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 06/07/17 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 06/07/17 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

406401

Start Date:

Thu, 6th Jul 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Flye Finished 0

2. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Flye Finished 0

3. Aaron Flye -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Thomas Ford Finished 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Jacob Gilkes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Hughes Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mick Stubbs Finished 0

2. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Phil Bratten Finished 0

3. Phil Bratten -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Jacob Gilkes Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Richard Wason Uttoxeter Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Emerson Finished 0

5. Jack Emerson -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Hughes Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phil Bratton Finished 0

3. Phil Bratton -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Phillip Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Batten Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Wright Finished 0

3. Andrew Wright -

Points: 0 | Status: Finished

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Caleb Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C+, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 06/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 06/07/17 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 06/07/17 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk